Nowy trend w Polsce? Renciści coraz młodsi

Kobieta trzyma skarbonkę
Minimalna renta przysługująca w wyniku całkowitej niezdolności do pracy to 1780,96 zł, fot. deagreez
ikona podziel się
Opublikowano: 09.05.2024 r., 9:14 | Autor: Paulina Zambrzycka
W naszym kraju zaobserwować można stopniowo zwiększającą się ilość coraz młodszych rencistów. W zaledwie jeden rok średni wiek ludzi, którzy zyskali pierwszy raz uprawnienia do renty, obniżył się o dwa i pół miesiąca. Jak można wyczytać na łamach onet.pl i rp.pl, powodem może być kryzys zdrowia psychicznego.

Renty przestały być atrakcyjne?

Na łamach onet.pl przeczytać można kilka informacji o raporcie zatytułowanym „Orzeczenia lekarzy orzeczników ZUS o niezdolności do pracy wydane w 2023 r.”. Dotarła do niego „Rzeczpospolita”. Raport ten pokazuje, że w poprzednim roku średni wiek ludzi, którzy otrzymali uprawnienia do renty po razy pierwszy, to 52 lata. Dla kobiet i mężczyzn wyniósł bowiem odpowiednio 49,1 i 53,7 lat. Dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji UW przeprowadził analizę. Wynikło z niej, że aż 10% wzrost liczby nowych rencistów – czyli jednocześnie największy od lat – odnotowano w grupie wiekowej 40 lat i więcej.

Wiceprezes zarządu Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, Tomasz Zieliński, w rozmowie z „Rzeczpospolitą” szczerze przyznał, że zaskoczyły go nowe dane. Uważa bowiem, że renty nie są już tak atrakcyjne dla potencjalnych świadczeniobiorców, jak kiedyś. Na rynku pracy w latach 90. było różnie. Sytuacja była dość ciężka, panowało bezrobocie. Nic dziwnego, że renta cieszyła się wtedy sporym zainteresowaniem.

Dlaczego wiek rencistów się obniżył?

Minimalna renta przysługująca w wyniku całkowitej niezdolności do pracy to 1780,96 zł. W przypadku częściowej niezdolności do pracy wynosi z kolei 1335,72 zł. W poprzednim roku aż 52% wypłat nie wyniosło więcej niż 2 tys. zł. Tomasz Zieliński uważa, że za gwałtownym obniżeniem wieku rencistów stać może coraz gorsze zdrowie ludzi. Według danych ZUS najniższy wiek osób, u których uznany został stopień całkowitej niezdolności do pracy, to 43,7 roku. Problem dotyczył głównie zaburzeń psychicznych.

Na fakt, że zaburzenia psychiczne często pojawiają się u młodych osób, zwróciła uwagę również przewodnicząca Ogólnopolskiego Związki Zawodowego Psychologów, Katarzyna Sarnicka. Według niej tłumaczyć mogłoby to obniżenie wieku rencistów w Polsce.

Nie wyciągajmy pochopnych wniosków

Dr Tomasz Lasocki podkreśla, że nie powinniśmy wyciągać pochopnych wniosków z faktu obniżania wieku rencistów. Warto jednak obserwować postępujące zmiany, a następnie na postawie tych danych formować zdrowotną politykę naszego państwa oraz związane z zatrudnieniem regulacje – zwłaszcza w szkodliwych warunkach.

Nie da się jednak ukryć, że kwestia zdrowia psychicznego mogła rzeczywiście wpłynąć na ogólne obniżenie średniego wieku rencistów. W ostatnich latach znacznie wzrosła świadomość pacjentów w tej dziedzinie, w wyniku czego chętniej niż zwykle zgłaszają się do specjalistów ze swoimi problemami.

Kobieta opróżnia portfel
W poprzednim roku aż 52% wypłat rent nie wyniosło więcej niż 2 tys. zł, fot. Prostock-studio

Źródła:

  • https://wiadomosci.onet.pl/kraj/rencisci-w-polsce-coraz-mlodsi-eksperci-wskazuja-na-mozliwy-powod/tvvs220
  • https://www.rp.pl/praca-emerytury-i-renty/art40239621-niepokojace-zjawisko-w-polsce-rencisci-coraz-mlodsi
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto