Orlen kupuje ponad 270 stacji paliw na zachodzie - potężny szacunkowy koszt akwizycji

Stacja paliw Orlen
Stacja paliw Orlen, fot. vivoo
ikona podziel się
Opublikowano: 10.01.2024 r., 7:00 | Autor: Paulina Zambrzycka
ORLEN sfinalizował zakup 100% udziałów w austriackiej spółce Doppler Energie. Tym sposobem płocki gigant zarządza już siecią 3500 stacji paliw w siedmiu europejskich krajach. Na tym ORLEN nie zamierza poprzestać. W planach ma dalsze akwizycje w regionie i działania.

„Nadal chcemy się rozwijać”

ORLEN oficjalnie przejął 100% udziałów w austriackiej spółce paliwowej Doppler Energie. Koncern spółki zarządza m.in. 267 stacjami paliw w Austrii – funkcjonują pod nazwą Turmöl. Spółka ma też 14% udziałów w całym austriackim rynku hurtowym paliw. Komisja Europejska dała transakcji zielone światło już we wrześniu ubiegłego roku. Urzędnicy KE uznali, że nie będzie ona sprzeczna z zasadami wspólnego rynku. W zakresie konkurencji transakcja nie wzbudza żadnych obaw, zważając na ograniczoną łączną pozycję rynkową spółek.

Mimo rozwoju w nowych sektorach, np. nisko i zeroemisyjnej energetyce, ORLEN wciąż inwestuje w rynek paliwowy. Doskonałym tego przykładem jest przejęcie austriackiego koncernu. Daniel Obajtek, obecny prezes zarządu spółki, przyznaje, że finalizacja transakcji pozwoliła ORLEN-owi w ponad 98% zrealizować założenia płockiego giganta dotyczące stacji paliw w regionie do 2023 roku.

- Nie zwalniamy tempa. Nadal chcemy się rozwijać, dlatego analizujemy kolejne akwizycje – w Austrii i w innych krajach. – przyznaje Daniel Obajtek. Dalszy rozwój pozwoli dołączyć polskiemu koncernowi do grona liderów w obszarze elektromobilności na austriackim rynku.

Wartość transakcji nie jest znana

Po przejęciu spółka zmienić ma nazwę na ORLEN Austria. Decyzja o rebrandingu stacji paliw nie została jednak ostatecznie podjęta. Do publicznej wiadomości nie podano również informacji, jaka jest wartość transakcji. Na podstawie wymiany aktywów z MOL można jedynie szacować, że będzie to koszt ok. 330-430 mln euro. Na czele przejętego koncernu staje Piotr Guział – były burmistrz Ursynowa, który pracował już wcześniej m.in. w zarządzie ORLEN Deutschland.

- Chcemy kontynuować ekspansję sieci stacji paliw. Stawiamy na rozwój elektromobilności. Rozpoczęcie działalności na siódmym rynku detalicznym stanowi potencjał do rozwoju innych obszarów biznesowych. – mówi Piotr Guział w komunikacje prasowym. Polski koncern myśli już o współpracy m.in. z lokalnymi startupami. Będzie też dążyć do nawiązania partnerstw z obszaru szeroko rozumianych tzw. zielonych inwestycji.

Ponad połowa stacji jest bezobsługowa

Finalizacja zakupu 100% udziałów w austriackiej spółce Doppler Energie wydaje się złotym strzałem dla ORLEN-u. Blisko połowę stacji paliw w ramach sieci Turmöl stanowią obiekty bezobsługowe. Na kolejnej połowie zrobić można zakupy – funkcjonują tam m.in. usługi gastronomiczne (80 stacji) i myjnie (100 stacji paliw). Co jeszcze warto wiedzieć o korzyściach transakcji?

  • Na 34 stacjach paliw jest łącznie 110 ładowarek do samochodów elektrycznych (Turmstrom). Przeczytaj więcej o kosztach ładowania samochodu elektrycznego.
  • 40 stacji paliw wyposażonych jest w panele fotowoltaiczne.
  • Doppler Energie ma zależną spółkę Austrocard – oferuje akceptowane w ponad 500 lokalizacjach Austrii karty paliwowe dla klientów prywatnych i biznesowych.

Aktualnie ORLEN ma ponad 3500 stacji paliw w Polsce i za granicą. Państwa, w których spotkać można logo płockiego giganta, to: Niemcy, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa i teraz również Austria.

Źródła:

  • https://www.orlen.pl/pl/o-firmie/media/komunikaty-prasowe/2024/styczen-2024/orlen-przejal-stacje-paliw-w-austrii
  • https://cleanerenergy.pl/2024/01/08/orlen-przejal-stacje-paliw-w-austrii-za-330-430-mln-euro/
  • https://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/biznes-i-przemysl/orlen-sfinalizowal-przejecie-sieci-stacji-paliw-w-austrii-89242.html?fbclid=IwAR31pXd2wvI2lIhgW9It2LworZ5HcOzhZJNdjT6z4MXTuGXHFUL2wepAq1k
Stacja paliw Turmol
Stacja paliw Turmol, fot. mino21
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto