To będzie największa atrakcja turystyczna Warszawy! Otwarcie już za kilka tygodni!

Taras na szczycie Varso Tower znajduje się 230 m nad ziemią. To prawie dwa razy wyżej niż podobny taras na szczycie Pałacu Kultury. Widok z tego najwyższego budynku w Polsce już tego lata ma być dostępny dla zwiedzających.
- Varso Tower – najwyższy budynek w Unii
- Najwyższe budynki w Europie i na świecie
- Zielony taras nad stolicą
- Atrakcja w centrum Polski i Europy
Varso Tower – najwyższy budynek w Unii
Ukończony we wrześniu 2021 roku budynek jest częścią większego kompleksu biurowców na warszawskiej Woli. Jego całkowita wysokość z iglicą wynosi 310 m, co czyni go najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej i jednym z najwyższych w Europie.
Otwarcie tarasu zapowiadano już wcześniej. Pierwsza data została wyznaczona w 2024 roku. Ostatecznie okazało się to niemożliwe i obecnie przewiduje się, że pierwsi zwiedzający spojrzą z Varso Tower latem 2025 roku.
To kolejny budynek biurowy obok wrocławskiej Sky Tower i gdańskiej Olivia Star, który udostępnia swój taras na tak dużej wysokości. Mimo rosnącej ilości wysokościowców większość nie udostępnia tego typu atrakcji.
Najwyższe budynki w Europie i na świecie
Kiedy powstawał Pałac Kultury i Nauki jego taras widokowy był najwyższym tego typu miejscem w Polsce. Od początku XXI wieku jednak powstało w Europie i na świecie wiele wysokościowców. Najwyższe znajdują się w Azji – to przede wszystkim rekordowy Burdż Chalifa w Dubaju, który przewyższa wszystkie pozostałe co najmniej o ok. 200 m.
Przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej najwyższym budynkiem w UE był londyński The Shard, mierzący 306 m. Varso Tower prześcignęła go zaledwie o 4 metry, w ten sposób wybijając się na pierwsze miejsce wśród nowoczesnych budowli w krajach wspólnoty. Wyższe budynki na terenie europy znajdują się tylko w Rosji – to Łachta Centr (462 m) w Petersburgu oraz kilka wysokościowców w Moskwie. Moskwa konkuruje pod tym względem zarówno z europejskimi jak i azjatyckimi metropoliami.
Unijne rekordy są nieco skromniejsze. Zaraz po Varso Tower najwyższymi biurowcami w UE są Commerzbank Tower (300 m) i Messeturm (256,6 m) we Frankfurcie, za nim plasują się madryckie Torre Caja Madrid (250 m) i Torre de Cristal (249,5 m).
W pierwotnych planach Varso miała być niższa od biurowca Commerzbank, ale ostatecznie udało się go prześcignąć z nawiązką. To dzięki wystającej nad główną część budynku iglicy. Jednak nawet poziom tarasu widokowego na 230 metrach wysokości jest imponujący.
Zielony taras nad stolicą
Taras, nazwany Highline Warsaw, znajduje się na 49 piętrze budynku i zajmuje powierzchnię 400 m2. Dostaniemy się na niego podróżując w szklanej windzie, umieszczonej w fasadzie budynku. Dzięki temu już podczas wjazdu możemy podziwiać panoramę miasta z coraz większej wysokości. Po drodze można zwiedzić Reveal Warsaw – multimedialną wystawę, prezentującą historię miasta. Na tym samym poziomie znajdzie się sklep z pamiątkami.
Docierając do tarasu możemy skorzystać z kawiarni, w której można wypić i zjeść, podziwiając widoki na miasto z wysokości 49 piętra.
Najwyższym punktem widokowym jest taras znajdujący się na 53 piętrze budynku. To właśnie tutaj znajdziemy się w najwyższym punkcie w UE. Taras zapewnia też dostęp do rozszerzonej rzeczywistości dzięki aplikacji Magnicity.
To nie tylko budynek ze szkła i stali, ale miejsce zielone, gdzie można się będzie zrelaksować podziwiając widoki. Ogród na 49 piętrze jest ozdobiony nie tylko krzewami i niską roślinnością, ale również drzewami. Pozwoli to uciec od hałasu miasta i oderwać się od codziennego stresu.

Atrakcja w centrum Polski i Europy
Varso Tower znajduje się na rogu ul. Chmielnej i al. Jana Pawła II. W kompleksie Varso Place znajduje się hotel, klub fitness, przestrzenie biurowe i biznesowe. Turyści mogą liczyć również na bliskość restauracji i kawiarni. Poza tym w pobliżu znajdziemy wiele innych atrakcji tj. Pałac Kultury, centrum Złote Tarasy czy park Świętokrzyski. Możemy też liczyć na dobrą komunikację miejską i międzymiastową, a nawet (zwłaszcza po wybudowaniu CPK) międzynarodową.
Ta nowa atrakcja powinna przyciągnąć nie tylko przyjezdnych, ale mieszkańców Warszawy, którzy będą mogli spojrzeć na swoje miasto z innej perspektywy.