Państwo wykupi domy i działki należące do obywateli! Zainteresowanie jest większe, niż zakładano

Już niebawem rząd przystąpi do wykupu nieruchomości znajdujących się na terenach zagrożonych powodzią oraz domów i działek, które zostały zalane we wrześniu ubiegłego roku. Zainteresowanie tym programem jest ogromne, a liczba złożonych wniosków już przerosła wszelkie oczekiwania.
- Rząd kupi nieruchomości należące do powodzian
- Jakie warunki trzeba spełnić, aby sprzedaż nieruchomości doszła do skutku?
- Państwo uczciwie zapłaci za nieruchomości – ile pieniędzy można dostać?
- Kto jeszcze może sprzedać nieruchomość do Skarbu Państwa?
Rząd kupi nieruchomości należące do powodzian
Zaledwie kilka tygodni po wejściu w życie tzw. specustawy powodziowej, do Wód Polskich wpłynęły aż 132 wnioski o wykup nieruchomości. To więcej, niż zakładały pierwotne szacunki – urzędnicy spodziewali się około stu zgłoszeń. Duże zainteresowanie programem jest dowodem na to, że właściciele domów zniszczonych przez wodę wciąż znajdują się w trudnej sytuacji.
Prezes Wód Polskich podkreśla, że nie wszystkie wnioski są kompletne, a w tym momencie około 40 z nich może zostać rozpatrzonych pozytywnie. Reszta wymaga uzupełnienia albo korekty. Budżet przeznaczony na wykupienie nieruchomości od powodzian wyniesie maksymalnie 80 mln zł i – jak zapewniają przedstawiciele Wód Polskich – pierwsze transakcje powinny zostać sfinalizowane już we wrześniu. Termin składania wniosków mija 1 października.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby sprzedaż nieruchomości doszła do skutku?
Zgodnie z przepisami, o wykup mogą ubiegać się właściciele budynków położonych na terenach szczególnego zagrożenia powodziowego, którzy posiadali prawo własności przed 13 września 2024 roku. Zniszczony dom musi posiadać pozwolenie na budowę lub zgłoszenie, a także nakaz rozbiórki wydany przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Do wykupu kwalifikują się także budynki rozebrane lub obiekty w trakcie rozbiórki.
W wyjątkowych przypadkach możliwy jest również wykup domów bez formalnego nakazu rozbiórki, pod warunkiem, że rzeczoznawca potwierdzi ich niezdatność do zamieszkania. Kluczowe jest też położenie nieruchomości – musi ona znajdować się w gminie objętej pomocą i w strefie szczególnego zagrożenia powodziowego.

Państwo uczciwie zapłaci za nieruchomości – ile pieniędzy można dostać?
Wyceny każdej nieruchomości dokonają niezależni rzeczoznawcy. Podstawą do ustalenia ceny wykupu będzie stan i wartość domu oraz gruntu z dnia poprzedzającego powódź, czyli 12 września 2024 roku. Nawet jeśli budynek został już rozebrany, jego wartość zostanie oszacowana na podstawie dokumentacji i lokalnych warunków.
Wody Polskie zapowiadają także, że będą składać oferty odpłatnego przejęcia gruntu. W takich przypadkach to instytucja zaproponuje zakup nieruchomości właścicielom działek, które leżą na obszarach zagrożonych przejściem tzw. wód wielkich. Chodzi o tereny, które statystycznie są zalewane raz na dekadę. W tym przypadku cena zakupu zostanie zwiększona o 20 procent względem wartości rynkowej. Wielu Polaków zastanawia się, czy można budować dom na terenach zalewowych. To niebezpieczna praktyka, która może prowadzić do tragedii.
Kto jeszcze może sprzedać nieruchomość do Skarbu Państwa?
Kwestią priorytetową będzie wykup nieruchomości zlokalizowanych na terenach dotkniętych wrześniową powodzią. Następnie propozycje zakupu działek zostaną rozszerzone o inne lokalizacje. Cały proces potrwa aż do 2034 roku. Dotychczas zidentyfikowano blisko 300 działek, które mają zostać objęte wykupem w latach 2025–2026.
Wody Polskie zachęcają właścicieli nieruchomości z obszarów zagrożonych powodzią do sprawdzenia, czy ich działki kwalifikują się do programu. W tym celu warto posłużyć się mapą działek znajdujących się na obszarach szczególnego zagrożenia powodziowego – wystarczy wpisać adres, by sprawdzić, czy nasza nieruchomość leży w strefie narażonej na zalania. Brak podświetlenia oznacza, że dana nieruchomość nie spełnia wymogów programu. W tym artykule tłumaczymy, gdzie można znaleźć mapę zagrożenia powodziowego.
Proces wykupu nieruchomości z terenów dotkniętych powodzią ma służyć poprawie bezpieczeństwa obywateli. Powinien też przyspieszyć odbudowę terenów, które najbardziej ucierpiały wskutek wrześniowej powodzi. Budżet tego przedsięwzięcia jest ograniczony, ale dla wielu rodzin może to być jedyna szansa na nowy początek.