Polacy już nie boją się inflacji. Co najbardziej przeraża mieszkańców kraju nad Wisłą?

kobieta siedząca na podłodze i zakrywająca twarz, grafika przedstawiająca tornado, pieniądze, samoloty i budynki, Polacy boją się inflacji, chorób i podwyżek cen
Polacy boją się tego, co przyniesie najbliższa przyszłość, fot. Chinnapong/Firefly
ikona podziel się
Opublikowano: 07.04.2024 r., 13:12 | Autor: Barbara Ochman
Wielu mieszkańców kraju nad Wisłą obawia się o swoją przyszłość. Poczucie niepewności generuje lęk przed spełnieniem się scenariusza, na który nie mamy wpływu. Jeszcze niedawno sen z powiek spędzała nam inflacja. Dzisiaj mamy inne powody do zmartwień. Zobacz, czego najbardziej boją się Polacy.

Największe lęki Polaków – co nas przeraża?

Platforma ePsycholodzy.pl oraz UCE Research przygotowały najnowszą wersję raportu pod tytułem „Bieżące lęki i obawy Polaków”. Ostatnią edycję badania zdominowała inflacja. Tym razem nastroje mieszkańców kraju nad Wisłą było zupełnie inne. Zadaniem badanych było wskazanie przynajmniej jednego spośród kilkudziesięciu scenariuszy podanych w ankiecie. Należało wybierać jedynie wydarzenia wzbudzające poczucie lęku.

Więcej niż 2% uczestników sondażu stwierdziło, że nie obawia się niczego. Niecały 1% przyznał się do lęków nieuwzględnionych w badaniu, a ponad 3% miało problemy ze wskazaniem scenariusza. W badaniu opinii społecznej przeprowadzanym metodą CAWI wzięło udział 1042 dorosłych Polaków. Ankiety w formie elektronicznej zawierały dokładnie 37 scenariuszy. Osoby badane były proszone o wskazanie tylko tych wydarzeń, których mocno się obawiają.

Obecnie wielu Polaków boi się najbliższej przyszłości. Zdaniem doktora Michała Pieniasa z Uczelni Łazarskiego w Warszawie jest to wynik niezbyt stabilnej sytuacji politycznej w kraju. Niedawno odbyły się wybory parlamentarne, a obecnie trwają kampanie wyborcze do samorządów, Parlamentu Europejskiego oraz urzędu Prezydenta RP. Granie na emocjach wyborców to jedna ze strategii politycznych. Liczne spoty i wypowiedzi członków partii sprawiają, że społeczeństwo zaczyna się obawiać, czy wciąż będzie mieć dostęp do publicznej służby zdrowia, energii czy paliwa.

Inflacja nie jest już liderem – teraz Polacy boją się czegoś innego

Skoro inflacja przestała spędzać sen z powiek Polaków, to co teraz uważamy za największe zagrożenie? Aż 49% ankietowanych wskazało, że boi się choroby najbliższych. Oznacza to, że obawy o swój dobrostan zostały wyparte przez troskę o najbliższych. Lęk przed utratą zdrowia u bliskich osób, podobnie ja inflacja może mieć wymiar ekonomiczny. Michał Pajdak z platformy ePsycholodzy.pl przypomina, że choroba członka rodziny wiąże się ze zwiększeniem wydatków na leczenie. W najnowszej edycji raportu czołowe miejsca zajęły lęki związane z:

  • Chorobą najbliższych – 49% badanych,
  • Własną chorobą – 39% badanych,
  • Inflacją – 38% badanych,
  • Wzrostem cen żywności i innych towarów – 31% badanych,
  • Podwyżką kosztów energii elektrycznej i ogrzewania – 30% badanych.

Wszystkie największe lęki Polaków są powiązane z aktualną sytuacją polityczną, ekonomiczną i społeczną. Choroby przerażają bardziej, gdy dostęp do specjalistów oraz leków jest utrudniony. Inflacja nie postępuje już tak szybko, jednak mieszkańcy kraju nad Wisłą wciąż odczuwają jej nieprzyjemne skutki, takie jak wzrost cen w sklepach. Drożejąca żywność może być konsekwencją niestabilnej sytuacji politycznej oraz wynikającymi z niej ograniczeniami w imporcie. Koszty energii elektrycznej są bardzo wysokie, a w mediach wciąż słychać, że nadchodzą kolejne podwyżki. Nic dziwnego, że takie zapowiedzi wzbudzają niepokój wśród Polaków.

przerażona kobieta, otaczają ją cienie w kształcie rąk, większość lęków ma podłoże ekonomiczne
Choroba najbliższych najbardziej przeraża Polaków, fot. New Africa

Co jeszcze znalazło się wśród dziesięciu największych lęków wskazywanych przez mieszkańców Polski?

Scenariusze, które nie zostały sklasyfikowane w pierwszej piątce, również zdobyły sporo głosów ankietowanych. Do zestawienia dziesięciu wydarzeń budzących lęk należy dopisać także: mrozy, śnieżyce, huragany i powodzie (29%), obniżenie jakości życia (28%), napływ imigrantów (25%), śmierć najbliższych (23%), powrót pandemii (23%). Wyniki najnowszego badania pokazały, że Polacy coraz bardziej boją się napływu imigrantów – w tym scenariuszu nie chodzi tylko o uchodźców. Do naszego kraju przyjeżdża coraz więcej osób, które wnoszą do krajowej gospodarki nowe umiejętności. Chociaż tacy ludzie przyczyniają się do poprawy ekonomii, to wielu Polaków czuje, że obcokrajowcy stanowią poważną konkurencję na rynku pracy.

Wśród 37 scenariuszy znalazły się też takie, które wzbudzają poczucie strachu u niewielkiego odsetka badanych. To aspekty dotyczące strefy społecznej oraz gospodarczej. Jakie wydarzenia najmniej przerażają Polaków? Ostatnie miejsca w rankingu zajęły: wypadek komunikacyjny (7,3%), wzrost cen walut (6,3%), rozpad własnego związku albo rozwód (5,4%), wahania cen nieruchomości (4,2%), upadek wspólnoty kościelnej (2,6%).

Źródła:

  • https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/inflacja-juz-tak-nie-przeraza-polakow-maja-inne-obawy-sondaz/22ng2p2
  • https://pl.investing.com/news/stock-market-news/uce-research-489-polakow-najbardziej-obawia-sie-choroby-najblizszych-inflacji-378-512799
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto