Smog znowu atakuje! Ważny apel władz Krakowa

Smog w Krakowie
Smog w Krakowie, fot. malajscy
ikona podziel się
Opublikowano: 10.01.2024 r., 8:32 | Autor: Paulina Zambrzycka
Ekstremalne mrozy w Polsce sprzyjają rozwijaniu się smogu. Ludzie cały czas ogrzewają domy, przez co do atmosfery trafiają zanieczyszczenia – m.in. tak tworzy się smog. W środę 10.01 w Krakowie przekroczony został dopuszczalny poziom średniego dobowego stężenia dla pyłu PM10. Władze Krakowa wydały komunikat.

Zima w Polsce – smog nie odpuszcza

W Polsce ze smogiem do czynienia mamy przede wszystkim zimą. W tak ekstremalnie mroźne dni, z którymi zmagamy się ostatnio, zjawisko smogu się nasila. Sezon grzewczy trwa – ludzie codziennie ogrzewają domy, aby nie zamarznąć. Nie ma co się dziwić. Słupki rtęci wskazują temperatury nawet poniżej -20 st. C. Przez ogrzewanie do atmosfery ulatuje sporo zanieczyszczeń. Utrzymują się w powietrzu głównie, gdy nie ma wiatru. Smogowi sprzyjają mrozy, zanieczyszczenie, brak wiatru i duża wilgotność powietrza. Sprawdź ciekawe fakty i mity na temat smogu.

Niebezpieczny smog tworzy się, w momencie, gdy dym miesza się z mgłą. Nasila się jeszcze bardziej, kiedy nie ma mocnego wiatru, który mógłby rozgonić zanieczyszczone powietrze. To my przyczyniamy się do powstawania smogu. Ponad połowa udziału zanieczyszczeń wpływających na zjawisko ma tzw. niska emisja – na przykład palenie w starym piecu, palenie śmieci czy używanie nieodpowiednich produktów do ogrzewania. Smog najmocniej odczuwają ostatnio mieszkańcy Krakowa. Zobaczyć to można na mapie jakości powietrza Airly.

Atak smogu w Krakowie – fatalny stan powietrza

W środę 10.01 w Krakowie przekroczony został poziom średniego dobowego stężenia dla pyłu PM10. W związku z tym władze miasta wydały apel do mieszkańców. Komunikacja tego dnia będzie bezpłatna z uwagi na niebezpieczne zanieczyszczenie powietrza.

Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa zainicjowało wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej. Na podstawie prognozy zanieczyszczenia powietrza, 10.01 bezpłatne przejazdy możliwe będą w godzinach od 00:00 do 24:00. Będzie można skorzystać z nich na obszarze Gminy Miejskiej Kraków, a także w sąsiadujących gminach – tych, które podpisały porozumienie dotyczące zbiorowego transportu publicznego.

Dopuszczalny poziom średniego dobowego stężenia pyłów PM10 wynosi 50µg/m3. Na znacznej części Krakowa został on przekroczony. Osoby wrażliwe na zanieczyszczone powietrze powinny unikać długiego przebywania na otwartej przestrzeni. Powinny też ograniczyć wysiłek. IMGW dodatkowo ostrzega przed spadkiem temperatury, miejscami nawet do -25 st. C. Alarmy pierwszego stopnia wydano dla województw: małopolskie, mazowieckie, dolnośląskie, śląskie, lubelskie, łódzkie, świętokrzyskie, opolskie i podkarpackie.

Ekstremalne temperatury a smog

Pory roku mają kluczowy wpływ na poziom zanieczyszczeń w atmosferze. Zimą powietrze jest gęstsze i wolniej się rusza. Zatrzymują się w nim zanieczyszczenia, które przez słaby wiatr długo utrzymują się w atmosferze.

Zimą ciężej oddychać. Wszystko przez suche powietrze, które nie jest w stanie utrzymać podobnej wilgoci, jak np. latem. Powietrze nie jest też bardzo ruchliwe. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do walki z niebezpiecznym smogiem przez całą zimę. Warto dodać, że zjawisko nasila ogrzewanie w domach. Ekstremalne temperatury wiążą się z paleniem w piecach, spalaniem węgla i zwiększonym zapotrzebowaniem na ogrzewanie dużych firm i fabryk.

Według danych Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska co roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera w Polsce ok. 50 tys. osób.

Źródła:

  • https://wiadomosci.radiozet.pl/krakow/krakow-tonie-w-smogu-urzad-miasta-wydal-komunikat-uklon-w-strone-mieszkancow
  • Mapa jakości powietrza Airly: https://airly.org/map/pl/
Widok na Kraków
Widok na Kraków, fot. vlamus
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto