Tu będzie się szkolić do 500 osób dziennie! 600 mln na nową inwestycję w Krakowie

Nowa inwestycja Ryanair w Krakowie
Nowa inwestycja Ryanair w Krakowie, fot. Joaquin Corbalan
ikona podziel się
Opublikowano: 11.01.2024 r., 17:00 | Autor: Paulina Zambrzycka
W Krakowie powstanie największe w Europie Centralnej centrum symulatorowo-treningowe. Lotniczy ośrodek szkoleniowy wybuduje Ryanair. W przyszłym roku uruchomiony będzie pierwszy etap inwestycji. Z kolei pełna zdolność szkoleniowa zostanie osiągnięta najprawdopodobniej w 2026 roku.

Inwestycja warta ok. 600 mln zł

Ryanair jest linią lotniczą nr 1 w Polsce oraz w Europie. 13 czerwca 2023 przewoźnik oficjalnie zapowiedział plan zbudowania największego centrum symulatorowo-treningowego w Krakowie. Będzie to największe tego typu centrum szkoleniowe w Europie Centralnej. Koszt inwestycji to 130 mln euro, czyli ok. 600 mln zł. Inwestycja jest wynikiem owocnej współpracy Ryanaira z Krakowem oraz Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice. Przewoźnik jest tam obecnie największą linią lotniczą.

Budowa centrum symulatorowo-treningowego w Krakowie cieszy władze miasta. Porty lotnicze to prawdziwy impuls rozwojowy dla obszarów biznesowych. Co w skrócie warto wiedzieć o inwestycji, której budowa rozpocznie się na początku bieżącego roku?

  • W Polsce pojawią się pierwsze symulatory Boeing 737-8200 Gamechanger.
  • W centrum szkoleniowym będzie 8 hydraulicznych i 2 stacjonarne symulatory lotów.
  • W Polsce pojawią się zupełnie nowe technologie.
  • Centrum treningowe zagwarantuje aż 150 wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy.
  • Dziennie będzie mogło się szkolić do 500 osób (załoga, piloci i mechanicy lotniczy).

Kraków atrakcyjnym miastem dla inwestorów

Ważnym elementem całej inwestycji jest budowa nowej drogi, która będzie stanowić połączenie między lotniskiem w Krakowie a centrum szkoleniowym. Wspólnymi siłami wybudowana zostanie przez Ryanair i Miasto Kraków. Warto podkreślić, że droga ta połączy centrum treningowe z terminalem pasażerskim. Dzięki temu możliwy będzie ruch pieszy pomiędzy centrum a portem lotniczym.

Jak mówi Michael O’Leary, prezes Ryanair, inwestycja pozytywnie wpłynie zarówno na turystykę, jak i biznes Krakowa, ale też całego województwa małopolskiego. Z kolei prezydent Miasta Kraków, Jacek Majchrowski, podkreślił, że wspólnym celem jest rozwój miasta. Możliwy jest on dzięki wprowadzaniu nowoczesnych technologii, jakie wniesie ze sobą m.in. centrum symulatorowo-treningowe.

Kraków jest niezwykle atrakcyjnym punktem na mapie Polski dla inwestorów. To umacnia jego pozycję jako miasta otwartego na innowacyjne projekty. – Współpraca Ryanaira z Miastem Kraków przynosi obopólne korzyści – przyznaje prezydent Krakowa.

Na inwestycji Ryanaira skorzysta cały region

Prezes zarządu Kraków Airport, Radosław Włoszek, przyznaje, że uruchomienie centrum szkoleniowego jest ogromnym wyróżnieniem nie tylko dla lotniska, ale dla całego miasta i regionu. Doskonale wykwalifikowany personel będzie gwarancją rozwoju lotnictwa, zwłaszcza jeśli chodzi o komfort i bezpieczeństwo pasażerów.

Na najnowszej inwestycji irlandzkiego przewoźnika skorzysta cała Małopolska. Dzięki niej region rozwinie się zarówno w obszarze gospodarki, jak i biznesu oraz technologii. Radosław Włoszek jest przekonany, że centrum symulatorowo-treningowego w Krakowie przyczyni się do powstawania nowych miejsc pracy w regionie. Ma też szansę zostać słynną szkołą awiacji nie tylko w Europie, ale w całym świecie.

1 grudnia 2023 roku należąca do irlandzkich linii lotniczych Ryanair spółka Flibertille Investments złożyła w krakowskim urzędzie wniosek o pozwolenie na budowę. Za projekt odpowiedzialny jest Waldemar Serafinowicz. Inwestycja zrealizowana będzie na działkach nr 204/2, 203/2, 202/2, 201/8, 200/6, 199/9 (Obręb 126102_9.0053), przy ul. Powstania Listopadowego w Krakowie. Pierwszy etap inwestycji z 4 symulatorami lotu uruchomiony będzie w 2025 roku. Planowany rok osiągnięcia pełnej zdolności szkoleniowej to 2026.

Wnętrze samolotu Ryanair
Wnętrze samolotu Ryanair, fot. kasto

Źródła:

  • https://investmap.pl/inwestycja/centrum-symulatorowo-treningowe-ryanair-w-krakowie,18763.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto