W Warszawie powstanie nowy most. Urząd miasta podpisał umowę z wykonawcą

Zarząd miasta Warszawa podpisał umowę na prace budowlane związane z mostem nad odnogą Kanału Żerańskiego przy ulicy Płochocińskiej. Inwestycję wartą ponad 24 mln złotych podzielono na dwa etapy, które obejmować będą budowę aż dwóch nowych mostów! Co stanie się ze starym mostem? Na jakie utrudnienia w komunikacji powinni przygotować się mieszkańcy stolicy?
Z tego artykułu dowiesz się:
Budowa nowego mostu nad Kanałem Żerańskim
Nowa przeprawa nad Kanałem Żerańskim zostanie wybudowana po południowej stronie obecnie użytkowanego mostu, którego zły stan techniczny uniemożliwia dalszą eksploatację. Nowy most w Warszawie ma mieć długość aż 70 metrów oraz szerokość pozwalającą na wyznaczenie dwóch pasów ruchu – po jednym w każdym kierunku – oraz chodnika dla pieszych i drogi rowerowej.
Czy mieszkańcy Warszawy powinni przygotować się na utrudnienia w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej? Niekoniecznie, ponieważ władze miasta informują, że przejazd ulicą Płochocińską będzie możliwy przez cały okres wykonywania prac budowalnych. Poprzedni most zostanie zamknięty dopiero w momencie otwarcia nowego, by zachować płynność w ruchu.
Czy nowy most w Warszawie rozwiąże problemy korków? Mieszkańcy warszawskiej Białołęki wyrażają wątpliwości, czy inwestycja kosztująca ponad 24 miliony złotych rzeczywiście poprawi sytuację na drogach Warszawy. Nowy most ma charakteryzować się taką samą przepustowością jak dotychczasowy, a okolica już teraz zmaga się z dużym natężeniem ruchu i częstymi korkami.

Co dalej ze starym mostem – rozbiórka czy remont?
Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podaje, że inwestycja obejmuje budowę dwóch mostów, a całość podzielono na dwa etapy.
Pierwszy etap to budowa nowej przeprawy nad Kanałem Żerańskim, która umożliwi wyłączenie z ruchu poprzedniego mostu ze względu na jego zły stan techniczny.
Drugim etapem prac będzie przebudowa ulicy Płochociśnkiej, wiążąca się z rozbudową i powstaniem drogi rowerowej oraz budową drugiego mostu z kolejnym chodnikiem i drogą rowerową. Zarząd Dróg Miejskich informuje, że sposób wykorzystania starej przeprawy, pochodzącej z czasów PRL-u, będzie jeszcze analizowany, ale w ramach pierwszego etapu nie przewiduje się jej rozbiórki.

Koszt inwestycji i harmonogram prac
Prace budowlane związane z budową nowego mostu pochłoną ponad 24 miliony złotych. Czas realizacji inwestycji wynosi 16 miesięcy, a roboty powinny rozpocząć się w ciągu dwóch miesięcy od podpisania umowy. Wykonawcą została firma Domost, specjalizująca się w budowie, przebudowie i remontach mostów, przepustów, wiaduktów i innych obiektów inżynieryjnych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Zakres prac obejmuje nie tylko budowę nowej przeprawy w warszawskiej dzielnicy Białołęka, ale także przebudowę istniejącej sieci gazowej, wodociągowej i elektroenergetycznej, modernizację oświetlenia drogowego oraz wykonanie kanalizacji deszczowej. Nieczynna sieć ciepłownicza zostanie poddana rozbiórce.
Źródła:
- https://szrm.pl/aktualnosci/umowa-na-budowe-mostu-w-ul-plochocinskiej-podpisana-2226/