Ta nakładka na wodomierz zmienia zasady rozliczeń. Sprawdź, czy wodociągi już ją dodały

Czy to koniec comiesięcznych wizyt inkasentów odczytujących stan wodomierza? Kolejna spółka decyduje się na automatyzację systemu rozliczeń oraz przejście na zdalne zbieranie danych. Dzięki temu rozliczenia powinny stać się przejrzystsze, a straty wody ograniczone do minimum.
- Koniec ze spisywaniem liczników – wodociągi wprowadzają radiowe nakładki
- Nowoczesne liczniki ograniczą liczbę wizyt do minimum
- Nowy system pozwoli na szybką identyfikację wycieków
- Co trzeci Polak korzysta z opcji zdalnego odczytu wodomierza
Koniec ze spisywaniem liczników – wodociągi wprowadzają radiowe nakładki
System rozliczeń z wodociągami przechodzi prawdziwą transformację. Inkasenci nie będą już pukać do drzwi mieszkańców, by spisać stan licznika. Przedsiębiorstwa wodociągowe stopniowo wdrażają system zdalnego odczytu – jest to możliwe dzięki specjalnym nakładkom na wodomierze, które automatycznie przesyłają zgromadzone dane.
Ważne zmiany czekają na przykład mieszkańców Zielonej Góry. Tamtejsze przedsiębiorstwo wodociągowe podpisało umowę na montaż 18 000 radiowych nakładek na wodomierze. Aktualnie spółka obsługuje około 20 000 liczników, ale część z nich została już wyposażona w podobne urządzenia. W najbliższych latach niemal wszystkie punkty pomiarowe obsługiwane przez Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizację będą dysponować funkcją zdalnego odczytu danych.
Rozbudowa wodomierzy o nakładkę radiową całkowicie zmieni system odczytu pomiarów. Pracownicy spółki wodociągowej nie będą musieli umawiać się na wizyty w celu sprawdzenia urządzeń, bo wszystkie dane na temat zużycia wody będą trafiać bezpośrednio do systemu rozliczeniowego.
Nowoczesne liczniki ograniczą liczbę wizyt do minimum
Radiowa nakładka montowana na wodomierzu jest niewielkim urządzeniem, które automatycznie zapisuje i przesyła informacje o zużyciu wody. Instalacja takich akcesoriów ma przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim ułatwi sposób przeprowadzania odczytów, a do tego zwiększy ich dokładność. Wodociągi będą miały większą kontrolę nad bieżącym zużyciem wody, co pozwoli na szybkie wykrywanie ewentualnych wycieków.
Nowoczesne nakładki radiowe są zasilane bateriami, które mogą wytrzymać nawet 10 lat od daty montażu. Mimo wszystko, zgodnie z obowiązującymi przepisami, co 5 lat należy przeprowadzać legalizację albo wymianę wodomierza. Chociaż liczniki nie staną się urządzeniami całkowicie bezobsługowymi, to po instalacji nakładek wizyty pracowników wodociągów będzie można ograniczyć do niezbędnego minimum.

Nowy system pozwoli na szybką identyfikację wycieków
Nowoczesne nakładki radiowe będą wykorzystywane nie tylko do przesyłania danych o zużyciu. Ich zadaniem będzie również bieżąca analiza przepływu wody oraz wychwytywanie nieprawidłowości, które mogą świadczyć o problemach technicznych.
Nowy system będzie monitorował zużycie wody w czasie rzeczywistym, identyfikując nietypowe odczyty. Przedsiębiorstwa wodociągowe mogą korzystać ze specjalnych algorytmów pozwalających na szybką reakcję techników.
Mieszkańcy, którzy już niebawem otrzymają nakładki radiowe na liczniki, nie powinni obawiać się zmian. W ten sposób rozliczenia z wodociągami staną się wygodniejsze oraz bezpieczniejsze. Spółka będzie mogła zidentyfikować i poinformować o wyciekach, które dotychczas mogły pozostać niezauważone przez wiele tygodni, co nierzadko prowadziło do znacznego wzrostu zużycia wody oraz skoku rachunków.
Co trzeci Polak korzysta z opcji zdalnego odczytu wodomierza
Wdrażanie specjalnych rozwiązań rozszerzających funkcjonalność liczników to jeden ze sposobów modernizacji przestarzałej infrastruktury. Usługi komunalne zmierzają w kierunku cyfryzacji – według danych opublikowanych przez Polski Instytut Ekonomiczny około 6,8 mln gospodarstw domowych korzysta już z liczników pozwalających na zdalny odczyt. To około 36% wszystkich lokali mieszkalnych.
Nie tylko mieszkańcy Zielonej Góry otrzymają specjalne nakładki na liczniki. Podobne rozwiązania wdrażają inne miasta i gminy. W tej sytuacji pojawiają się pytania o przyszłość pracowników zajmujących się odczytami liczników. Przedsiębiorstwa wodociągowe podkreślają jednak, że automatyzacja nie musi oznaczać redukcji zatrudnienia. Pracowników zielonogórskich wodociągów czeka przekwalifikowanie, jednak wciąż mogą oni liczyć na zatrudnienie w strukturach spółki.
Nakładki radiowe na liczniki wody to udogodnienie, które przyniesie korzyści zarówno mieszkańcom, jak i spółkom wodociągowym. Wiele wskazuje na to, że już w niedalekiej przyszłości zdalne odczyty staną się normą, a pracownicy wodociągów przestaną tak często pukać do naszych drzwi.