Magazyn energii, który sprawdza prognozę pogody i uczy się schematu dnia

SolarFlow 800 Pro i SolarFlow 2400 AC to dwie nowinki technologiczne z obszaru systemów magazynowania energii, które właśnie zostały wypuszczone na rynek. Działanie magazynów energii SolarFlow jest wspierane przez sztuczną inteligencję! Jedno z przedstawionych urządzeń, ma mieć zastosowanie przy fotowoltaice balkonowej, której popularność stopniowo rośnie. Drugi akumulator natomiast przystosowany jest do większych systemów fotowoltaicznych. Jakich cen można się spodziewać?
Z tego artykułu dowiesz się:
Kilka słów o fotowoltaice balkonowej
Fotowoltaika balkonowa od lat cieszy się ogromną popularnością w Niemczech, w Polsce także staje się coraz częściej spotykanym rozwiązaniem. Stanowi jedyną opcję produkowania własnego prądu dla osób mieszkających w blokach.
Panele fotowoltaiczne montowane na balkonowych barierkach nie różnią się w znaczący sposób od systemów dedykowanych na dach lub grunt. Działają na takiej samej zasadzie, a w skład całej instalacji wchodzą takie same elementy. Oznacza to, że ukierunkowanie paneli balkonowych w stronę słońca pozostaje bardzo istotne, a nie zawsze jest tak proste, jak w przypadku montażu systemu fotowoltaicznego na dachu lub działce. W przypadku balkonów skierowanych na północ inwestycja w taki rodzaj fotowoltaiki może okazać się nieopłacalna.
Ceny gotowych zestawów fotowoltaiki na balkon oscylują w przedziale od 2 do 7 tysięcy złotych. Należy dodać, że instalacja fotowoltaiki balkonowej wymaga zgody spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty lub zarządcy nieruchomości.

Magazyn energii wykorzystujący sztuczną inteligencję
Dyskusja o sztucznej inteligencji staje się coraz głośniejsza – głosów sprzeciwu wobec niej zdaje się tyle samo, co zwolenników – a jednocześnie zastosowanie AI jest coraz bardziej rozległe. Systemy AI stają się dopracowane i intuicyjne, potrafią znacznie ułatwić życie.
Zendure – amerykańska firma technologiczna – wypuściła na rynek dwa nowe systemy akumulowania energii wspierane przez sztuczną inteligencję (AI). Ma być ona wykorzystana do efektywnego zarządzania energią, poprzez analizowanie danych i historii użytkowania energii oraz prognoz pogody. Oznacza to, że systemy będą się uczyć i dostosowywać do dnia i sposobu użytkowania energii elektrycznej przez użytkownika, jednocześnie biorąc pod uwagę taryfy energetyczne i najbliższe prognozy pogody, mogące znacznie wpłynąć na produkcję prądu przez fotowoltaikę.
Jak twierdzi producent, magazyny energii ze sztuczną inteligencją mają przyczynić się do wzrostu niezależności energetycznej gospodarstw domowych.

Ile kosztuje inteligentny magazyn energii od Zendure?
System magazynowania energii dla fotowoltaiki balkonowej charakteryzuje się pojemnością na poziomie 2600 Wh, co po konwersji ma pozwolić na uzyskanie mocy 800W. Jak dobrać pojemność magazynu energii? Wyjaśniamy tutaj. Balkonowy magazyn energii można rozbudować, dokładając kolejne jednostki, co pozwoli na zwiększenie pojemności do 11,52 kWh. Początkowa cena inteligentnego magazynu energii przeznaczonego do balkonowego systemu – SolarFlow 800 Pro – to 959 euro (bez VAT).
Większy magazyn energii – SolarFlow 2400 AC – charakteryzuje się pojemnością 2880 Wh. Istnieje możliwości rozbudowania go o kolejne pięć jednostek, dzięki czemu pojemność zwiększa się do 17,28 kWh. Cena podstawowego zestawu to 1438 euro (bez VAT). Na stronie producenta można uzyskać kupon o wartości 100 euro w zamian za podanie adresu e-mail na potrzeby subskrypcji.

Źródła
- Gramwzielone.pl