Oto najczęstsze awarie fotowoltaiki! Jak ich uniknąć i nie stracić gwarancji?

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na oszczędności w rachunkach za energię elektryczną, a w przypadku instalacji off-grid, także na uniezależnienie się od dostaw prądu z sieci. Niestety systemy PV mogą też ulegać awariom. Jakie awarie zdarzają się najczęściej i czy możemy zrobić coś, by ich uniknąć?
- Mikropęknięcia paneli fotowoltaicznych
- Uszkodzenia inwertera w instalacji fotowoltaicznej
- Uszkodzenia inwertera w instalacji fotowoltaicznej
- Uszkodzenia mechaniczne paneli fotowoltaicznych
- Degradacja PID i LID paneli fotowoltaicznych
- Co zrobić, aby uniknąć awarii paneli fotowoltaicznych?
Mikropęknięcia paneli fotowoltaicznych
Mikropęknięcia ogniw fotowoltaicznych to jedna z najczęstszych awarii instalacji. Problem może powstawać z kilku powodów. Najpowszechniejszą są wady produkcyjne oraz niewłaściwy transport. Mikropęknięcia mogą być też spowodowane bardzo niekorzystnymi warunkami pogodowymi, jednak nie jest to zbyt częste zjawisko.
Problem mikropęknięć nie jest łatwy do zauważenia, szczególnie jeśli instalacja znajduje się na dachu. Mikropęknięcia ogniw fotowoltaicznych są bardzo małe, jednak mogą stanowić problem z poprawnym działaniem instalacji.
W wyniku mikropęknięć, na panelach mogą pojawiać się tak zwane hot spoty, czyli gorące punkty. Miejsca hot spotów mogą się z czasem uszkodzić, prowadząc do uszkodzenia całego panelu fotowoltaicznego.
Uszkodzenia inwertera w instalacji fotowoltaicznej
Mikropęknięcia ogniw fotowoltaicznych to jedna z najczęstszych awarii instalacji. Problem może powstawać z kilku powodów. Najpowszechniejszą są wady produkcyjne oraz niewłaściwy transport. Mikropęknięcia mogą być też spowodowane bardzo niekorzystnymi warunkami pogodowymi, jednak nie jest to zbyt częste zjawisko.
Problem mikropęknięć nie jest łatwy do zauważenia, szczególnie jeśli instalacja znajduje się na dachu. Mikropęknięcia ogniw fotowoltaicznych są bardzo małe, jednak mogą stanowić problem z poprawnym działaniem instalacji.
W wyniku mikropęknięć, na panelach mogą pojawiać się tak zwane hot spoty, czyli gorące punkty. Miejsca hot spotów mogą się z czasem uszkodzić, prowadząc do uszkodzenia całego panelu fotowoltaicznego. Tutaj znajdziesz informacje o zasadach działania całej instalacji fotowoltaicznej.
Uszkodzenia inwertera w instalacji fotowoltaicznej
Inwerter jest podstawowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej. To właśnie prawidłowa praca inwertera umożliwia pozyskanie energii elektrycznej, nadającej się do instalacji domowych. Niestety urządzenie może ulegać licznym uszkodzeniom oraz awariom.
W inwerterach mogą pojawiać się problemy z chłodzeniem. To z kolei często prowadzi do uruchamiania się w trybie awaryjnym, a w ekstremalnych przypadkach, do uszkodzenia mechanizmu. Inwertery są też podatne na przeciążenia wynikające z nagłych skoków mocy.
Często występującym problemem jest też uszkodzenie konektorów. To z kolei prowadzi do spadków wydajności całego systemu. Rozwiązaniem problemów z awariami inwertorów jest regularny przegląd ich stanu technicznego i poprawności działania całej instalacji fotowoltaicznej.
Uszkodzenia mechaniczne paneli fotowoltaicznych
Kolejnym problemem fotowoltaiki jest możliwość uszkodzeń mechanicznych. Prawidłowo działająca fotowoltaika musi posiadać wydajnie pracujące moduły. Te z kolei są stale narażone na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Szczególne zagrożenie stanowi intensywny grad oraz obciążenia śniegiem.
Panele fotowoltaiczne nie są też obojętne na bardzo wysokie temperatury. Ekstremalnie wysoka temperatura może prowadzić do uszkodzeń falownika, a nawet całej instalacji. Na szczęście nie jest to częste zjawisko w naszych warunkach klimatycznych.
Do uszkodzeń mechanicznych możemy też doprowadzić sami. Problem dotyczy szczególnie instalacji na gruncie. Ze względu na możliwość uszkodzenia modułów, panele fotowoltaiczne powinny być ustawione z dala od głównych szlaków komunikacyjnych.

Degradacja PID i LID paneli fotowoltaicznych
W czołówce możliwych uszkodzeń instalacji fotowoltaicznych znajduje się też degradacja wywołana indukowanym napięciem (efekt PID) oraz degradacja wywołana światłem (efekt LID). Oba problemy są dość uciążliwe i mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń.
Efekt PID czyli Potential Induced Degradation polega na degradacji modułu, wywołanej przez różnicę potencjałów pomiędzy uziemioną ramą, a łańcuchami modułów PV. Degradacja może być odwracalna lub trwała. W efekcie występuje postępujący spadek mocy panelu. Na szczęście trwałe uszkodzenia modułu należą do rzadkości, a efekt PID może mieć wyłącznie charakter przejściowy.
Z podobnymi problemami spotykamy się także w przypadku degradacji wywołanej światłem. Tak zwany efekt PID wywołuje degradację modułu, co w efekcie prowadzi do postępującego spadku mocy. Co ważne, efekt LID nie prowadzi do całkowitego uszkodzenia instalacji, jest uwzględniany przy określaniu gwarancji na uzysk energii. Najbardziej odporna na degradację światłem jest technologia N-TYPE oraz HIT. Tutaj podpowiadamy, czym różni się instalacja on-grid od off-grid.
Co zrobić, aby uniknąć awarii paneli fotowoltaicznych?
Awarie instalacji fotowoltaicznych nie są łatwe do przewidzenia, jednak możemy zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Istnieje kilka sprawdzonych i bardzo skutecznych sposobów. Jednym z najważniejszych okazuje się wybór dobrej jakości instalacji.
Dobrej jakości sprzęt, wyprodukowany przez znanych producentów rzadziej ulega awariom. Wszystko za sprawą bardziej rygorystycznych norm i wymagań stawianych odpowiednim certyfikatom. Czasem wybór droższych elementów instalacji fotowoltaicznej przekłada się na znaczne zwiększenie jej żywotności i sprawności działania.
Pamiętajmy też, że nawet najlepszej jakości instalacja fotowoltaiczna może być podatna na awarie, jeśli zostanie zamontowana przez słabych instalatorów. Jest to druga istotna kwestia, o której warto pamiętać. Wybór sprawdzonej firmy minimalizuje ryzyko popełnienia błędów montażowych. Dlatego warto wybrać sprawdzoną i doświadczoną ekipę, która posiada dobre opinie.
Ryzyko awarii w wykonanej już instalacji fotowoltaicznej zminimalizujemy poprzez regularne przeglądy techniczne. Regularna kontrola pracy systemu fotowoltaicznego pozwala na wykrycie ewentualnych problemów we wstępnej fazie, która może być jeszcze łatwa do naprawienia. Przegląd techniczny warto powierzyć doświadczonej ekipie. Kontrole podstawowych parametrów możemy też przeprowadzać samodzielnie.