O tym zapomina większość właścicieli fotowoltaiki. Zimą panele mogą dać ci rekordowe wyniki!

To nie lato, a zima może być najlepszym czasem dla paneli fotowoltaicznych! Choć wydaje się, że w trakcie mroźnych miesięcy instalacja PV praktycznie nie produkuje energii, to właśnie niskie temperatury sprawiają, że panele pracują bardziej efektywnie. Zobacz, dlaczego zimowe dni mogą przynieść rekordowe wyniki i sprawdź, jakie czynniki wpływają na efektywność fotowoltaiki w różnych porach roku.
Z tego artykułu dowiesz się:
Użytkownicy instalacji fotowoltaicznych pochwalili się produkcją – rekordowe wyniki w ostatnim dniu zimy
Jeden z członków internetowej grupy dla posiadaczy fotowoltaiki pokazał, ile energii elektrycznej wyprodukowała jego instalacja w ostatnim dniu kalendarzowej zimy. Wynik na poziomie przekraczającym 65 kWh zaskakuje, ponieważ w połowie marca moduły działają jedynie przez 9 godzin. Ten sam internauta przyznał, że rekord jego instalacji wynosi 72 kWh, z tym że taki wynik został osiągnięty w lipcu, gdy panele o mocy 9,9 kW pracowały przez 14 godzin.
Mężczyzna nie kryje zadowolenia – ponieważ rozlicza się na starych zasadach, będzie mógł wykorzystać w przyszłości 80% nadwyżki oddanej do sieci. Internauta uważa, że ten rekordowy, zimowy wynik zawdzięcza wyjątkowemu usytuowaniu instalacji – tuż nad wodą i na zboczu, gdzie przez cały rok silnie wieje. Najważniejszą rolę w wysokiej produkcji odegrała jednak temperatura.
Inni członkowie grupy również pochwalili się wyjątkowymi wynikami swoich modułów. Wygląda na to, że ostatni dzień zimy okazał się łaskawy dla właścicieli fotowoltaiki – jeden z internautów zdradził, że tego dnia jego panele wygenerowały aż 69 kWh energii elektrycznej. Wszyscy internauci zgodzili się, że końcówka zimy była wyjątkowo korzystna pod względem produkcji – pomimo faktu, że wciąż mamy do czynienia ze stosunkowo krótkim czasem ekspozycji słonecznej. Nie jest to ewenement – jeden z rekordów produkcji energii z fotowoltaiki padł zimą zeszłego roku.
W jaki sposób temperatura otoczenia wpływa na działanie modułów fotowoltaicznych?
Im cieplejszy dzień, tym więcej energii elektrycznej produkuje instalacja fotowoltaiczna? Niekoniecznie! Nasze panele potrzebują jak najwięcej słońca, ale upały wcale im nie pomagają. Dlaczego tak się dzieje? Moduły fotowoltaiczne są produkowane z krzemu, czyli materiału półprzewodnikowego, który zmienia swoje właściwości pod wpływem temperatury. Upały wpływają na efektywność absorpcji światła, co bezpośrednio przekłada się na ilość wytwarzanej energii elektrycznej.
Latem temperatura na zewnątrz bywa bardzo wysoka – pod wpływem słońca panele oraz wchodzące w ich skład krzemowe półprzewodniki silnie się nagrzewają. To prowadzi do spadku napięcia na modułach, przez co efektywność instalacji spada. Okazuje się zatem, że gorące, wakacyjne dni wcale nie służą naszym modułom. Panele lepiej pracują wiosną, jesienią i zimą, gdy na zewnątrz jest nieco chłodniej, ale ze względu na krótszą ekspozycję słoneczną nie są w stanie wyprodukować tak dużo energii.
Podczas chłodnych pór roku efektywność instalacji fotowoltaicznej wzrasta. To nieprawda, że zimą produkcja energii jest zerowa – podczas słonecznych dni moduły mogą zaabsorbować więcej światła, ponieważ niska temperatura zapobiega ich nagrzewaniu. Co ciekawe, fotowoltaika może lepiej pracować także podczas wietrznych dni, ponieważ silne powiewy dodatkowo obniżają temperaturę modułów.

Kiedy instalacja fotowoltaiczna osiąga maksymalną efektywność?
Rzeczywiste uzyski w polskich warunkach wynikają nie tylko z nasłonecznienia – inwestor powinien wziąć pod uwagę przede wszystkim kąt nachylenia modułów, zacienienie, orientację paneli względem południa, ale także możliwość wentylacji i osiągane temperatury. Zdaniem ekspertów, idealne nachylenie modułów wynosi od 35 do 38 stopni – te, które nie mieszczą się w wyznaczonych normach, tracą kilka procent efektywności.
Panele fotowoltaiczne tracą efektywność w momencie, gdy temperatura na zewnątrz jest zbyt wysoka. Każdy producent powinien dokładnie opisać, w jaki sposób zmienia się sprawność modułów w zależności od panujących warunków. Pomaga w tym punkt Pmax, który wskazuje, jak duża utrata sprawności następuje w momencie, gdy temperatura paneli przekracza 25 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że takie moduły pod wpływem słońca stają się zdecydowanie cieplejsze niż powietrze.