Masz pełny magazyn energii, a i tak płacisz za prąd? Poważny błąd w magazynach energii czy celowe działanie?

Właściciele przydomowych instalacji fotowoltaicznych mogą spotkać się z sytuacją, kiedy mimo pełnego magazynu energii, ich system wciąż pobiera energię z sieci, zamiast wykorzystać tę zgromadzoną w urządzeniu. Nie zawsze musi oznaczać to awarię lub problem — zjawisko to może wynikać z ograniczeń technicznych i specyfiki konkretnego systemu. Ekspert od fotowoltaiki wyjaśnia przyczyny takich sytuacji oraz co zrobić, by ich uniknąć.
Z tego artykułu dowiesz się:
Falownik w magazynie energii — jak działa?
Najczęściej spotykanymi magazynami energii są te opierające się na bateriach litowo-jonowych. Urządzenia takie przechowują energię elektryczną, wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną. W przypadku, gdy panele fotowoltaiczne wyprodukują więcej prądu, niż jest aktualnie potrzebne w danym gospodarstwie domowym, nadwyżka trafia do magazynu energii. Następnie, gdy zapotrzebowanie na energię przekracza jej produkcję, zgromadzona energia jest wykorzystywana do zasilania urządzeń domowych.
Falownik, nazywany też inwerterem fotowoltaicznym, to urządzenie, które przekształca energię wyprodukowaną w panelach fotowoltaicznych w prąd przemienny, który można następnie wykorzystać do zasilania urządzeń domowych lub przekazać do sieci energetycznej. Jak dobrać falownik do przydomowej fotowoltaiki? Wyjaśniamy tutaj.
Hybrydowy falownik uznaje się za „mózg” systemu, który decyduje, skąd w danym momencie najbardziej opłaca się pobrać energię — z paneli, magazynu czy może z sieci.

Podział mocy i techniczne ograniczenia falownika
Na łamach portalu GlobEnergia ekspert od fotowoltaiki Tomasz Pudlik wyjaśnił, że jednym z głównych powodów pobierania energii z sieci mimo pełnego magazynu pozostaje sposób, w jaki hybrydowy falownik zarządza dostępną mocą. Falowniki zazwyczaj rozdzielają moc na trzy fazy, co może doprowadzić do przeciążenia jednej z nich.
W praktyce może wyglądać to następująco: falownik o mocy 6 kW rozdziela ją równo na trzy fazy — każda po 2 kW. Jeśli urządzenie wymaga 5 kW, falownik dostarcza 2 kW jedną fazą, a pozostałe 3 kW pobierane są z sieci.
Sprzęty takie jak kuchenki indukcyjne bądź urządzenia AGD wyposażone w grzałkę znacząco obciążają jedną fazę, podczas gdy pozostałe są niemal niewykorzystane. Jeśli urządzenia obciążające system są podłączone do jednej fazy, może dojść do sytuacji, w której falownik nie nadąża z dostarczaniem energii z magazynu na tę konkretną fazę, mimo że w innych fazach energia jest dostępna. W takim przypadku — nawet przy pełnym magazynie energii — system pobiera energię z sieci.

Nocny pobór energii z sieci — jak temu zapobiec?
Inną sytuacją, którą mogli zaobserwować właściciele przydomowych instalacji fotowoltaicznych z magazynem energii, jest pobór energii z sieci w nocy. To może wydawać się dziwne, bo przecież o magazynach energii często mówi się, że pozwalają na gromadzenie energii za dnia, by wykorzystać ją później, np. w nocy.
Wiąże się to z bardzo niskim zużyciem energii. System może zadecydować, że uruchomienie magazynu będzie nieopłacalne w danym momencie ze względu na straty związane z konwersją energii. Ekspert wyjaśnił, że przy poborze prądu na poziomie 100 W bardziej opłacalny jest pobór energii elektrycznej z sieci, niż aktywacja magazynu energii.
Nowoczesne systemy często posiadają opcję dostosowania progu poboru energii, przy którym uruchamia się magazyn.

Efektywność magazynu energii — jak ją zwiększyć?
Istotną kwestią jest analiza obciążenia faz. Należy zidentyfikować urządzenia, które najbardziej obciążają system i sprawdzić, jak są rozłożone między fazami. Nieodpowiedni układ może prowadzić do obciążeń i pobierania prądu z sieci mimo w pełni naładowanego magazynu energii.
Falowniki w nowoczesnych systemach często umożliwiają konfigurację progu uruchamiania magazynu energii. Odpowiednie ustawienia mogą zapobiec niepotrzebnemu pobieraniu prądu z sieci, jednak warto wziąć pod uwagę, że przy bardzo niskim poborze aktywacja magazynu może być mniej opłacalna. Producenci falowników coraz częściej dostarczają specjalną aplikację, która umożliwia śledzenie zużycia energii. Warto z niej korzystać, by mieć pracę systemu pod kontrolą i dostosować pracę urządzeń do potrzeb gospodarstwa domowego i jego mieszkańców.
Źródła
GlobEnergia