Przełom w energetyce: fotowoltaika daje Polsce szansę na codzienną niezależność

Jak twierdzą eksperci, w Polsce zlokalizowane jest tak dużo instalacji fotowoltaicznych, że w określonych godzinach cały kraj mógłby być zasilany wyłącznie energią słoneczną, bez potrzeby energetycznego wsparcia ze strony tradycyjnych elektrowni. Przyniosłoby to ogromne oszczędności.
Z tego artykułu dowiesz się:
Projekt „Zielone godziny” — wykorzystanie energii słonecznej
Piotr Krupa-Lubański z Fundacji Demokracji Bezpośredniej jest pomysłodawcą projektu „Zielone godziny”. Wyjaśnił, że paneli fotowoltaicznych w naszym kraju jest tak dużo, że teoretycznie w miesiącach letnich — ponieważ zimą panele produkują znacznie mniej prądu — między godzinami 10:00 a 16:00 Polska mogłaby być zasilana wyłącznie za pomocą energii słonecznej.
Takie wnioski zostały wyciągnięte na podstawie wyliczeń zużycia energii o określonych godzinach w ciągu doby. Takie dane są codziennie publikowane przez ekspertów z fundacji. Zachęcają, by konsumenci z nich korzystali i sprawdzali, kiedy korzystanie z urządzeń elektronicznych zużywających znaczne ilości energii — takich jak pralki czy zmywarki — jest najbardziej ekonomiczne i ekologiczne.

Oszczędności na poziomie aż 5 milionów ton węgla rocznie
Eksperci z Fundacji Demokracji Bezpośredniej informują, że świadome korzystanie z energii elektrycznej — np. korzystanie z urządzeń AGD w godzinach największej produkcji energii ze słońca — mogłoby znacznie ograniczyć spalanie węgla w elektrowniach. Warunkiem jest jednak, by z danych publikowanych przez fundację korzystał ogół Polaków, a nie jedynie zapaleni entuzjaści ekologii.
W perspektywie jednego dnia byłyby to oszczędności na poziomie około 250 wagonów węgla, co w ciągu roku oznaczałoby zaoszczędzenie aż 5 milionów ton węgla. Zmniejszenie zużycia paliw kopalnych wpłynęłoby korzystnie na jakość powietrza, ilość pyłów zawieszonych i środowisko naturalne oraz na ograniczenie emisji CO2.

Jak wyliczane są „zielone godziny”?
Eksperci wyjaśniają, że obliczenia opierają się na podstawie prognoz produkcji energii elektrycznej z odnawialnych i tradycyjnych źródeł. Prezentowane przez Fundację Demokracji Bezpośredniej dane podzielone są na województwa i zawierają prognozy na następne trzy doby.
Z danych wynika, że korzystanie z urządzeń elektrycznych jest najbardziej ekonomiczne i ekologiczne w ciągu dnia — między godzinami dziesiątą a szesnastą. Natomiast wieczorami aż do 90% prądu pochodzi ze spalania węgla.

Energia w Polsce się marnuje
Świadomość ekologiczna w Polsce wzrasta, tak samo, jak popularność przyjaznych środowisku rozwiązań energetycznych. Fotowoltaika jest szeroko rozwinięta i ma ogromny potencjał, ale wciąż brakuje odpowiednich systemów magazynowania energii — wyjaśniają eksperci z wnp.pl.
Dzięki instalacjom fotowoltaicznym w słonecznych okresach dochodzi do nadprodukcji prądu, który następnie jest po prostu marnowany, przez brak odpowiednich magazynów energii.
Źródło
- wnp.pl