Przełom w fotowoltaice! Polscy naukowcy wynaleźli tanią alternatywę dla magazynów energii w domach!

Ilość energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne w Polsce stale wzrasta, a wraz z nim kontrowersje wzbudza problem oddawania nadwyżek do sieci. A gdyby tak można było uniknąć tej konieczności? W dodatku bez inwestowania w magazyn energii? Innowacyjny układ skonstruowany przez inżynierów z Centrum Badań Rozwoju Technologii dla przemysłu oraz start-up NGCH może rozwiązać problem.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nadciąga rewolucja w fotowoltaice
Inżynierowie z CBRTP we współpracy ze start-upem NGCH stworzyli nowoczesny system, który działa jak katalizator. W połączeniu z urządzeniem do produkcji wodoru i tlenu z wody pozwala właścicielom paneli fotowoltaicznych zmagazynować i przechowywać nadmiar energii z promieniowania słonecznego w postaci niesprężonego wodoru. Nadwyżki te można następnie wykorzystać w dowolnym momencie.
Prezes CBRTP, Grzegorz Putynkowski w rozmowie z portalem Wnp.pl podkreśla, że jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne i nadające się przede wszystkim do instalacji fotowoltaicznych od 1kW.
Bez magazynu energii i ponoszenia opłat
System powstał pod nazwą EkoPowerBOX i może być z powodzeniem montowany zarówno w budownictwie domów jedno- i wielorodzinnych, jak i w przedsiębiorstwach. Stosowana w metodzie dawka wodoru – co również podkreśla rozmówca portalu Wnp.pl Grzegorz Putynkowski – jest całkowicie bezpieczna i niewybuchowa. Nie wymaga zatem żadnych pozwoleń czy odbiorów technicznych przy instalacji.
EkoPowerBOX to rozwiązanie, które pozwala na magazynowanie nadmiarowo wytworzonej energii w samej instalacji, bez dodatkowych opłat. Niweluje to zatem problem oddawania nadwyżki energii do sieci, z którego użytkownicy fotowoltaiki nie są zadowoleni.
Jak już wspomniano, nadwyżka energii może zostać wykorzystana w dowolnym momencie. Instalacja pozwala na wytworzenie ciepła o temperaturze nawet 130 stopni Celsjusza ze strumienia powietrza, które zawiera jedynie 4% wodoru (bezpieczną ilość).

Poszukiwani inwestorzy
- Obecnie CBRTP poszukuje inwestorów do wprowadzenia systemu na rynek oraz uruchomienia seryjnej produkcji – mówi prezes Putynkowski na łamach Wnp.pl. Według rozmówcy rok zajmie wykonanie dokumentacji procesowej oraz wykonanie projektu. Szacuje się, że kolejny rok do półtora zajmie przygotowanie i rozpoczęcie produkcji. Wartość inwestycji szacowana jest na 80 mln złotych.
Ile to będzie kosztować?
Putynkowski pytany o koszty urządzenia odpowiada, że będą one oscylowały w granicach ceny pieca gazowego, czyli na poziomie od 12 do 16 tys. złotych. Projekt zakłada nie tylko sprzedaż urządzeń, lecz także ich wypożyczanie.
Wiele wskazuje, że rozwiązanie to ma szansę sporo zmienić na rynku odnawialnych źródeł energii, a z pewnością nieźle namieszać.
Sprawdź także, jakie błędy sprawiają, że fotowoltaika się nie opłaca.
Zródła
- https://www.wnp.pl/tech/to-bedzie-rewolucja-na-rynku-energii-wlasciciele-fotowoltaiki-odetchna-z-ulga,922397.html