Tego o magazynie energii nie powie Ci sprzedawca! Warto wiedzieć przed zakupem

Magazyny energii to gorący temat, zwłaszcza w czasie rosnącej popularności odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne. Sprzedawcy chętnie podkreślają zalety takich akumulatorów – niskie jak nigdy rachunki za prąd, niemal całkowita niezależność energetyczna, ekologia, a może nawet pozytywny wpływ na środowisko! Ale czy magazyny energii naprawdę są tak idealnym rozwiązaniem? O czym nie usłyszymy przy zakupie magazynu?
Z tego artykułu dowiesz się:
Żywotność baterii – ile naprawdę wytrzymają?
Od 2023 roku na rynku dominują magazyny energii opierające się na bateriach litowo-jonowych. Standardowa żywotność takiego rodzaju baterii to około 3000-5000 cykli rozładowania i naładowania. Przy codziennym użytkowaniu taka ilość cykli powinna wystarczyć na mniej więcej 8-15 lat.
Rzadko jednak mówi się, zwłaszcza podczas zakupu, o spadku pojemności baterii. Po kilku latach pojemność akumulatora litowo-jonowego spada – np. z 10 kWh robi się 7-8 kWh, co może być już niewystarczające dla potrzeb danego gospodarstwa domowego. Jest to naturalny proces związany z degradacją chemiczną, ale sprzedawcy rzadko podkreślają, że z czasem magazyn energii po prostu stanie się mniej wydajny.
Żywotność baterii zależy także od jej rodzaju. Na rynku, oprócz najpopularniejszych baterii litowo-jonowych, dostępne są także:
- baterie ołowiowo-kwasowe – żywotność do 5 lat;
- baterie sodowo-jonowe – żywotność do 15 lat;
- baterie niklowo-kadmowe – żywotność do 10 lat;
- baterie przepływowe – żywotność nawet do 30 lat.

Warunki pracy – temperatura otoczenia ma znaczenie
Temperatura otoczenia ma ogromne znaczenie dla pracy magazynu energii i jego żywotności. Optymalny przedział temperatury dla baterii litowo-jonowych to 20-25°C – właśnie w takich warunkach osiągają deklarowaną przez producenta żywotność.
Szacuje się, że jeśli temperatura otoczenia wzrasta do 35°C, to degradacja akumulatora przyspiesza o aż 20% rocznie – drastycznie skraca się żywotność baterii. Ma to związek z reakcjami chemicznymi w ogniwach litowo-jonowych. Natomiast przy niskich temperaturach oscylujących wokół 0°C i niższych, wydajność baterii spada o aż 30%. Co więcej, częste wystawianie magazynu energii na pracę w zimnie może prowadzić do trwałych uszkodzeń w ogniwach.
Sprzedawcy raczej nie spieszą z informacją, że w nieogrzewanym garażu lub na nieocieplonym poddaszu magazyn energii może działać znacznie gorzej i krócej – różnice mogą wynosić nawet kilka lat. Instalacja klimatyzacji i wentylacji to dodatkowy, często niemały koszt. Co jeszcze wpływa na żywotność magazynu energii i jak ją wydłużyć?

Niezależność energetyczna – marzenie czy rzeczywistość?
Wśród wielu zalet magazynów energii można przeczytać o możliwości uniezależnienia się od sieci i wypracowania całkowitej niezależności energetycznej – zwłaszcza po połączeniu akumulatora z przydomową instalacją fotowoltaiczną. Brzmi jak marzenie, ale czy taki scenariusz faktycznie jest możliwy?
Przyjmując, że w typowy dom ma zużycie energii na poziomie 5-7 kWh, magazyn energii o pojemności 10 kWh wystarczy na dobę – jeśli pozwoli na to produkcja energii. W bezchmurne, letnie dni jest to możliwy scenariusz, ale w sezonie jesienno-zimowym, kiedy dni są krótsze i mniej korzystne dla fotowoltaiki, już niekoniecznie. Jak dobrać magazyn energii do zapotrzebowania gospodarstwa domowego? Wyjaśnimy tutaj.
Domowe systemy magazynów energii zazwyczaj pokrywają do 50-70% zapotrzebowania na prąd rocznie. Pobieranie prądu z sieci i pozyskiwanie energii w modelu hybrydowym pozostaje nieuniknione. Rozwiązaniem mógłby być magazyn energii o bardzo dużej pojemności oraz dodatkowe zabezpieczenie w formie np. agregatu.