Będą dopłaty do przydomowych wiatraków – kto może ubiegać się o dofinansowanie?
„Moja elektrownia wiatrowa” będzie kolejnym programem dla właścicieli budynków mieszkalnych, którzy chcą inwestować w odnawialne źródła energii. Jego beneficjenci muszą spełnić kilka warunków. Czy nowy pomysł Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej okaże się strzałem w dziesiątkę?
Z tego artykułu dowiesz się:
Program „Moja elektrownia wiatrowa” – kto może starać się o dopłaty?
O tym programie jest dziś bardzo głośno – „Moja elektrownia wiatrowa” już niebawem zostanie wdrożona w życie. Celem tego projektu jest pobudzenie rozwoju w obszarze mikroelektrowni wiatrowych. Dofinansowanie do zakupu i montażu przydomowych wiatraków ma przyczynić się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii. Dyrektywy wydane przez Unię Europejską wymagają, by polskie władze intensywnie pracowały nad spełnieniem założonych celów dotyczących klimatu i energetyki – nowy program ma przekonać rodaków do jeszcze większego zaangażowania w wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaznacza, że program „Moja elektrownia wiatrowa” będzie skierowany do osób fizycznych będących właścicielami albo współwłaścicielami budynków lub lokali mieszkalnych, wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby. Takie osoby będą mogły otrzymać dofinansowanie do zakupu oraz montażu przydomowej siłowni wiatrowej wraz z magazynem energii elektrycznej.
Niestety, z programu nie skorzystają przedsiębiorcy. Jedynym wyjątkiem będą osoby, które prowadzą działalność gospodarczą o charakterze pomocniczym, gdzie udział działalności nie przekracza 20% powierzchni całkowitej budynku. Beneficjenci programu będą zobowiązani do korzystania z instalacji przez minimalny okres wynoszący pięć lat od dnia wypłaty dofinansowania.
Ile będzie wynosić dotacja do zakupu i montażu turbiny wiatrowej?
Osoby zainteresowane dofinansowaniem będą miały prawo wyboru formy dopłaty. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewidział dwa warianty dopasowane do potrzeb beneficjentów:
- dotację na zakup i montaż przydomowej siłowni wiatrowej, która może wynosić 50% kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 30 tysięcy złotych, czyli do 5 tysięcy złotych/1 kW,
- dofinansowania na magazyn energii o pojemności minimalnej 2 kWh, który może wynosić 50% kosztów, maksymalnie 17 tysięcy złotych, czyli do 6 tysięcy złotych/1 kWh.
Maksymalna moc mikroinstalacji wiatrowej nie może przekroczyć 20 kW, a łączna moc instalacji i magazynu energii nie powinna przekraczać 50 kW. NFOŚiGW przypomina, że wysokość przydomowego wiatraka objętego dofinansowaniem to nie więcej niż 30 metrów. Dopłaty będą dotyczyć zarówno mikroinstalacji wiatrowej typu on-grid, jak i off-grid.
Przez pięć lat od otrzymania dofinansowania, beneficjent programu nie może zmienić przeznaczenia budynku ani przenosić, demontować, odsprzedawać, czy zastawiać inwestycji. Jeśli osoba, która otrzymała dotację złamie jeden z zakazów, otrzyma wypowiedzenie umowy o dofinansowanie, a otrzymane środki trzeba będzie zwrócić wraz z odsetkami.
Kiedy ruszy pierwszy nabór do programu „Moja elektrownia wiatrowa”?
Uruchomienie naboru wniosków w ramach pierwszej edycji nowego programu zaplanowano na drugi lub trzeci kwartał 2024 roku. Nie jest jeszcze znana pula środków na nadchodzący nabór. Wiadomo już, że budżet całego programu ma wynieść 400 milionów złotych, a ostatnie umowy z beneficjentami będą podpisywane nie później niż w pod koniec 2028 roku.
Program „Moja elektrownia wiatrowa” to kolejny rządowy projekt, który ma zachęcić obywateli do inwestowania w odnawialne źródła energii. Od pewnego czasu w naszym kraju funkcjonują też inne programy – „Moje ciepło” i „Mój prąd” – dzięki nim Polacy mogą starać się o dofinansowanie do pomp ciepła, czy przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Oba cieszą się dużym powodzeniem wśród rodaków i przybliżają kraj do osiągnięcia zeroemisyjności w budownictwie.
Czy program „Moja elektrownia wiatrowa” powtórzy sukces wspomnianych projektów? Być może dzięki niemu część Polaków przekona się do inwestowania w przydomowe mikroinstalacje wiatrowe. Rzetelne wnioski będzie można wyciągnąć dopiero po zakończeniu pierwszej tury naborów, która ma ruszyć już za kilka miesięcy.
Źródła:
- https://www.gov.pl/web/funduszmodernizacyjny/moja-elektrownia-wiatrowa
- https://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/nawet-30-tys-zl-doplaty-do-przydomowych-wiatrakow-rzad-rozda-400-mln-zl,545129.html