Czy opłaca się jeszcze inwestować w pompy ciepła?
Paweł Lachman z Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła porozmawiał z portalem gazeta.pl. Podzielił się informacjami na temat opłacalności pomp ciepła oraz systemu energetycznego. Jak bardzo będzie elastyczny? Czy pompy ciepła umożliwią jeszcze lepsze wykorzystanie rozwijającego się systemu? Przeczytaj.
Z tego artykułu dowiesz się:
„Prąd będzie taniał w specyficzny sposób”
Polacy chętnie instalowali w swoich gospodarstwach domowych pompy ciepła. Dzięki programowi „Czyste Powietrze” w połowie 2022 roku zrobiło się ich w naszym kraju naprawdę sporo. Udział pomp ciepła we wnioskowanych wówczas źródłach ciepła przewyższał 60%. W 2023 r. można było zauważyć wyraźny spadek zainteresowania pompami ciepła. Ich udział według danych na luty 2024 r. wyniósł 32% – to prawie połowa mniej niż dwa lata temu. Zdecydowanie większą popularnością (40%) cieszą się kotły na biomasę.
Jak wyjaśnił Paweł Lachman z Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła w programie „Rozmowy Gazeta.pl”, Polacy narzekali, że pompy ciepła miały przynieść korzyści. Tymczasem po zamontowaniu do domów zaczęły przychodzić wysokie rachunki za energię. Jednak kluczowym problemem są tu nie same pompy, a ceny prądu, które zamrożono w ubiegłym roku na wysokim poziomie. W przypadku gazu ziemnego ceny energii zamrożone zostały z kolei na niskim poziomie. Ekspert od transformacji energetycznej zaznaczył, że dużo Polaków postawiło wobec tego właśnie na gaz ziemny.
– To był błędny sygnał cenowy. Mamy już ceny kontraktowe na kolejne lata. One są wyraźnie niższe niż rok temu. Prąd będzie taniał w specyficzny sposób. – mówi Paweł Lachman. Uważa, że zgodnie z analizami najlepszym rozwiązaniem może być zainstalowanie pomp ciepła w budynku efektywnym energetycznie, a także z zastosowaniem taryfy dynamicznej.
Co zrobić, aby pompa ciepła pracowała efektywnie?
Według aktualnych analiz taryfy dynamiczne, których działanie opiera się na tym, że cena energii elektrycznej może się różnić w zależności od pory dnia, umożliwiają oszczędzanie energii na poziomie 20-40%. Ludzie obawiają się taryf, ponieważ niektórzy w Internecie straszą, że korzystanie z nich źle odbije się to na domowym budżecie. Tymczasem, jak podkreślił Paweł Lachman, system energetyczny w przyszłości się ma stać elastyczny. Pompy ciepła pozwolą tę elastyczność świetnie wykorzystać.
Ekspert wyjaśnił, że połączenie pomp ciepła z nieefektywnie energetycznym budynkiem jest kompletnie bez sensu. Urządzenie grzewcze powinno działać tak, aby obniżać koszty – a w mieszkalnym „wampirze energetycznym” może być to trudne do osiągnięcia. Należy więc przede wszystkim zorientować się, co zrobić w budynku, aby obniżyć koszty. Pompa ciepła powinna pracować efektywnie nie tylko z uwagi na niższe zużycie ciepła, ale też niższą temperaturę pracy.
„OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”
Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchamia nowy program, „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”. Budżet programu to 2 mld zł – zostanie przeznaczony na ciepło systemowe oparte na odnawialnych źródłach energii. Z programu będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy dostarczają ciepło w formie systemowej, a także spółki komunalne i jednostki samorządu terytorialnego. Pieniądze będzie można przeznaczyć na:
- pompy ciepła,
- geotermię,
- kolektory słoneczne,
- magazyny energii,
- przyłącza do sieci ciepłowniczej.
Pieniądze na program pochodzą z Europejskiego Funduszu Modernizacyjnego. Dzięki budżetowi dofinansowany zostanie montaż 300 instalacji o mocy 900 MW. Program według Urszuli Zielińskiej (Ministerstwo Klimatu i Środowiska) to ważny sygnał, w jakim kierunku powinno zmierzać polskie ciepłownictwo.
Wnioski o dofinansowanie należy składać w terminie 16.04.2024 r. – 17.12.2024 r. lub do wyczerpania alokacji środków.
Źródła:
- https://next.gazeta.pl/next/7,151003,30881793,czy-pompy-ciepla-sa-jeszcze-oplacalne-ekspert-rozwiewa-watpliwosci.html
- https://www.gov.pl/web/funduszmodernizacyjny/oze--zrodlo-ciepla-dla-cieplownictwa