Duży spadek produkcji cementu w Polsce. Co jest tego powodem?

Wylewanie betonu na drodze
Analitycy uważają, że bieżący rok pod względem produkcji cementu będzie podobny do ubiegłego, fot. bannafarsai
ikona podziel się
Opublikowano: 24.04.2024 r., 6:51 | Autor: Paulina Zambrzycka
Zgodnie z danymi GUS w 2023 r. produkcja cementu spadła o 11,9%. Zauważono również wzrost importu cementu z Ukrainy o 350%. Czy według analityków rok 2024 będzie podobny do ubiegłego pod względem produkcji cementu? Przeczytaj.

2023 rok był ciężki dla budownictwa

Jak stwierdził Zbigniew Pilch, dyrektor marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu, 2023 rok był trudnym rokiem dla budownictwa. Gospodarka wyhamowała, z kolei wzrost gospodarczy za poprzedni rok jest szacowany na ponad 0,2%. Jak poinformował Pilch, z danych GUS wynika, że w 2023 r. produkcja cementu spadła o 11,9% – do 16,6 mln ton. Dyrektor stwierdził, że rok był słabszy od oczekiwań, zwłaszcza że w pierwszej połowie roku prognozy zapowiadały się znacznie optymistyczniej.

Zbigniew Pilch zaznaczył jednocześnie, że według Głównego Urzędu Statystycznego produkcja cementu w lutym bieżącego roku wyniosła 1,190 mln ton – była zatem o niemal 33% wyższa niż w lutym poprzedniego roku. Właśnie dlatego po dwóch pierwszych miesiącach 2024 r. widać delikatny wzrost produkcji o 5,2%. Analitycy uważają, że bieżący rok pod względem produkcji cementu będzie podobny do ubiegłego. Można nawet będzie zauważyć drobny wzrost o 3 lub 4%.

Dyrektor marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu zauważył, że wzrósł import cementu z Ukrainy. W poprzednim roku zwiększył się o ponad 350%, przekraczając ilość 330 tys. ton. Z miesiąca na miesiąc zauważyć można było kolosalny wzrost. W 2023 r. import z Ukrainy stanowił 38% całości importu cementu do Polski. Z kolei w styczniu bieżącego roku było to już niemal 50%. Jak mówi Zbigniew Pilch, wielkości te są bardzo niepokojące.

Polskie cementownie mierzą się z nierówną konkurencją

Ukraina w fazie wojny potrzebuje dopływu dewiz i wsparcia. Jak zauważył Pilch, nie można jednak zapominać o tym, że produkcja cementu na wschodzie odbywa się bez ponoszenia kosztów polityki klimatycznej. Rynek cementu ma charakter lokalny i z uwagi na koszty transportu nie przewozi się go na duże odległości.

Dyrektor dodał również, że branżę cieszy fakt, iż rusza pilotażowo CBAM unijny – mechanizm dostosowania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla. Według niego importerzy będą mieć obowiązek wykazywania śladu węglowego w produkcie, jaki przewożą. Wciąż nie są pobierane opłaty. Pierwsze raporty związane z CBAM, które zostały zaplanowane na ten rok, ciągle się opóźniają. Można stwierdzić jednak, że polskie cementowanie inwestujące w ograniczenie emisji mierzą się z nierówną konkurencją. CBAM zacznie działać w pełni do 2026 r. Potrzebne jest jednak przejściowe wsparcie polskiego rządu albo na poziomie UE.

Krajowi producenci cementu powinni mieć szansę, aby na równych zasadach rywalizować z importem cementu spoza Unii Europejskiej. Jak wskazuje Zbigniew Pilch, wobec rosnącego obciążenia kosztami emisji w ramach RTS ważne jest wsparcie działań ułatwiających zaadoptowanie technologii CCS – wychwytywania i składowania CO2. Dyrektor wyjaśnił, że koniecznością jest stworzenie Krajowej Strategii CCS. Powinna ona obejmować różnorodne branże przemysłowe emitujące CO2 i rozplanować lokalizację sieci rurociągów do transferu CO2.

Suchy beton
Według Głównego Urzędu Statystycznego produkcja cementu w lutym bieżącego roku wyniosła 1,190 mln ton, fot. aon168

Stowarzyszenie Producentów Cementu – jaki ma cel?

Zbigniew Pilch podkreślił, że, mimo zapewnienia możliwości stosowania CCS w naszym kraju, Nowelizacja Prawa Górniczego i Geologicznego nie daje podstaw dla budowy infrastruktury zarówno do transportu, jak i magazynowania CO2 na lądzie. Uważa, że pomocne dla branży mogłoby stać się wobec tego przygotowanie do szybkiego wprowadzenia w Polsce administracyjnego mechanizmu stabilizacji cen za prąd na poziomie 60 euro / MWh. Mogłyby korzystać z niego energochłonne zakłady przemysłowe, jeśli zadeklarują utrzymanie produkcji w danych lokalizacjach do minimum 31 grudnia 2029 r.

Stowarzyszenie Producentów Cementu zrzesza największe przedsiębiorstwa z tej branży. Jego celem jest przede wszystkim poprawa efektywności pracy przemysłu cementowego. Jak wynika z danych SPC, w naszym kraju mamy 12 cementowni, które w większości znajdują się na południu Polski. Łatwiej tam dostać surowce, z których produkuje się najpierw klinkier, a później cement. Ich łączna zdolność produkcyjna to 22 mln ton / rocznie.

Źródła:

  • https://www.bankier.pl/wiadomosc/Produkcja-cementu-w-Polsce-spadla-Import-z-Ukrainy-wzrosl-o-350-proc-8721143.html
  • https://taxation-customs.ec.europa.eu/carbon-border-adjustment-mechanism_pl
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto