Fotowoltaika liderem w wykorzystaniu OZE w 2023 r.

Fotowoltaika to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj OZE w Polsce
Fotowoltaika to zdecydowanie najpopularniejsze odnawialne źródło energii w Polsce, fot. Heroc
ikona podziel się
Opublikowano: 18.04.2024 r., 12:47 | Autor: Marianna Leśniewicz
Instalacje fotowoltaiczne od lat zajmują pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce. W 2023 roku fotowoltaika ugruntowała swoją pozycję lidera i odnotowała ponad 40% przyrost zainstalowanych mocy, w porównaniu do roku poprzedniego. Jednocześnie spadło wykorzystanie energii z paliw kopalnych.

Rekordowy udział fotowoltaiki w 2023 r.

Jak podaje Instytut Energetyki Odnawialnej – w 2023 r. w Polsce nastąpił ponad 40% wzrost zainstalowanych mocy fotowoltaicznych, w porównaniu do 2022 r. Ponadto, zanotowano rekordową liczbę łącznej mocy urządzeń oraz oddanych do użytku instalacji fotowoltaicznych. Przy czym, większość przyłączonych mocy pochodziła z farm fotowoltaicznych powyżej 30 MW. Tym samym fotowoltaika ugruntowała swoją pozycję niekwestionowanego lidera wśród OZE w Polsce.

Rekord wykorzystania energii słonecznej w 2023 r. potwierdzają również badania dotyczące krajów Unii Europejskiej. Opracowanie „European Electricity Review 2024” dowodzi, że w krajach członkowskich UE w poprzednim roku przybyło łącznie aż 56 GW mocy z instalacji fotowoltaicznych. Aż 24 kraje odnotowały rekordowe udziały fotowoltaiki w swoim bilansie elektroenergetycznym. Największe wzrosty wykorzystania tego typu OZE zarejestrowano w Niemczech, a znaczne udziały mają obecnie także Grecja, Węgry czy Hiszpania. Jak można przeczytać w raporcie – produkcja energii z węgla spadła w 2023 r. o 26% i tym samym osiągnęła najniższy poziom w historii.

Z czego wynika rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych?

Stopniowe zwiększanie udziału OZE, w tym instalacji fotowoltaicznych, jest efektem wielu czynników. Duży wpływ na rekordowe wyniki miała przyspieszona transformacja energetyczna spowodowana zmianą sytuacji geopolitycznej w Europie i na świecie, a także związane z nią wzrosty cen. Poza tym, już od wielu lat w Polsce dostępne są dotacje i ulgi podatkowe dla osób, które chcą zainstalować panele fotowoltaiczne. Programy takie jak "Mój Prąd" i "Czyste Powietrze" znacznie obniżają koszty inwestycji i zachęcają konsumentów do wyboru OZE.  

Popularność fotowoltaiki jest też efektem mechanizmów społecznych. Instalacje PV stają się modnym trendem, a posiadanie paneli słonecznych na dachu domu jest postrzegane jako wyraz dbałości o środowisko naturalne, a także jako dobra strategia w obliczu kryzysu energetycznego. Osoby, które zainstalowały fotowoltaikę chętnie dzielą się swoimi pozytywnymi doświadczeniami z innymi, co motywuje kolejne osoby do inwestycji. Wzrasta również dostępność informacji, dzięki czemu można lepiej poznać technologię i podjąć świadomą decyzję o wyborze danego źródła energii.

Instalacje fotowoltaiczne na dachu stają się standardem
Instalacje fotowoltaiczne w domach jednorodzinnych powoli stają się standardem, fot. siwyk

Fotowoltaika – prognozy na przyszłość

Przyszłość fotowoltaiki w Polsce, jak i w Europie, zapowiada się bardzo obiecująco. Duży wpływ mają w tej kwestii regulacje unijne, które zakładają wzrost udziału OZE do poziomu co najmniej 42,5% do 2030 r. Rozwojowi tego sektora energetyki sprzyjają także spadki cen i produkcja coraz bardziej wydajnych i niezawodnych paneli fotowoltaicznych. Tego typu źródła energii przestają być ekologicznym rozwiązaniem wybieranym przez nielicznych, a stają się powszechnym źródłem energii dostępnym dla większości gospodarstw domowych i firm.

Źródła:

  • https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/fotowoltaika-zdecydowanym-liderem-wsrod-zrodel-oze-przyrost-mocy-przekroczyl-40-proc,536199.html
  • https://www.gramwzielone.pl/trendy/20184098/najwyzszy-w-historii-udzial-oze-w-unijnym-miksie-elektroenergetycznym
  • https://raport.togetair.eu/ogien/energia-przyszlosci/fotowoltaika-liderem-wsrod-oze
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto