Francuski koncern chce budować farmy wiatrowe na Bałtyku

Farma wiatrowa na Bałtyku
Polska energetyka w dużej mierze oparta będzie na OZE i atomie, fot. halberg
ikona podziel się
Opublikowano: 09.04.2024 r., 15:12 | Autor: Paulina Zambrzycka
Francuski koncern EDF dokłada wszelkich starań, aby jego reaktor wybrany został do budowy jednej z elektrowni jądrowych w Polsce. Prezeska EDF Renewables Polska, Alicja Chilińska-Zawadzka, w rozmowie z Business Insider Polska deklaruje, że firma liczy na partnerstwo z naszymi przedsiębiorstwami przy budowie morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Francuska spółka może dużo wnieść w transformację Polski

Spółka EDF Renewables Polska startowała w wyścigu o lokalizację farm wiatrowych na Bałtyku po polskiej stronie. W drugiej fazie koncesje podzielono między Orlen i PGE. Jak mówi Alicja Chilińska-Zawadzka, konkurencja była ogromna. Orlen i PGE dostały koncesje na 10 lokalizacji. To właśnie EDF Renewables udało się jednak zdobyć największą ilość punktów w każdej lokalizacji. Firma uplasowała się na drugim i trzecim miejscu – za spółkami z udziałem Skarbu Państwa. Proces transformacji energetycznej we Francji przeprowadził głównie koncern EDF. Właśnie dlatego francuska spółka może wnieść ogromną wartość do zmian w Polsce. Nie ukrywa, że liczy na współpracę z polskimi firmami podczas budowy morskich farm wiatrowych.

Morska energetyka wiatrowa stanowić będzie ważny element polskiego miksu energetycznego. Koncern EDF może pomóc rozwijać ten rynek. Jak dodaje Alicja Chilińska-Zawadzka, spółka ma gigantyczne doświadczenie w budowaniu morskich farm zarówno we Francji, jak i w innych państwach. Wie, jak zarządzać całym procesem i może pochwalić się dużą siłą nabywczą. Zdaje też sobie sprawę, że chodzi nie o samo budowanie farm wiatrowych, a całkowity rozwój polskiego przemysłu.

Spółka EDF Renewables Polska wie, że przygotować trzeba kadrę pracowników. Właśnie dlatego uruchomiła program, za którego sprawą serwisantami turbin wiatrowych mogliby stać się polscy górnicy. Zaczną od projektów lądowych, gdzie będą zdobywać doświadczenie. Osobnym projektem byłaby również współpraca z miejscowymi firmami. Nie bez znaczenia są finansowe możliwości spółki EDF Renewables Polska. Przy tak ogromnej inwestycji, jaką są farmy wiatrowe w naszym kraju, fakt ten na pewno brany będzie pod uwagę przy wyborze partnerów.

Farma wiatrowa na Bałtyku
Dzięki budowie farm wiatrowych na Bałtyku będzie można wspomóc polski system elektroenergetyczny, fot. Federico Rostagno

Na polskim morzu powstają pierwsze projekty

Polska energetyka w dużej mierze oparta będzie na OZE i atomie. W zarządzaniu takim „miksem” doświadczenie ma oczywiście spółka EDF, co znów przemawia na jej korzyść. Na polskim morzu powstają już pierwsze projekty. Wciąż jednak istnieje dużo przeszkód w rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce. Główną barierą jest legislacja. Aby w ogóle zacząć proces inwestycyjny, konieczne jest pozyskanie kilkudziesięciu decyzji administracyjnych. Przed aktualnym rządem i ustawodawcą pojawia się zatem spore wyzwanie, aby likwidować te przeszkody, zmniejszyć liczbę decyzji, a tym samym przyspieszyć czas realizacji inwestycji.

Kolejna bariera to ograniczona ilość statków i technologii. Konieczna jest też budowa odpowiednio wyposażonych portów serwisowych, portów instalacyjnych oraz całej infrastruktury. Wszystko powinno powstać dość szybko i równolegle. Poprzez budowę farm wiatrowych na Bałtyku będzie można wspomóc polski system elektroenergetyczny. Jak słusznie zauważa Alicja Chilińska-Zawadzka, wyścig o morskie farmy trwa nie tylko w naszym kraju, ale również w wielu innych. Tego typu inwestycje strategiczne są jednak dość skomplikowane. Potrzebni są więc partnerzy odporni na kryzysy finansowe czy organizacyjne – tacy jak francuski koncern. Będziemy przyglądać się tej sprawie.

Źródła:

  • https://businessinsider.com.pl/biznes/francuska-ofensywa-w-polskiej-energetyce-edf-chce-budowac-farmy-wiatrowe-na-baltyku/h7dmsd9
  • https://inwestycje.pl/biznes/edf-renewables-polska-nadal-liczymy-na-udzial-w-projektach-offshore-na-baltyku/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto