Rusza rogram "Mój Prąd 6.0"! Kolejna szansa na wysokie dopłaty do fotowoltaiki
W ostatnich latach program „Mój Prąd” cieszył się w Polsce ogromną popularnością. Osoby, które chcą teraz skorzystać z fotowoltaiki w domu, czekają na szóstą edycję programu. 21 marca przedstawiciele rządu oznajmili, że program „Mój Prąd 6.0” ponownie rusza. Znamy pierwsze szczegóły dotyczące nowego naboru.
Z tego artykułu dowiesz się:
Budżet i termin – co wiadomo na ten temat?
Lubiany przez Polaków program „Mój Prąd” będzie mieć kolejną, szóstą już edycję. To doskonała wiadomość dla wszystkich, którzy chcieliby zainstalować w domu magazyn energii i fotowoltaikę. Znamy więcej szczegółów dotyczących najbliższego naboru do programu. W czwartek 21 marca na sejmowej Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa informacji o minionych edycjach programu „Mój Prąd” udzieliła wiceminister klimatu i środowiska, Urszula Zielińska.
Przez ostatnie lata, dokładnie od 2019 roku, program „Mój Prąd” cieszy się ogromnym powodzeniem w naszym kraju. Głównym założeniem jest zwiększenie produkcji energii z OZE z przydomowych instalacji, a więc rozwój energetyki prosumenckiej. Dotychczas udało się zrealizować pięć edycji „Mojego Prądu”. Jak podała wiceminister, w ramach programu przyznano ok. 2,5 mld dotacji dla ponad 511 tys. wniosków.
Wiceminister klimatu i środowiska zdradziła również kilka szczegółów dotyczących „Mojego Prądu”. Wiadomo, że budżet szóstej edycji programu zaplanowano na 400 mln zł. Tyle środków będzie do dyspozycji. Jak oznajmiła Urszula Zielińska, planowany termin ogłoszenia naboru do „Mojego Prądu” to II kwartał bieżącego roku. Z kontynuacji programu zadowoleni są zwłaszcza właściciele domów, którzy dzięki przejściu na OZE będą mogli zmniejszyć rachunki za prąd.
Nie wszystko wciąż jest jednak pewne. W dalszym ciągu pojawia się mnóstwo niewiadomych, które dotyczą dokładnych wymagań podczas składania wniosku. Nie wiadomo jeszcze, kto może dostać pieniądze w ramach „Mojego Prądu 6.0”, a także jak wysokie będą dopłaty. Wiceminister na komisji zaznaczyła, że wciąż trwają prace dotyczące zakresu przygotowania założeń, jeśli chodzi o merytorykę programu.
Magazyny energii są bardzo drogie
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki udzielił ostatnio informacji portalowi Globenergia. Wynika z nich, że ważnym wymaganiem dotyczącym udziału w programie „Mój Prąd” może być instalacja magazynu energii. Jak oznajmiła niedawno rzeczniczka prasowa NFOŚiGW, Ewelina Steczkowska, instalacje fotowoltaiczne nie zezwalają całościowo pokryć zapotrzebowania domu na energię elektryczną, zwłaszcza w każdej godzinie. Właśnie dlatego, w ramach planowanego programu, wsparcie uzyskać powinny przydomowe magazyny energii elektrycznej.
Jeśli chodzi o instalacje PV z magazynem energii, powinny pozwolić one na efektywne korzystanie z energii elektrycznej na własne potrzeby. Właśnie dlatego będzie to priorytet w kolejnym naborze wniosków do programu. Dzięki magazynom energii prąd wyprodukowany z fotowoltaiki odłożyć można na później, zwłaszcza podczas dużego nasłonecznienia. Jeśli nie zużyjemy od razu całej energii, która zostanie wyprodukowana, wówczas, jeśli produkcja będzie niższa, wykorzystać będzie można całą zebraną nadwyżkę.
Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, wskazywała ostatnio na to, że wspieranie magazynów energii stanie się priorytetem dla rządu. Jak przekazała szefowa na początku marca w rozmowie z Polską Agencją Prasową, magazyny energii są drogie, natomiast dotychczasowe dopłaty nie były zbyt dużą zachętą do instalacji. Trwają więc prace nad dodatkowym zachęceniem do instalowania magazynów energii w domach.
Źródła:
- https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-moj-prad-6-0-znamy-pierwsze-szczegoly-wiadomo-kiedy-moze-rus,nId,7405856#google_vignette
- https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/20191436/moj-prad-ruszy-w-drugim-kwartale-2024
- https://globenergia.pl/moj-prad-60-zmieni-sie-maksymalna-moc-dotowanych-instalacji-fotowoltaicznych/