Wysokie dofinansowania! Rusza nabór wniosków do programu „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”

Panele fotowoltaiczne na polu
Środki w ramach programu trafią go przedsiębiorców, którzy dostarczają ciepło w formie systemowej, fot. qrrr
ikona podziel się
Opublikowano: 15.04.2024 r., 20:26 | Autor: Paulina Zambrzycka
Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, 16 kwietnia (wtorek) rozpoczyna się nabór wniosków w ramach programu „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”. Na ciepło systemowe oparte na odnawialnych źródłach energii przeznaczone zostanie 2 mld zł. Sprawdź, kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania.

Program finansowany z Funduszu Modernizacyjnego

W Polsce potrzeby ciepłownictwa pochłaniają ok. 40% spalanego węgla, z czego większość to miał węglowy. W związku z tym rząd chce wesprzeć inwestycje skupiające się na wytwarzaniu energii cieplnej z odnawialnych źródeł energii. Środki w ramach programu „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” trafią go przedsiębiorców, którzy dostarczają ciepło w formie systemowej, a także spółek komunalnych i jednostek samorządu terytorialnego. Uzyskać mogą oni wsparcie inwestycji w:

 • pompy ciepła,
 • kolektory słoneczne,
 • geotermię,
 • magazyny ciepła,
 • przyłączenie do sieci ciepłowniczej.

Program finansowany jest z Funduszu Modernizacyjnego. Jeśli ktoś chce więc podjąć wysiłek do uzyskania neutralności klimatycznej, powinien już teraz zainteresować się udziałem w programie. Pula „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” to 2 mld zł na inwestycje w ciepło systemowe, które oparte jest na odnawialnych źródłach energii. Minister Klimatu i Środowiska Polski, Paulina Hennig-Kloska, wylicza, że do systemu ciepłownictwa podłączonych jest w Polsce 5,8 mln gospodarstw domowych.

Ile wyniesie dotacja?

Dotacja przedsiębiorców, spółek i jednostek samorządu wyniesie do 50% kosztów kwalifikowanych. Jak można przeczytać na stronach rządowych, wsparcie finansowe z programu obejmie inwestycje dotyczące budowy i przebudowy źródeł o łącznej mocy zainstalowanej minimum 2MW mocy cieplnej (MWt). Do ich produkcji wykorzystywane powinny być kolektory słoneczne, pompy ciepła lub geotermia (bez kogeneracji). Częścią inwestycji mogą być również przyłącza do sieci ciepłowniczej należącej do wytwórcy energii, ale też magazyny ciepła i inne technologie (magazyny energii).

Jak podkreśla wiceminister Klimatu i Środowiska Polski, Urszula Zielińska, to pierwszy w pełni zielony program ukazujący jasny kierunek transformacji ciepłownictwa. Ma wytyczać drogę od ciepłownictwa węglowego do ciepłownictwa w pełni zielonego. Urszula Zielińska uważa, że program „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” rozwiązuje problem braku inwestycji w ciepłownictwie. Jak podkreśliła wiceminister, program umożliwi korzystanie z OZE zarówno małemu, jak i dużemu ciepłownictwu.

Pompa ciepła na zewnątrz budynku
Dotacja przedsiębiorców, spółek i jednostek samorządu wyniesie do 50% kosztów kwalifikowanych, fot. guteksk7

Do kiedy można się zgłaszać?

Do dofinansowania w programie „OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” kwalifikują się instalacje, z których minimalnie 70% ciepła użytkowego wytworzonego w jednostce OZE w roku kalendarzowym wprowadzone zostanie do publicznej sieci ciepłowniczej. Resort zakłada, że dofinansowanych zostanie 300 instalacji o mocy 900 MW.

Wsparcie obejmie koszty, które zostaną poniesione łącznie do 31 grudnia 2030 r., ale po dacie złożenia wniosku o dofinansowanie. Wnioski o dofinansowanie należy składać w terminie od 16.04.2024 r. do 17.12.2024 r. lub do wyczerpania alokacji środków.

Źródła:

 • https://www.gov.pl/web/funduszmodernizacyjny/oze--zrodlo-ciepla-dla-cieplownictwa
 • https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/oze-zrodlo-ciepla-dla-cieplownictwa-kis-wspiera-dekarbonizacje-cieplownictwa-14902.html
 • https://www.gramwzielone.pl/trendy/20193906/rzad-oglosil-dotacje-na-oze-dla-cieplownictwa-nabor-juz-w-kwietniu
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto