System kaucyjny w Polsce jednym z największych w Europie?

Wrzucanie butelki do zwrotomatu
Od stycznia nowego roku w Polsce będzie obowiązywać system kaucyjny za plastikowe, szklane i metalowe pojemniki, fot. Aleksej
ikona podziel się
Opublikowano: 18.04.2024 r., 10:59 | Autor: Paulina Zambrzycka
W naszym kraju potrzebnych jest ok. 45-50 tysięcy punktów zbiórki opakowań. Zapowiada się, że od 2025 roku będziemy po Niemczech drugim co do wielkości krajem, jeśli chodzi o system kaucyjny w Europie. Prawie 90% Polaków jest za tym, aby wprowadzić go w życie.

Olbrzymi projekt gospodarki cyrkularnej dla opakowań

Jak przekazał Marcel Rakowski, prezes PolKa – Polska Kaucja, od 2025 roku Polska stanie się drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie. W naszym kraju aktualnie tworzony jest potężny projekt gospodarki cyrkulacyjnej dla opakowań. Dzięki systemowi kaucyjnemu zmienią się nawyki konsumentów. Wygenerowane zostaną również nowe miejsca pracy m.in. w zakładach do recyklingu i logistyce. Polska zaraz po Niemczech stanie się drugim wielkościowo krajem Europy, gdzie rozwinięty będzie system kaucyjny. Jak dodaje Marcel Rakowski, w przyszłym roku Polska startować będzie z projektem równolegle z Austrią.

Od stycznia nowego roku w Polsce będzie obowiązywać system kaucyjny za plastikowe, szklane i metalowe pojemniki. Kaucja dla butelek jednorazowego użytku (tworzywa sztuczne na napoje do 3 l) i puszek metalowych (do 1 l) będzie wynosić 50 gr. Prezes PolKa – Polska Kaucja zapewnia, że jesteśmy przygotowani na wdrożenie systemu, mimo że to duże wyzwanie. Według wyliczeń spółki, aby osiągnąć cele selektywnej zbiórki w naszym kraju, potrzebnych jest 45-50 tysięcy punktur zbiórki. Na początku 2025 roku tych punktów ma powstać minimum 15 tysięcy. Potencjalnych miejsc zbiórki w Polsce ma być jednak ponad 100 tysięcy. Pojawią się nie tylko w dużych i małych sklepach, ale też m.in. w lokalach gastronomicznych.

Testowanie zwrotomatów już trwa

1 stycznia 2025 roku system kaucyjny wystartuje i z miesiąca na miesiąc będzie się rozwijać. Na początku roku dostępnych może być ok. 7-8 tysięcy zautomatyzowanych punktów zbiórki. Będzie można oddawać do nich butelki i puszki, po czym otrzymywać pobraną przy zakupie kaucję. Minimum sześć sieci handlowych już testuje zwrotomaty na szeroką skalę, aby zautomatyzować proces od początku wdrożenia systemu kaucyjnego. System ten wymaga jednak zmiany nawyków konsumentów. Aby odzyskać kaucję, puszki i butelki muszą zwracać w oryginalnej formie – bez zgniatania.

Marcel Rakowski informuje, że projektowane są już specjalne etykiety dla lepszej komunikacji z konsumentami. Na opakowaniach pojawi się m.in. prosta informacja „Nie zgniataj”. Planowana jest też kampania ogólnokrajowa, aby zwiększyć świadomość ludzi. System kaucyjny prężnie działa i obowiązuje w krajach Skandynawskich, w Rumunii, Estonii i na Słowacji. Włochy i Francja jeszcze nie zdecydowały się na jego wdrożenie.

Jak będzie działać system kaucyjny w Polsce?

PolKa – Polska Kaucja będzie operatorem systemu. Odpowiadać będzie więc za jego działanie od momentu pobrania kaucji, a więc zakupu np. napoju przez konsumenta. Kaucja trafi na konto operatora, gdy butelka będzie zwracana wybranej jednostce handlowej. Operator będzie musiał zorganizować odbiór materiałów zebranych od konsumentów w danej jednostce, transport i przetworzenie, aby przygotować materiał konieczny do wyprodukowania nowych opakowań.

Jak zapewnia Marcel Rakowski, zespół pracujący w systemie kaucyjnym jest doświadczony na każdym etapie jego działalności. Według wstępnych założeń w 2025 roku zebranych zostanie 13 mld opakowań. Przełożyć ma się to na odzyskanie 77% opakowań wypuszczonych na rynek. Obowiązkiem zbiórki zostanie obciążonych 14-15 tysięcy sklepów o powierzchni powyżej 200 m2.

Źródła:

  • https://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/3575433,polska-bedzie-drugim-co-do-wielkosci-krajem-systemu-kaucyjnego-w-europie---polka---polska-kaucja
  • https://www.wnp.pl/chemia/nadchodzi-wielka-kaucyjna-rewolucja-polska-drugim-krajem-po-niemczech,824312.html
  • https://www.money.pl/gospodarka/polska-bedzie-drugim-co-do-wielkosci-krajem-systemu-kaucyjnego-w-europie-7016106944244544a.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto