Za palenie takim drewnem grozi ci mandat 500 zł!
W Polsce obowiązują surowe przepisy dotyczące palenia drewnem w kominkach i piecach. To część szerszych działań antysmogowych, które mają na celu poprawę jakości powietrza w naszym kraju. Wprowadzone regulacje określają m.in. jakim drewnem nie wolno palić. Sprawdź, za co dokładnie może ci grozić mandat.
Z tego artykułu dowiesz się:
Tym drewnem nie wolno palić w kominku
Według nowych przepisów w Polsce zabronione jest palenie drewnem o wilgotności powyżej 20%. Drewno o wyższej wilgotności emituje więcej zanieczyszczeń, ponieważ spala się w niższej temperaturze. Prowadzi to do powstawania większej ilości szkodliwych związków chemicznych. Jako opał mniej efektywne jest również mokre drewno, ponieważ spora część energii zużywana jest na odparowanie wody. Zwiększa to koszty ogrzewania oraz zanieczyszczenie środowiska.
Kluczowym procesem umożliwiającym zmniejszenie wilgotności drewna poniżej 20% jest sezonowanie drewna, czyli jego odpowiednie suszenie. Optymalne jest sezonowanie przez minimum 2 lata, choć po pół roku drewnem można już teoretycznie palić w piecu lub kominku. Kupujesz drewno od np. lokalnego dostawcy? Poproś go o certyfikat wilgotności – może mieć duże znaczenie przy ewentualnej kontroli.
Warto zaznaczyć, że nowe przepisy nie dotyczą wyłącznie drewna. Zakazane zostało również używane innych, szkodliwych dla środowiska paliw stałych, takich jak:
- węgiel brunatny
- miał węglowy
- flotokoncentraty
Wymienione paliwa przyczyniają się do powstawania smogu. Używanie ich jest niezgodne z przepisami – zwłaszcza w województwach, które wprowadziły ograniczenia w ramach lokalnych ustaw antysmogowych.
Mokre drewno jest szkodliwe
Palenie mokrym drewnem powoduje zanieczyszczenie powietrza. Takie drewno spala się w niższej temperaturze, co prowadzi do jego niepełnego spalania. W związku z tym powstają szkodliwe substancje, takie jak m.in. tlenki węgla, związki organiczne i pyły zawieszone. Takie substancje w powietrzu zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i układu oddechowego. Mogą przyczynić się też do rozwoju dolegliwości zdrowotnych, zwłaszcza u osób starszych i dzieci.
Mokre drewno jest też mniej wydajne energetycznie. Spora część energii zużywana jest na odparowanie wody zamiast na wytwarzane ciepła. Ze względu na to zaleca się używanie odpowiednio wysuszonego drewna. Pozwoli to zminimalizować emisję zanieczyszczeń i poprawić efektywność ogrzewania.
Jaka kara za palenie mokrym drewnem?
Po czym rozpoznać, że ktoś używa mokrego drewna? Najczęściej po gęstym, białym dymie unoszącym się z komina. Osoby nieprzestrzegające nowych przepisów i palące drewnem o zbyt dużej wilgotności mogą zostać ukarane mandatem w wysokości do 500 zł. W niektórych przypadkach, gdy np. sytuacja się powtarza, kara może być znacznie wyższa. Kontrole przeprowadzają odpowiednie służby – mogą pojawić się w domu i sprawdzić, czy drewno palone w piecu spełnia wymagane normy.
Czasem właściciele otrzymać mogą pouczenie. W większości kontrola kończy się jednak nałożeniem kary finansowej.
Jak sprawdzić, czy drewno jest wilgotne? Warto wykorzystać w tym celu wilgotnościomierz – specjalne urządzenie, które precyzyjnie mierzy wilgotność drewna. Wilgotne drewno rozpoznać też można po następujących cechach:
- Drewno suszone jest ciemniejsze niż świeże.
- Mokre drewno po włożeniu do pieca gwiżdże i syczy.
- Kawałek świeżego drewna bywa 2 razy cięższy niż sezonowane.
- Suche drewno wyróżniają wyraźne spękania.
- Kora z suchego drewna odpada łatwiej niż ze świeżego.
Polska od lat walczy ze smogiem…
Właśnie dlatego zmiany są konieczne. W zimowych miesiącach, gdy emisja zanieczyszczeń z domowych instalacji grzewczych znacznie się nasila, problem smogu staje się najbardziej dotkliwy. W wielu polskich miastach (np. Krakowie czy Warszawie) poziom zanieczyszczenia powietrza często szybuje znacznie powyżej dopuszczalnych norm. Ze względu na to wprowadzono regulacje mające na celu ograniczenie emisji z domowych źródeł ogrzewania – zwłaszcza z pieców opalanych węglem i drewnem.
Wdrażanie przepisów antysmogowych kontynuowane będzie w kolejnych latach. W sezonie jesień-zima 2024 można palić w kominkach, jednak zgodnie z uregulowaniami w uchwałach dla poszczególnych województw. Niektóre z nich zakazują np. palenia w kominkach w konkretne miesiące lub dni. Całkowity zakaz palenia obowiązuje, gdy poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza dopuszczalne normy.
Nowo instalowane źródła ciepła muszą spełniać normy dyrektywy unijnej dotyczącej projektowania ekologicznego, czyli tzw. Ekoprojektu. Kominki i piece muszą być wyposażone w nowoczesne systemy spalania minimalizujące szkodliwy wpływ na środowisko. Nie spełniasz nowych standardów ekologicznych? Musisz więc wymienić źródło ogrzewania lub je zmodernizować.
Należy odpowiednio przygotować się do zmian w przepisach, które obejmują kolejne regiony. W większości z roku na rok wprowadzane będą coraz bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące jakości paliwa do kominków i pieców. Choćby dlatego już teraz warto zainwestować w ekologiczne źródła ogrzewania, m.in. pompę ciepła czy panele fotowoltaiczne.