Tańsza alternatywa dla pelletu. Większość pieców jest do niej dostosowana, ale nie łatwo tym palić
Jedną z ciekawszych alternatyw dla pelletu drzewnego są zrębki drewna oraz trociny. Wielu użytkowników kotłów na biomasę uważa jednak, że wrzucanie do paleniska czegoś innego niż granulat drzewny jest nieopłacalne i zwiększa ryzyko awarii urządzenia. Czy wykorzystywanie alternatywnych surowców opałowych naprawdę jest bezpieczne?
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy zrębki opałowe mogą zastąpić pellet drzewny?
Piece na biomasę zdobywają coraz szersze grono zwolenników. Ceny pelletu są dzisiaj zaskakująco niskie, co skłania Polaków do inwestowania w ekologiczne źródła ciepła. Urządzenia spalające biomasę często są przystosowane nie tylko do granulatu, ale także do innych typów suchego opału. Jednym z nich są na przykład zrębki – kilkucentymetrowe kawałki drewna, które powstają na skutek rozdrabniania surowca za pomocą maszyny zrębkującej. Czasem zrębki są wytwarzane z odpadów po wycince lub przycinaniu drzew.
Kaloryczność zrębków drewna wynosi od 10 do 18 MJ/kg. Mogą one stanowić ciekawą alternatywę dla paliw nieodnawialnych. W wyjątkowych sytuacjach staną się dobrym zamiennikiem pelletu drzewnego – dotyczy to szczególnie drobnych zrębków, które są dostępne w hurtowniach i rozmiarami pasują do standardowych podajników wykorzystywanych w kotłach na biomasę.
Zrębki drewna mogą zastąpić pellet, o ile charakteryzują się niewielką zawartością wilgoci. Surowiec prosto z rębaka nie nadaje się do spalania w piecu, ponieważ osiąga wilgotność na poziomie 70%, co utrudnia jego spalanie oraz przyczynia się do nadmiernego wydzielania dymu. Po wysuszeniu zrębków zawartość wody spada do około 30-40%, o ile opału nie przechowuje się w miejscach narażonych na wilgoć.
Palenie zrębkami i trocinami w piecu z podajnikiem – czy to dozwolone?
Właściciele kotłów na pellet mogą mieć poważne wątpliwości co do spalania w piecu zrębków drewna lub trocin. Te surowce nigdy nie powinny całkowicie zastąpić granulatu, ale w pewnych przypadkach mogą stać się jego chwilowym zamiennikiem. Skorzystanie z takiej alternatywy będzie rozsądne tylko w przypadku przystosowanych do tego urządzeń. Zrębki lub trociny wolno spalać wyłącznie w wybranych piecach zawierających podajnik ze stalowym ślimakiem, który może transportować paliwo o nieregularnym kształcie. Większość nowoczesnych kotłów na biomasę jest przystosowana do pozyskiwania energii ze zrębków drewna, trocin, a nawet ziaren zbóż.
Właściciele odpowiednio dopasowanych, nowoczesnych kotłów grzewczych nie muszą ograniczać się jedynie do pelletu drzewnego. Takie urządzenia mogą efektywnie spalać także trociny i zrębki, ale należy zadać sobie pytanie, czy stosowanie takich alternatyw jest opłacalne. Na wykorzystywanie zamienników decydują się głównie osoby, które z pewnych powodów mają bardzo łatwy dostęp do trocin albo zrębków. W każdym innym przypadku lepiej pozostać przy pellecie drzewnym – cena tego ekologicznego surowca jest dziś atrakcyjna, dlatego nie ma potrzeby poszukiwania jeszcze tańszych alternatyw.
W jakich przypadkach nie powinniśmy korzystać z zamienników pelletu?
Czy wykorzystywanie alternatyw dla pelletu drzewnego jest opłacalne? Każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Należy pamiętać o tym, że nie wszystkie piece nadają się do palenia zrębków i trocin, dlatego nigdy nie powinniśmy przechodzić na inny surowiec bez wcześniejszego zapoznania się z parametrami urządzenia. Nie warto podejmować takiej decyzji, jeśli nie można znaleźć dla niej ekonomicznego uzasadnienia. Producenci kotłów na biomasę zawsze sugerują, aby do paleniska trafiały jedynie surowce przystosowane do pracy pieca – z reguły jest to tylko pellet drzewny.
Pamiętajmy o tym, że nie każdy podajnik poradzi sobie ze zrębkami drewna. Pellet ma regularny kształt, dzięki czemu szybko i bez problemów przemieszcza się z zasobnika do komory spalania. Większe kawałki drewna o nieregularnym kształcie mogą powodować zatory, co znacznie zwiększa ryzyko pojawiania się technicznych usterek i anomalii.
Jeżeli jesteśmy posiadaczami pieca na biomasę przystosowanego do spalania zrębków, postarajmy się na bieżąco kontrolować kondycję kotła. Sprawdźmy, czy taki surowiec spala się prawidłowo – monitorujmy temperaturę i upewniajmy się, że zrębki oraz trociny przechowywane w kotłowni nie nasiąkają wilgocią.