Czy mój dom jest zagrożony powodzią? Gdzie znaleźć mapę zagrożenia powodziowego?
Wydarzenia minionych dni uświadamiają nas, że powódź przychodzi znienacka, zabiera wszystko, co napotka na swojej drodze i pozostawia ogromne zniszczenia. Czy przed tym żywiołem da się uchronić albo chociaż odpowiednio się do niego przygotować? Zobacz, czy Twój dom znajduje się na terenach, które może nawiedzić powódź.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rządowe mapy zagrożenia powodziowego – gdzie ich szukać i jak obsługiwać?
Niszczycielskie powodzie, które nawiedziły nasz kraj, zmuszają Polaków do refleksji. Czy możemy w porę przygotować się do nadejścia wielkiej wody? Prognozowanie dokładnej daty powodzi z wyprzedzeniem jest niemożliwe, jednak możemy sprawdzić, czy istnieje ryzyko, że w przyszłości do naszego domu wedrze się ten niszczycielski żywioł. Wystarczy przeanalizować mapy zagrożenia powodziowego dostępne na Hydroportalu Informatycznego Systemu Osłony Kraju pod adresem https://isok.gov.pl/hydroportal.html.
Mapy zagrożenia powodziowego to dokumenty planistyczne skupiające się na obszarach, które potencjalnie mogą zostać zalane w przypadku powodzi. Należy jednak pamiętać, że dane dostępne na takich planach nie są powiązane z bieżącą pracą zbiorników, danymi wodowskazowymi, czy sytuacją hydrologiczną. Mapy obrazują, w jaki sposób woda może się rozprzestrzeniać na danym obszarze w sytuacji kryzysowej, a modele zostały opracowane na podstawie ukształtowania terenu i danych historycznych.
Na Hydroportalu znajdziemy dwie wersje map zagrożenia powodziowego z głębokością wody – jedna pokazuje średnie prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi za poziomie 1% (taka sytuacja może mieć miejsce raz na 100 lat), a druga obrazuje sytuację, dla której prawdopodobieństwo wynosi 0,2% (powódź występująca raz na 500 lat). Przed skorzystaniem z map należy zapoznać się z instrukcją obsługi:
- Otwieramy mapę i klikamy na obszar, w którym znajduje się nasz dom.
- Po lewej stronie pojawi się pasek menu z napisem „Identyfikacja”. Wybieramy interesujący nas rejon, a następnie opcję: „Mapa zagrożenia powodziowego”. Jeżeli ten przycisk pozostaje nieaktywny, to oznacza, że mapa dla danego obszaru jest niedostępna.
- Klikamy w link „Zobacz PDF”.
Na mapie zagrożenia powodziowego można odczytać między innymi głębokość wody znajdującej się poza korytem rzeki, miejsca przelania się wód przez wał przeciwpowodziowy, czy rzędną korony wału przeciwpowodziowego.
Wygodna mapa do sprawdzania zagrożenia powodziowego – czy wiesz, jak z niej korzystać?
Na Hydroportalu można znaleźć także inną, bardziej intuicyjną mapę zagrożenia powodziowego - https://wody.isok.gov.pl/imap_kzgw/, jednak ze względu na znaczne zwiększenie ruchu na stronach administrowanych przez Wody Polskie, korzystanie z tego narzędzia może być przez kilka dni trudniejsze niż zwykle. To narzędzie zawiera kilka map zagrożenia powodziowego dla modeli o różnym prawdopodobieństwie występowania. Korzystając z menu w prawym górnym rogu, możemy sprawdzić, jaka będzie głębokość wody w przypadku powodzi i jak szybko będzie się ona przemieszczać na danym terenie, a także zobaczyć, co się wydarzy w przypadku całkowitego zniszczenia wałów przeciwpowodziowych lub uszkodzenia budowli piętrzących. Objaśnienia symboli znajdziemy w zakładce „Legenda”.
Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie zagrożenia powodziowego w okolicy naszego domu będzie wybór warstw „Miejscowości” oraz „Mapa podkładowa” lub „Ortofotomapa”. Po znalezieniu interesującego nas adresu wygenerujmy jedną z map zagrożenia powodziowego. Warstwy należy nakładać osobno – w przeciwnym wypadku plan będzie nieczytelny. Dzięki tym informacjom dowiemy się, czy nasz dom leży na terenach, które są zagrożone zniszczeniem na skutek powodzi, co powinno nas uspokoić albo uświadomić, że warto być przygotowanym na nadejście wielkiej wody.