Do Warszawy pojedziemy stąd tylko w trzy godziny!

Mapa z lokalizacją odcinka S10 Recz-Cybowo
Trasa rozpocznie się tuż za węzłem drogowym Recz, fot. gov.pl
ikona podziel się
Opublikowano: 13.04.2024 r., 13:10 | Autor: Paulina Zambrzycka
Ze Szczecina do Warszawy już niebawem będzie można szybciej pojechać samochodem. GDDKiA wybrała już wykonawcę ostatniego odcinka drogi S10 z Recza do Cybowa. Podróż ekspresówką 10 do stolicy zajmować będzie zaledwie trzy godziny.

Kiedy ruszą prace? Czy szybko pojedziemy drogą?

Budowa drogi S10 podzielona została na osiem odcinków – to droga ze Szczecina do Piły. Niedawno Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wskazała na wykonawcę 15-km odcinka, który jest ostatnim na trasie. Konsorcjum dwóch firm, Kobylarnia i Mirbud, złożyło najkorzystniejszą ofertę – kwota to 647 mln zł. Umowa ma zostać podpisana w ciągu kilku następnych miesięcy.

Prace budowlane zgodnie z założeniami mają ruszyć w przyszłym roku. Skończą się natomiast w 2028. Droga S10 mierząca ponad 400 km będzie stanowić połączenie między Szczecinem a Warszawą. Jak powiedział Mateusz Grzeszczuk z GDDKiA w Warszawie, połączenie będzie nie tylko najszybsze, ale przede wszystkim bezpośrednie i bardzo wygodne.

W przyszłym roku ruszy również budowa obwodnicy Wałcza w ciągu krajowej 22. GDDKiA wybrała już wykonawcę tej inwestycji. Dzięki budowie obwodnicy z miasta wyprowadzony zostanie w całości ruch samochodów ciężarowych.

Co przewidziano w ramach inwestycji?

Na obwodnicę czekają mieszkańcy Koszalina. Aktualnie trwa realizacja 4-km odcinka, którego budowa została wstrzymana kilka lat temu przez problemy geologiczne. Budowa estakady powinna jednak je rozwiązać. Inwestor ma w planie uruchomić newralgiczny odcinek przed wakacjami – albo w całości, albo w części. Jak dodaje Mateusz Grzeszczuk z GDDKiA w Warszawie, chce zrobić to jak najwcześniej – najlepiej przed końcem czerwca, żeby można było wygodnie ominąć Koszalin. Wciąż jednak brak ostatecznej decyzji co do daty zakończenia inwestycji. Aktualnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi budowę 127 km dróg o wartości ponad 5,5 mld zł.

Jeśli chodzi o odcinek drogi S19 z Recza do Cybowa, trasa rozpocznie się tuż za węzłem drogowym Recz. Węzeł ten powstanie na sąsiednim odcinku i będzie biec najpierw na północ od istniejącej DK10. Z kolei na wschód od Słutowa S10 pobiegnie przy tej samej drodze krajowej. W rejonie Żółwina, na połączeniu z drogą powiatową, umieszczony zostanie węzeł drogowy. Trasa będzie biec od linii kolejowej na południe, przechodząc na północną stronę w rejonie Prostyni. Odcinek ten zakończy się ok. 1 km za mostem na Drawie, a dokładnie pod węzłem drogowym Cybowo. W ramach inwestycji zrealizowana zostanie budowa 14 obiektów mostowych, w tym mostu, sześciu wiaduktów, czterech przejść górnych i trzech przejść dolnych dla dużych zwierząt. Powstanie też 47 przepustów dla małych zwierząt i płazów.

Źródła:

  • https://www.gov.pl/web/gddkia-szczecin/ostatnie-rozstrzygniecie-dla-s10-od-szczecina-do-pily
  • https://szczecin.tvp.pl/76829796/w-trzy-godziny-do-warszawy-samochodem-wybrano-wykonawce-ostatniego-odcinka-s10
  • https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,30860798,jest-wykonawca-nowego-polaczenia-szczecina-z-droga-ekspresowa.html
  • https://www.youtube.com/watch?v=tXAz4HewQRo
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto