Hybrydowa instalacja OZE - czy to przyszłość energetyki w Polsce?
Czym jest hybrydowa instalacja OZE? Czy może być przyszłością energetyki naszego kraju? Opisujemy rozwiązanie, które doczekało się już pierwszej koncesji wydanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to jest hybrydowa instalacja OZE?
Hybrydowa instalacja odnawialnego źródła energii to, mówiąc najprościej: instalacja, która składa się z przynajmniej dwóch różnych rodzajów instalacji odnawialnych źródeł energii. Źródła te muszą przy tym różnić się rodzajem, charakterystyką oraz dyspozycyjnością wytwarzanej energii.
Instalacja hybrydowa jest więc swego rodzaju zintegrowanym kompleksem, który wykorzystuje różne zielone źródła energii.
Możliwe są przy tym takie kombinacje jak na przykład: elektrownie słoneczno-wiatrowe, hydroelektrownie wykorzystujące panele fotowoltaiczne czy instalacje łączące fotowoltaikę z biomasą.
Parametry, które powinna spełniać tego typu hybrydowa instalacja, określone zostały w ustawie z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Jej najnowsza nowelizacja z października zeszłego roku zakłada przy tym między innymi, że:
- Żadne z urządzeń wchodzących w skład hybrydowej instalacji OZE nie może mieć mocy większej niż 80% łącznej mocy całej instalacji;
- Wyprowadzenie mocy z instalacji do sieci następuje przez specjalne urządzenie transformujące energię;
- Zainstalowany przy instalacji hybrydowej OZE powinien być magazyn energii, który wprowadzać będzie do sieci co najmniej 5% rocznego wolumenu, wytworzonej przez instalację, energii (bez uwzględnienia energii, która została pobrana z sieci).
Jest już pierwsza polska koncesja na wytwarzanie energii w hybrydowej instalacji OZE
7 marca br. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki udzielił pierwszej w naszym kraju koncesji na wytwarzanie energii z hybrydowej instalacji OZE. Koncesję otrzymała instalacja o nazwie: „Gaj Oławski 5 AHE”. Jest to polski, pilotażowy projekt badawczy, który wykonany został w technologii opracowanej przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Energetyczny Klaster Oławski.
Rozwiązanie jest nowe i opiera się o modułowy, przenośny system pozwalający prowadzić uprawy rolne, nad którymi zamontowane są panele fotowoltaiczne, wspierane dodatkowo przez turbiny wiatrowe.
Czy hybrydowe instalacje OZE to przyszłość energetyki Polski?
Czy hybrydowe instalacje OZE staną się bardziej popularne i już wkrótce będziemy mogli mówić o bezemisyjnym sektorze agrotechnicznym? A może rozwiązanie to, ze względu na stojącą za nim dywersyfikację źródeł energii, przyjmie się jeszcze szerzej?
Czekamy z niecierpliwością na rozwój sytuacji. Wydaje się jednak, że hybrydowe instalacje OZE mają naprawdę spory potencjał.
Różne instalacje odnawialnych źródeł energii mają bowiem różną dostępność wytwarzania tej energii. Nie zawsze przecież świeci słońce i nie zawsze wieje wystarczająco silny wiatr.
Instalacje hybrydowe mogą natomiast czerpać z wielu odmiennych źródeł w tym samym momencie. Minimalizują tym samym wady poszczególnych instalacji konwencjonalnych.
Hybrydowe instalacje OZE łączone z magazynami energii pozwolą przy tym na przechowywanie nadwyżek wytworzonej energii i wykorzystanie jej w okresach niedoboru.
Może więc okazać się, że tak kompleksowe rozwiązanie w kolejnych latach będzie zyskiwać coraz większą popularność.
Źródła:
- https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/11786,Prezes-URE-udzielil-koncesji-hybrydowej-instalacji-OZE.html
- https://www.teraz-srodowisko.pl/slownik-ochrona-srodowiska/definicja/hybrydowa-instalacja-odnawialnego-zrodla-energii.html
- https://www.cire.pl/artykuly/materialy-problemowe/117631-instalacje-hybrydowe-w-swietle-nowelizacji-ustawy-o-oze
- https://www.gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/20144627/hybrydowe-instalacje-oze-tylko-z-magazynem-energii