Niemcy boją się polskiego projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego?

Na zdjęciu widoczne lotnisko Berlin Brandenburg. W prawym górnym rogu natomiast napis CPK napisany kredą na czarnej tablicy.
Zdaniem Philippa Fritza (dziennikarza „Die Welt” ) niezależnie od tego, w jakim stopniu polski rząd projekt CPK zrealizuje, to z pewnością jego wpływ na niemieckie lotnictwo będzie ogromny., fot. Markus Mainka, dizain
ikona podziel się
Opublikowano: 14.04.2024 r., 8:58 | Autor: Marek Przybylski
Pomimo że przyszłość projektu CPK, który zakłada budowę zintegrowanych ze sobą węzłów: lotniczego i kolejowego, zlokalizowanych pomiędzy Łodzią a Warszawą, wciąż nie jest pewna, to rodzi liczne dyskusje – i to nie tylko w Polsce. W ostatnim tygodniu na łamach niemieckiego dziennika „Die Welt” o polskiej inwestycji wypowiedział się m.in. znany publicysta Philipp Fritz. W CPK widzi on zagrożenie dla całego niemieckiego przemysłu lotniczego…

Die Welt o CPK pytał polskie ministerstwo i Kancelarię Premiera

Philipp Fritz to poczytny korespondent zagraniczny dziennika „Die Welt”. Kilka dni temu napisał on głośny artykuł o polskim projekcie infrastrukturalnym, jakim jest Centralny Port Komunikacyjny. Opisując CPK niemieckim czytelnikom wskazał on, że projekt ten wywołuje w Polsce jeszcze większe kontrowersje i podziały niż te, które w Niemczech miały miejsce po wyjściu na światło dzienne błędów przy planowaniu lotniska Berlin Brandenburg czy przy budowie stacji kolejowej w Stuttgarcie (która w 2010 r. związana była z masowymi protestami).

Co ciekawe, „Die Welt” w sprawie projektu CPK wystosowało zapytania do Kancelarii Premiera w Warszawie oraz ministerstwa, w którym sekretarzem stanu jest pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego: Maciej Lasek. Obydwie niemieckie prośby o złożenie wyjaśnień pozostały jednak bez odpowiedzi.

Fritz o potencjalnym wpływie CPK na niemieckie lotniska

Autor głośnego artykułu opublikowanego na łamach „Die Welt” wskazał w nim na potencjalny wpływ polskiego projektu infrastrukturalnego na lotniska w Niemczech.

Fritz zaznaczył przy tym, że na razie nasi zachodni sąsiedzi niewiele wiedzą o CPK. Niezależnie jednak od tego, w jakim stopniu polski rząd projekt ten zrealizuje, to z pewnością jego wpływ na niemieckie lotnictwo będzie ogromny.

Dziennikarz wskazuje, że w Europie Środkowo-Wschodniej na ten moment brak bowiem dużych lotnisk, pokroju tych, które działają we Frankfurcie czy Paryżu, a wypełnienie przez CPK tej luki spowoduje, że latający samolotami ze wschodu Unii Europejskiej nie będą przesiadać się już w Europie Zachodniej, a właśnie w CPK.

Na takim stanie straciłby zwłaszcza Berlin, gdyż pasażerowie z zachodu Polski oraz Czech częściej niż Brandenburg, zdaniem Fritza wybieraliby lotnisko w centrum Polski. Autor artykułu przytoczył tu liczbę pasażerów, których berliński port lotniczy obsłużył w zeszłym roku. 23 miliony dziennikarz przyrównał do 45 milionów, a docelowo nawet 60 milionów pasażerów, które rocznie obsługiwać ma CPK. Różnice faktycznie są tu spore i z perspektywy berlińskiego lotniska mogą być niepokojące.

Fritz zauważył także, jak dużą rolę Centralny Port Komunikacyjny może odegrać dla całego europejskiego ruchu towarowego oraz kwestii bezpieczeństwa krajów wchodzących w skład Sojuszu Północnoatlantyckiego w przypadku ewentualnego konfliktu.

Korespondent „Die Welt” końcowo wskazał też (co zresztą odbiło się w polskich mediach najszerszym echem), że polski projekt CPK to w praktyce przygotowania Polski do wywarcia presji na niemiecki przemysł lotniczy, który już teraz zmaga się z licznymi problemami, podyktowanymi sytuacją popandemiczną oraz najwyższymi w całej Unii Europejskiej opłatami środowiskowymi.

Człowiek na lotnisku spoglądający na odlatujący samolot.
Korespondent „Die Welt” twierdzi, ze projekt CPK to przygotowania Polski do wywarcia presji na niemiecki przemysł lotniczy., fot. Song_about_summer

CPK – czy jego budowa ma sens?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat budowy gigantycznego węzła komunikacyjnego w centralnej Polsce, koniecznie przeczytaj wpis pt.: „Znów głośno o CPK. Czy jego budowa ma sens?”. Zachęcamy także do śledzenia naszych innych tekstów, wśród których znajdują się również takie dotyczące polskich (i nie tylko) projektów infrastrukturalnych.

Źródła:

  • https://www.welt.de/politik/ausland/article250849148/Giga-Flughafen-bei-Warschau-Eine-polnische-Kampfansage-und-Geruechte-ueber-deutsche-Einmischungen.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto