Podhale z najgłębszym odwiertem geotermalnym na świecie!
Niewiele mówi się o tym, że w Polsce istnieją bogate zasoby energii geotermalnej. Przykładem jest Podhale, gdzie w miejscowości Szaflary powstaje właśnie najgłębszy odwiert geotermalny na świecie. Na jakim etapie są prace i jakie korzyści ma przynieść ta inwestycja dla regionu? Odpowiadamy w artykule.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest energia geotermalna i jaki ma potencjał?
Energia geotermalna to rodzaj odnawialnego źródła energii, wykorzystującego ciepło wydobywające się z wnętrza Ziemi. Energia ta pochodzi z rozpadu związków radioaktywnych w skorupie ziemskiej (np. izotopy potasu, uran) oraz z resztkowego ciepła z czasów formowania się planety.
Energię geotermalną można wykorzystywać na wiele sposobów, takich jak:
- produkcja energii elektrycznej;
- ogrzewanie geotermalne budynków;
- nawadnianie gleb, podgrzewanie szklarni i upraw w rolnictwie;
- hodowla ryb w sztucznych zbiornikach;
- lecznictwo i rekreacja;
- produkcja kosmetyków.
Woda geotermalna bogata w minerały jest powszechnie wykorzystywana w uzdrowiskach do celów leczniczych i relaksacyjnych. Kąpiele w takich wodach mogą łagodzić bóle stawów, poprawiać krążenie i wspomagać leczenie różnych schorzeń. Możliwości energii geotermalnej są ogromne. To czyste, odnawialne źródło energii, które może odgrywać istotną rolę w transformacji energetycznej i doskonale wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju.
Najgłębszy odwiert geotermalny na świecie w Szaflarach na Podhalu
Odwiert geotermalny w Szaflarach na Podhalu (niedaleko Zakopanego) to gigantyczna inwestycja, która stanowi przełom w dziedzinie energetyki geotermalnej. Odwiert ten bije dotychczasowy rekord Islandii, gdzie głębokość odwiertu wynosiła „zaledwie” 2,5 km. Projekt w Szaflarach docelowo osiągnie rekordową głębokość 7 km, co uczyni go najgłębszym odwiertem geotermalnym na świecie. Obecnie prace wiertnicze prowadzone są na głębokości ok. 6 km, gdzie napotkano pewne utrudnienia związane z podziemnym uskokiem w tym miejscu (stan na 13.04.2024 r.).
Aby dotrzeć do pokładów gorącej wody o temperaturze sięgającej 180°C, zastosowano specjalistyczną metodę wiercenia obrotowego. Obracająca się głowica wiertnicza kruszy skały, a pompa tłoczy ciecz wiertniczą, która z kolei chłodzi i smaruje głowicę oraz usuwa urobek z odwiertu. Zakończenie prac i uruchomienie odwiertu planowane jest na 2025 r., o ile po drodze nie pojawią się kolejne problemy techniczne.
Odwiert w Szaflarach – spodziewane efekty inwestycji
Odwiert geotermalny w Szaflarach ma przynieść wiele potencjalnych korzyści nie tylko dla gminy Szaflary, ale i dla całego regionu Podhala. Możliwości wykorzystania znacznych ilości energii geotermalnej pomogą zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne i zmniejszyć zależność od importu paliw kopalnych na tych terenach. To szczególnie ważne obecnie, biorąc pod uwagę trudną sytuację geopolityczną, a także widmo rosnących cen surowców energetycznych.
Energia geotermalna z pewnością wpłynie też na rozwój i zwiększenie atrakcyjności turystycznej Podhala. Możliwe będzie stworzenie basenów termalnych, spa czy ośrodków rehabilitacyjnych, co przyciągnie nowych turystów do regionu. To z kolei oznacza sporą liczbę nowych miejsc pracy w różnych sektorach, takich jak turystyka i medycyna, ale także budownictwo i energetyka.
Źródła:
- https://www.cire.pl/artykuly/materialy-problemowe/111094-przeglad-sposobow-wykorzystania-energii-geotermalnej-na-swiecie-i-w-europie
- https://beneutral.pl/energia-geotermalna
- https://www.pap.pl/aktualnosci/ma-miec-7-kilometrow-glebokosci-w-szaflarach-powstaje-najglebszy-odwiert-geotermalny-w
- https://www.money.pl/gospodarka/najglebszy-odwiert-geotermalny-ma-juz-2-6-km-glebokosci-to-dopiero-jedna-trzecia-drogi-6913055988398816a.html
- https://energetyka24.com/oze/wiadomosci/odwiert-geotermalny-w-szaflarach-napotkal-trudnosci-obsypuja-sie-scianki