Prawie 3 mld zł na remont schronów – wszystko dla większego bezpieczeństwa Polaków
Od lutego 2022 roku, kiedy to wybuchła wojna w Ukrainie, nie milkną dyskusje dotyczące kwestii bezpieczeństwa w Polsce. Dużo mówi się obiektach, które miałyby chronić ludność cywilną przed atakiem atomowym lub innym militarnym zagrożeniem. Tymczasem większość z nich jest zamkniętych na klucz lub ich stan pozostawia wiele do życzenia. Jak podaje wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz, trwają przygotowania do remontu obiektów ochronnych. Co wiadomo o przedsięwzięciu?
Z tego artykułu dowiesz się:
Schrony w Polsce są w opłakanym stanie
W obliczu rosnącego napięcia na arenie międzynarodowej i coraz częstszych konfliktów zbrojnych temat schronów powraca. Według ankiety Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) ponad 80% osób nie wie, gdzie szukać schronienia w razie zagrożenia. Niska świadomość społeczeństwa dotycząca lokalizacji schronów nie napawa optymizmem. Wiele do życzenia pozostawia także stan techniczny samych schronów – zwłaszcza tych budowanych w latach 50. i 60. ubiegłego wieku.
Sprawą zajęła się Państwowa Straż Pożarna. Przeprowadziła ona rozeznanie obiektów, które ewentualnie mogłyby spełniać warunki związane z zabezpieczeniem ludności w przypadku ataku. Jak podaje wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz, w perspektywie 1,5 roku schrony zostaną poddane ponownej weryfikacji – tym razem zgodnie z rozporządzeniem ministra ws. warunków techniczno-użytkowych budowli ochronnych, które ma trafić do podpisu ministrów jeszcze w kwietniu. Zanim jednak to nastąpi, swoją opinię musi wydać Rządowe Centrum Legislacji.
Remont schronów może kosztować prawie 3 mld zł
Leśniakiewicz podkreśla, że resort jest w trakcie procesu związanego z Oceną Skutków Regulacji (OSR), a także uzyskał dyspozycję ze strony Ministerstwa Finansów, żeby bardzo dokładnie oszacować potrzeby w zakresie renowacji polskich schronów. Według wstępnych danych uzyskanych od wojewodów koszt remontu takich obiektów wyniesie ok. 2,7 mld zł.
Skala renowacji jest różna w zależności od województwa. Resort jest na etapie szacowania potrzeb finansowych, również tych związanych z innymi procesami – a w tym ze stworzeniem zasobów niezbędnych do budowania odporności społecznej. Na razie padają propozycje kwot w odniesieniu do PKB, jednak Ministerstwo Finansów podkreśla, że najlepiej odnosić je do realnych potrzeb.
Kolejna weryfikacja dopiero po przyjęciu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej
Wspomniana wcześniej ponowna weryfikacja schronów przekazanych przez Państwową Straż Pożarną ma nastąpić dopiero po przyjęciu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Ma ona bowiem zawierać zasady prowadzenia ewidencji, oznakowania i inne kwestie dotyczące budowli ochronnych.
W procesie będą uczestniczyć samorządy i eksperci od konstrukcji budowlanych. Efektem prac ma być katalog i profesjonalna aplikacja obiektów ochronnych.
Według wiceszefa MSWiA prace nad projektem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej oraz renowacja schronów to obecnie priorytet resortu. Jak wynika z raportu NIK, w schronach, które mają zostać poddane renowacji, jest miejsce dla niespełna 4% mieszkańców Polski (niecałe 1,5 mln osób). Aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim Polakom, konieczne jest wybudowanie kolejnych miejsc schronienia. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas marcowej konferencji prasowej podkreślił, że rząd przygotowuje się finansowo do ochrony ludności i obrony cywilnej. Budżet na ochronę ma być pięciokrotnie wyższy niż ten zaplanowany przez poprzedni rząd (co najmniej 0,5% PKB).
Źródła:
- https://infosecurity24.pl/bezpieczenstwo-wewnetrzne/remont-schronow-kosztowac-moze-nawet-27-mld-zlotych
- https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/schrony-w-polsce-sa-w-oplakanym-stanie-resort-podal-koszt-remontu/xxk7xs8
- https://spidersweb.pl/2024/04/remont-schronow-w-polsce.html