Mamy rekord produkcji energii z fotowoltaiki! Ile wyniósł i jak to możliwe, że nie padł latem?
Mamy nowy rekord produkcji energii ze źródeł fotowoltaicznych. Zanotowany on został dosłownie kilkanaście dni temu. To, że najlepszy w historii wynik padł zimą, niektórych może dziwić. Czy jednak słusznie?
Z tego artykułu dowiesz się:
Rekord padł w Dniu Kobiet
8 marca br. pomiędzy godziną 13:00 a 14:00 zanotowano rekordową produkcję energii ze źródeł fotowoltaicznych. 10 222,350 megawatogodzin, czyli ponad 10 gigawatogodzin to wynik, który naprawdę robi wrażenie i który jest najwyższy w historii krajowych pomiarów. Wcześniejszy rekord, wynoszący 9,275 gigawatogodzin padł pół roku wcześniej: 6 września 2023 r.
Trzeba przy tym zauważyć, że wartość wyprodukowanej energii, która podawana jest przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, w praktyce powinna zostać jeszcze powiększona. Odczyt bowiem obejmuje tylko energię wyeksportowaną do sieci. Nie bierze więc pod uwagę energii, którą panele fotowoltaiczne wytworzyły, ale została niejako od razu skonsumowana przez prosumentów na miejscu.
Energia wyprodukowana przez prosumenckie instalacje to z kolei duża część całego krajowego rynku fotowoltaicznego. Według danych Agencji Rynku Energii w grudniu 2022 r. moc instalacji prosumenckich wynosiła bowiem 8,77 gigawatów, co stanowiło 72% całkowitej krajowej mocy. Na końcu grudnia ubiegłego roku moc ta wynosiła już natomiast aż 15,9 gigawatów (przy zaledwie 1,1 gigawata mocy wielkoskalowych elektrowni fotowoltaicznych).
Popularność paneli fotowoltaicznych i ich moc stale więc rośnie. Nie powinny w takim razie chyba specjalnie dziwić opisywane rekordy… Jakim jednak cudem rekordowa produkcja energii z fotowoltaiki została zanotowana zimą, a nie latem?
Dlaczego rekord padł zimą?
Zastanawiające może być, że rekord produkcji energii padł akurat w trakcie kalendarzowej zimy. Okazuje się jednak, że niskie temperatury, występujące w trakcie słonecznego dnia, to środowisko idealne do produkcji energii z paneli fotowoltaicznych. Niska temperatura podwyższa bowiem efektywność pracy paneli słonecznych.
Nasuwa się w związku z tym wniosek, że nawet pomimo krótszych, zimowych dni – również w trakcie tej pory roku fotowoltaika ma sens. Opisany wyżej rekord może być pewnym tego potwierdzeniem.
Chcesz zainwestować w fotowoltaikę?
Myślisz nad założeniem paneli fotowoltaicznych na dachu swojego domu, garażu czy też na podwórku? W takim razie polecamy lekturę artykułu pt.: „Cena paneli fotowoltaicznych 2024 - ile kosztuje cała instalacja fotowoltaiczna?”. Aby natomiast dowiedzieć się o aktualnych programach dofinansowań do fotowoltaiki, warto przeczytać tekst: „Dofinansowanie do fotowoltaiki 2023 - zobacz aktualne programy”.
Źródła:
- https://www.pse.pl/dane-systemowe/funkcjonowanie-kse/raporty-dobowe-z-pracy-kse/generacja-zrodel-wiatrowych
- https://energia.rp.pl/oze/art39965461-fotowoltaika-zaczyna-juz-w-zimie-bic-rekordy-produkcji-energii
- https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/20138216/polska-fotowoltaika-pobila-rekord-produkcji-energii-w-zimie