Rusza najdroższa inwestycja drogowa w województwie świętokrzyskim!

Widok drogi ekspresowej
Droga S74 Cedzyna-Łagów będzie najdroższą w historii Świętokrzyskiego, fot. Fotokon
ikona podziel się
Opublikowano: 09.04.2024 r., 13:13 | Autor: Paulina Zambrzycka
GDDKiA zakomunikowała o podpisaniu umowy na zaprojektowanie oraz wybudowanie drogi ekspresowej między Cedzyną a Łagowem. Obecnie realizowanych jest sześć odcinków drogi, ale ten będzie najdłuższy. Droga skomunikuje województwa podkarpackie, świętokrzyskie i łódzkie.

Kiedy pojedziemy nową trasą?

Droga S74 Cedzyna-Łagów będzie najdroższą w historii Świętokrzyskiego. To droga z obwodnicą Łagowa, która ma ok. 30 km długości. Droga będzie jednocześnie najdłuższym odcinkiem ekspresowej trasy w całym regionie.

Mota-Engil Central Europe, który jest wykonawcą wyłonionym w przetargu zgodnie z podpisaną umową, zaprojektuje i wybuduje drogę w 39 miesięcy – pomijając okresy zimowe i czas robót budowlanych. Droga będzie kosztować ok. 1,1 mld zł. Nowa trasa zostanie oddana do użytku w pierwszym kwartale 2028 roku.

Widok na drogę ekspresową
Nowa trasa zostanie oddana do użytku w pierwszym kwartale 2028 roku, fot. Maja

16 wiaduktów, 13 mostów i wiele więcej

Odcinek o długości 30 km skomunikowany zostanie z drogą S74 Kielce – Cedzyna. Połączy się również z drogą Łagów – Opatów. Trasa będzie biec głównie po nowym śladzie na północ od już istniejącej DK74, tworząc obwodnicę Łagowa. W ramach zlokalizowanej w Kieleckim inwestycji wybudowane zostaną cztery węzły drogowe:

  • Wola Jachowa
  • Makoszyn
  • Radlin
  • Łagów

Poza nimi zaplanowana została też budowa dwóch miejsc obsługi podróżnych w Górnie oraz obwodu utrzymania drogi w Woli Jachowej. Zaprojektowanych i wybudowanych będzie aż 16 wiaduktów w ciągu drogi ekspresowej i nad nią, 13 mostów oraz inne drogi publiczne. Będą przepusty w ilości ponad 30 sztuk, które pełnią funkcje ekologiczne. Pojawi się też przejście dla zwierząt i wybudowane zostaną drogi dojazdowe, które połączą przyległe tereny.

Po opracowaniu przez wykonawcę projektu budowlanego i uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji będziemy mogli poznać szczegółowe rozwiązania techniczne.

Źródła:

  • https://www.money.pl/gospodarka/najdrozsza-inwestycja-drogowa-w-historii-wojewodztwa-rusza-budowa-s74-7011882210277984a.html
  • https://tvn24.pl/biznes/moto/s74-cedzyna-lagow-najdrozsza-inwestycja-drogowa-historii-wojewodztwa-swietokrzyskiego-gddkia-podpisala-umowe-z-mota-engil-central-europe-st7844689
  • https://nbi.com.pl/wiadomosci/podpisano-umowe-na-projekt-i-budowe-s74-cedzyna-lagow/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto