Wielka inwestycja kolejowa – koszt to 5 mld zł!

Pociąg pasażerski osobowe na torach kolejowych
PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowy na dwie ogromne inwestycje kolejowe na Śląsku, fot. DarSzach
ikona podziel się
Opublikowano: 13.04.2024 r., 20:26 | Autor: Paulina Zambrzycka
W Katowicach zapowiada się wielka inwestycja kolejowa. Pasażerowie mocno ją odczują. Ogromna przebudowa dotyczyć ma węzła kolejowego i linii Zabrzeg – Zebrzydowice. Umowy podpisane na dwie inwestycje warte są łącznie ponad 5 mld zł. Sprawdź, kiedy rozpoczną się prace i jak będzie wyglądać modernizacja.

Przebudowa węzła kolejowego w Katowicach

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowy na dwie ogromne inwestycje kolejowe na Śląsku. To zdecydowanie największa tego typu inwestycja w tym regionie Polski. Łącznie jest warta ponad 5 mld zł. O jakich dokładnie inwestycjach mowa?

  • Przebudowa węzła kolejowego w Katowicach (ok. 3,5 mld zł) – wykonawcą projektu jest konsorcjum firm Intop Warszawa Sp. z o.o. oraz Torpol SA (lider).
  • Przebudowa linii Zabrzeg – Zebrzydowice (ok. 1,7 mld zł) – wykonawcą inwestycji jest konsorcjum kilku firm: ALTOM ZWUS sp. z o.o., Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe i Trakcja S.A. (lider).

Jeśli chodzi o przebudowę węzła w Katowicach, dotyczy ona dokładnie trasy Katowice Szopienice Płd. – Katowice – Katowice Piotrowice. Jest to zdecydowanie największa inwestycja kolejowa w aglomeracji śląskiej. Na odcinku tym dobudowane zostaną dwa tory, a także rozdzieli się ruch dalekobieżny od aglomeracyjnego.

Poza tym kompleksowa modernizacja linii dotyczyć będzie ok. 22 km nowych torów. Przebudowanych zostanie z kolei 96 km torów, wymienionych ponad 260 rozjazdów i 133 km sieci trakcyjnej. W projekcie znajdzie się 140 obiektów inżynieryjnych, m.in. wiaduktów i mostów.  Przebudowane zostanie również centrum sterowania ruchem w Katowicach.

Nowe przystanki na Śląsku – jakie są zaplanowane?

Zaplanowane zostały trzy dodatkowe przystanki: Katowice Uniwersytet, Katowice Kokociniec i Katowice Akademia. Aby łatwiej można było dostać się na perony, zaprojektowane zostaną windy. Na peronach będą wygodne ławki, wiaty, dobre nagłośnienie i oświetlenie. Pojawią się też m.in. wyświetlacze z informacjami o pociągach, zegary i gabloty z rozkładem jazdy. W obrębie peronów pojawią się stojaki na rowery, dzięki czemu osoby poruszające się na nich będą mogli odbywać ekologiczne podróże. Inwestycja PLK SA obejmuje również modernizację stacji, a także wielu przystanków.

Wykonawca ma trzy miesiące, aby razem z Miastem Katowice oraz PLK SA przygotować szczegółowy harmonogram obejmujący zmiany w komunikacji. Wszelakie plany zostaną wcześniej przedstawione mieszkańcom Katowic. Zakończenie tej część inwestycji przewidywane jest na 2028 rok.

Kiedy powstanie linia Zabrzeg – Zebrzydowice?

Przebudowane zostanie ponad 100 km torów i 120 km sieci trakcyjnej. Dzięki temu prędkość pociągów pasażerskich wyniesie nawet do 160 km / h. Bezpieczeństwo zwiększy się z kolei na 25 obiektach inżynieryjnych. Podróże z Zabrzegu do Zebrzydowic będą sprawniejsze i prostsze – tak samo, jak do granicy z czeskimi sąsiadami. Wygodniej będzie można wejść do pociągów z przebudowanych stacji Chybie i Zebrzydowice, a także Pruchna, Drogomyśl i Zabrzeg Czarnolesie. Również osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się będą mieć łatwiejszy dostęp do kolei.

Roboty budowlane rozpoczną się w maju 2024 roku. Zakończenie przewidywane jest z kolei na grudzień 2027.

Źródła:

  • https://www.muratorplus.pl/inwestycje/inwestycje-publiczne/dwie-gigantyczne-inwestycje-kolejowe-w-slaskiem-za-5-mld-zl-umowy-podpisane-aa-jpYX-p9tP-C7ss.html#google_vignette
  • https://www.gov.pl/web/infrastruktura/nowe-inwestycje-kolejowe-w-wojewodztwie-slaskim
  • https://www.plk-sa.pl/o-spolce/biuro-prasowe/informacje-prasowe/szczegoly/5-mld-zlotych-na-inwestycje-kolejowe-w-wojewodztwie-slaskim-9557
Pociąg na torach
Podróże z Zabrzegu do Zebrzydowic będą sprawniejsze i prostsze, fot. olo
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto