14 tys. zł za prąd i brak ogrzewania! Tak działa pompa ciepła z dofinansowania

Nie ogrzewają, nie obniżają wydatków, a niektóre w ogóle nie działają. Mieszkańcy Starachowic stali się właścicielami pomp ciepła, które nie spełniają swoich funkcji. Mimo dofinansowania z programu niektórzy czują się oszukani i domagają się zwrotu poniesionych kosztów. Dlaczego nowe urządzenia okazały się wadliwe?
Z tego artykułu dowiesz się:
Pompy ciepła miały zapewnić tańsze ogrzewanie – co poszło nie tak?
Pojawia się coraz więcej poruszających historii o rachunkach grozy, które zaskoczyły nowych użytkowników pomp ciepła, ale tym razem problem jest zdecydowanie poważniejszy i dotyczy kilku gospodarstw domowych. Chodzi o mieszkańców Starachowic, którzy w 2021 roku stali się posiadaczami pomp ciepła w ramach programu „Budowa mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii w gminie Starachowice”. Z dofinansowania skorzystało 36 osób, ale część z nich czuje się dziś oszukana.
Jak donosi portal starachowicki.eu, jednym z niezadowolonych użytkowników jest pan Andrzej, który twierdzi, że jego instalacja od początku była wadliwa. Mężczyzna na bieżąco zgłaszał problemy, których nie brakowało – borykał się z cieknącymi rurami, niesprawnymi sterownikami i znikającym płynem. W końcu polecono mu wyłączyć pompę, przez co pan Andrzej przez rok był pozbawiony ogrzewania. Sfrustrowany mieszkaniec Starachowic domaga się zwrotu kosztów za prąd, jaki zużyła jego niesprawna pompa – było to aż 14 tysięcy złotych!
Innym niezadowolonym mieszkańcem jest pan Adam. Jego ojciec również wnioskował o montaż pompy ciepła w swoim domu. Mężczyzna zwraca uwagę na wysokie koszty instalacji urządzenia i przyznaje, że liczył na niższe rachunki z tytułu ogrzewania i ciepłej wody. Pan Adam otrzymał zapewnienie, że pompa ciepła ogrzeje dom o powierzchni 240 m². Finalnie do pompy podłączono tylko parter o powierzchni 150 m², ale urządzenie i tak nie spełniało swojego zadania. Pompa nagrzewała się do temperatury 50 stopni Celsjusza, po czym bufor się wyłączał. Mężczyzna nie kryje swojej frustracji – ciągłe awarie sprawiły, że korzystanie z instalacji było praktycznie niemożliwe. Z drugiej strony i tak nie opłacało się ogrzewać domu w ten sposób, bo pan Adam wyliczył, że jeden dzień pracy urządzenia kosztował aż 100 złotych. Dzisiaj dom jego ojca jest ogrzewany przy pomocy rekreacyjnego kominka, a ciepłej wody nie ma wcale.
Wadliwe urządzenia czy nierzetelny wykonawca? Mieszkańcy Starachowic są załamani
Większość mieszkańców Starachowic, którzy skorzystali z programu, nie zgłosiła zastrzeżeń co do swoich urządzeń, ale kilka osób znalazło się w beznadziejnej sytuacji. Pompy ciepła są wadliwe – same się wyłączają, ciągle się psują, a ich serwisowanie nie przynosi oczekiwanych efektów. Tylko jeden z niezadowolonych użytkowników doczekał się wymiany niesprawnego urządzenia.
Mieszkańcy obawiają się, że gdy upłynie okres gwarancji, ich pompy ciepła będą się nadawały tylko na złom. Niezadowoleni beneficjenci chcą pozwać gminę, ale ta przerzuca odpowiedzialność na wykonawcę pomp ciepła oraz firmę realizującą. Przypadek mieszkańców Starachowic jest kolejnym dowodem na to, że nierzetelne przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą oraz instalacją pomp ciepła mogą wpędzić właścicieli domów w poważne problemy finansowe.

Nie chcesz, by pompa ciepła pochłonęła Twoje oszczędności? Trzymaj się tych zasad!
Nieuczciwe firmy działające w branży pomp ciepła oszukują Polaków na wiele sposobów. Zanim zawieszono program „Czyste Powietrze”, instalatorzy masowo montowali w domach źle dobrane, chińskie pompy ciepła i zarabiali mnóstwo pieniędzy na gigantycznych marżach. To właśnie ich działania bardzo często były powodem tak zwanych rachunków grozy, które szokowały Polaków i sprawiały, że pompy ciepła spotykały się z coraz większą krytyką.
Pamiętajmy o tym, że pompy ciepła należy montować jedynie w domach o odpowiedniej termoizolacji – w przeciwnym przypadku koszty eksploatacji takiego urządzenia mogą okazać się bardzo wysokie. Koniecznie sprawdźmy, ile rzeczywiście kosztuje pompa oferowana przez instalatora – takie informacje możemy zdobyć na przykład na stronie producenta lub w sklepie internetowym.
Zanim podpiszemy umowę z wybraną firmą, pozyskajmy jak najwięcej informacji na jej temat. Szukajmy opinii dotychczasowych klientów i sprawdźmy, czy mamy do czynienia z zarejestrowanym, aktywnym przedsiębiorcą. Warto zasięgnąć opinii niezależnego eksperta, który może potwierdzić, że wskazany model pompy ciepła rzeczywiście nadaje się do naszego domu.