Smród z szamba sąsiada nie pozwolił im przebywać w ogrodzie. "Zrezygnowaliśmy z otwierania okien w lecie"

Przykry zapach, który wydostaje się z szamba, potrafi całkowicie zrujnować przyjemność, jaką niesie za sobą wypoczynek we własnym ogródku. Jeszcze gorzej, gdy smród dociera z posesji obok, a sąsiad nie poczuwa się do winy. Co można zrobić w takiej sytuacji? Czy polskie przepisy w jakikolwiek sposób regulują ten śmierdzący problem?
Z tego artykułu dowiesz się:
Wybudowali dom za miastem, by odetchnąć świeżym powietrzem – przez szambo sąsiada nie mogą wyjść na zewnątrz
Rodzina z dzieckiem przez wiele lat odkładała wszystkie oszczędności, by wybudować mały dom za miastem – z dala od hałasu, zgiełku i spalin. W zeszłym roku udało im się spełnić wielkie marzenie, ponieważ ich dom w końcu został oddany do użytku. Małżeństwo nie mogło się doczekać pierwszego wspólnego lata w otoczeniu natury. Niestety, nie tak wyobrażali sobie nowy etap swojego życia – radość z nowego domu zepsuła pewna śmierdząca niespodzianka.
Okazało się, że z posesji sąsiada praktycznie bez przerwy wydobywa się przykry zapach. Ze względu na smród, który roznosi się po okolicy, rodzina prawie całkowicie zrezygnowała z otwierania okien. Wietrzenie mieszkania nie miało najmniejszego sensu, bo małżeństwo miało wrażenie, że w ten sposób cały smród przedostaje się do domu. Niestety, nawet spędzanie czasu na świeżym powietrzu nie było przyjemnością. Kiedy tylko wiatr zawiał w kierunku południowym, przykry zapach uderzał w nozdrza tak bardzo, że rodzina traciła ochotę na wypoczynek na łonie natury.
Mijały tygodnie, a sprawa śmierdzącego szamba nie znikała. W końcu małżeństwo postanowiło porozmawiać z sąsiadem. Mężczyzna był zdziwiony niezapowiedzianą wizytą i nie rozumiał zarzutów kierowanych w jego stronę. Sąsiad twierdził, że smród z pewnością nie wydobywa się z jego posesji i szybko zakończył temat. Rodzina postanowiła porozmawiać też z okolicznymi mieszkańcami – wszyscy potwierdzili, że problem przykrego zapachu pojawił się kilkanaście miesięcy temu, ale próby polubownego załatwienia sprawy kończyły się niepowodzeniem.
Gdzie zgłosić problem śmierdzącego szamba?
Małżeństwo załamało ręce – nie po to inwestowali wszystkie oszczędności swojego życia w budowę domu za miastem, by teraz, zamiast cieszyć się świeżym powietrzem, wdychać smród z szamba sąsiada! Rodzina postanowiła walczyć o swoje prawa i szukać innych sposobów na rozwiązanie problemu. Para założyła, że przyczyną problemów jest nieszczelne szambo – to poważna usterka, która może prowadzić do zanieczyszczenia wód gruntowych, więc nie należy jej ignorować. Bohaterowie tej historii doszli do wniosku, że najlepiej zgłosić sprawę odpowiednim służbom.
Gdzie powinniśmy się udać, jeśli śmierdzące szambo sąsiada nie daje nam żyć? Najlepiej skontaktować się z władzami gminy albo miasta, w którym mieszkamy. Sprawdźmy, czy w naszym urzędzie działa wydział ochrony środowiska, gospodarki odpadami albo gospodarki wodno-ściekowej. Jeśli tak, to należy skontaktować się bezpośrednio z jego pracownikami. W mniejszych gminach takie wydziały nie funkcjonują, ale to wcale nie oznacza, że znaleźliśmy się na przegranej pozycji. Skontaktujmy się z regionalnym inspektoratem ochrony środowiska albo z wojewódzkim inspektorem ochrony środowiska i dokładnie opiszmy problem. Pomocne mogą okazać się także okoliczne fundacje lub stowarzyszenia działające na rzecz ochrony środowiska.
Co zrobić, jeśli zapach jest tak uciążliwy, że wręcz uniemożliwia sąsiadom normalne funkcjonowanie? Wtedy o problemie należy poinformować straż miejską lub sanepid. Służby skontrolują szambo i sprawdzą, czy nie narusza ono przepisów dotyczących ochrony środowiska. Zobacz, gdzie należy zgłosić nielegalne wylewanie szamba przez sąsiada.

Jak poradzić sobie z przykrym zapachem z szamba?
Sąsiad, który zatruwa okolicę przykrymi zapachami wydobywającymi się z szamba, to poważna sprawa, ale warto pamiętać, że podobny problem może dotknąć każdego z nas. Jak powinniśmy się zachować, gdy z naszego zbiornika bezodpływowego zacznie wydobywać się zapach nie do zniesienia? Przede wszystkim trzeba ustalić przyczynę odoru – może on wynikać z nieszczelności, przepełnienia albo ubogiego składu błony bakteryjnej w ściekach.
Jak poradzić sobie z przykrym zapachem? Po pierwsze, zadzwońmy po firmę asenizacyjną, która wypompuje nieczystości – po opróżnieniu szamba można sprawdzić, czy w zbiorniku nie powstały jakieś nieszczelności. W tym celu należy poprosić o pomoc specjalistę, który przeprowadzi inspekcję szamba. Jeśli kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości, warto zainwestować w chemiczny neutralizator do szamba, który przyspieszy rozkład związków organicznych.