Betonoza w miastach – dlaczego smażymy się we własnych domach?

Blokowiska wraz z niewielką ilością nieba
Betonoza w miastach stanowi ogromne zagrożenie dla mieszkańców, fot. Katarzyna
ikona podziel się
Opublikowano: 08.04.2024 r., 20:35 | Autor: Ewa Majkusiak
Betonoza i źle rozumiane remonty to bolączka wielu polskich miast. Dlaczego tak wiele osób odpowiedzialnych za wygląd rynków i deptaków zapomina o zbawiennej roli zieleni? Skąd pomysł, aby wycinać drzewa i w ich miejsce robić utwardzone, niepraktyczne place? Sprawdź, w jakich miastach jest największy problem z betonozą i jak może wpływać to na mieszkańców!

Czym jest betonoza?

Betonoza to choroba wielu polskich miast oraz miasteczek. Gdy zielony skwer, rynek lub jakikolwiek inny plac w centrum miasta zostaje zniszczony, a w jego miejsce pojawia się betonowa nawierzchnia, betonowe ławki oraz kurtyna wodna – pojawia się zjawisko nazywane betonozą.

Do prawidłowego funkcjonowania ludzie potrzebują kontaktu z przyrodą. W przestrzeni miejskiej nie ma wielu takich możliwości, lecz parki oraz zielone skwery zawsze są oblegane, zwłaszcza w okresie letnim. W poszukiwaniu ochłody i cienia wielu mieszkańców kieruje się w stronę drzew. Gdy zostaną one wycięte, pojawia się szereg negatywnych skutków.

Betonoza, choć pozornie estetyczna i funkcjonalna, w rzeczywistości stanowi zagrożenie dla ekosystemu, klimatu oraz dobrostanu mieszkańców.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile wytrzymają bloki z wielkiej płyty, sprawdź ten artykuł.

Dlaczego betonoza zawitała do polskich miast?

Betonoza to zbiorcze określenie na remonty polskich rynków oraz centrów miast, które w dużej mierze polegają na wyeliminowaniu zieleni, trawników, drzew oraz krzewów. W ich miejsce pojawiają się kostka brukowa, beton i szereg innych materiałów budowlanych. Tak zmodernizowane rynki pozornie wydają się bardzo funkcjonalne, praktyczne, a przede wszystkim nowoczesne i estetyczne. Ten krótki trend niestety nadal pozostaje aktualny i wiele organów odpowiedzialnych za tego rodzaju decyzje, sięga po te projekty rewitalizujące.

Najważniejszą kwestią, która wpłynęła na wzrost popularności betonowania rynków w wielu miastach, są oczywiście finanse. Utrzymanie zieleni na terenach wspólnych, zadbanie o trawniki, drzewa i krzewy to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. W porównaniu wykonanie pojedynczego remontu i stworzenie betonowego placu wydają się o wiele korzystniejsze – nie ma wtedy konieczności regularnego podcinania, koszenia oraz pielęgnowania.

Tak przygotowane place z idei mają być miejscem wypoczynku i spędzania wolnego czasu, zwłaszcza w ciepłych miesiącach. Mimo to zwykle świecą pustkami – dlaczego? Ponieważ tak wykonane miejskie skwery są w stanie nagrzać się nawet do 60 stopni Celsjusza, co całkowicie wyklucza przyjemne spędzanie tam czasu.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy nowe budownictwo wygra ze starymi blokami, sprawdź ten artykuł.

Stare miasto bez odrobiny zieleni
Betonoza wyludnia centrum miasta, fot. Tryfonov

Jak betonoza wpływa na komfort życia?

Nadmierna betonoza w miastach i miasteczkach generuje szereg problemów o wiele poważniejszych niż kwestie jedynie estetyczne. Przede wszystkim eliminowanie terenów zielonych oraz umieszczanie w ich miejsce chodników, placów czy blokowisk ma ogromny wpływ na jakość życia mieszkańców. Przegrzanie przestrzeni, wyższa temperatura powietrza oraz niższa wilgotność powodują, że osoby przebywające w tej okolicy trudniej znoszą letnie upały.

Dodatkowo usuwanie roślin z przestrzeni miejskiej ma negatywny wpływ na ilość smogu oraz różnego typu zanieczyszczeń powietrza. W efekcie spada również jakość życia. Warto mieć także na uwadze, że drzewa oraz krzewy sadzone w dużych ilościach wykazują właściwości dźwiękoszczelne. Usuwanie ich wpływa na ilość hałasu, który dociera do mieszkańców.

Brak miejsca do zdrowego oraz wartościowego odpoczynku, a w perspektywie długofalowej także przyspieszenie kryzysu klimatycznego do zmiany mające największy wpływ na dobrostan ludzi. Ignorowanie zasad gospodarowania przestrzennego oraz eliminowanie naturalnych terenów zielonych przekłada się na szereg zmian, które mają znaczący wpływ na poziom zadowolenia z życia.

Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie żyje się lepiej – w nowym, czy starym budownictwie, sprawdź ten artykuł.

Źródła:

  • https://www.money.pl/gospodarka/betonoza-w-miastach-dlaczego-pozbylismy-sie-zieleni-z-miast-6808029991025152a.html
  • https://noizz.pl/ekologia/polacy-smaza-sie-na-brukowanych-patelniach-7-przykladow-betonozy/m5d21fw
  • https://blog.ecol-unicon.com/5-polskich-miast-ktore-cierpia-betonoze/
  • https://www.gazetakongresy.pl/betonoza-jak-rewitalizacja-polskiej-przestrzeni-miejskiej-szkodzi-wszystkim-wokol/
  • https://zielona.interia.pl/wiadomosci/polska/news-w-betonie-zle-sie-zyje-czym-jest-betonoza-i-jak-jej-unikac,nId,6139626
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto