Budowa domu czy zakup już gotowego? Co się bardziej opłaca?
Decyzja o budowie domu jest jedną z najważniejszych w życiu wielu z nas. Zarówno budowa, jak i zakup gotowego domu ma swoje zalety i wady. Warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw, zanim zdecydujesz, która opcja będzie dla ciebie lepsza. Sprawdź, co się bardziej opłaca, w zależności od różnych czynników – kosztów, czasu realizacji, elastyczności i ewentualnego ryzyka.
Z tego artykułu dowiesz się:
Koszty budowy i zakup gotowego domu – zasadnicze różnice
Jednym z głównych aspektów determinujących decyzję o budowie lub zakupie domu są koszty. Niektórym wydaje się, że budowa domu jest tańsza niż kupno gotowego. W rzeczywistości nie zawsze jest to prawda. Koszt budowy domu zależy bowiem od wielu czynników, m.in.:
- ceny działki,
- materiałów budowlanych,
- lokalizacji terenu pod budowę,
- wynagrodzenia ekipy budowlanej,
- dodatkowych opłat związanych z dokumentacją i wymaganymi pozwoleniami.
Jeśli chodzi o cenę działki, należy podkreślić, że może być różna w zależności od regionu. W większych miastach jej cena stanowić może nawet połowę kosztów inwestycji. Sytuacja diametralnie się zmienia, gdy masz już działkę i szukasz materiałów budowlanych w korzystnych cenach. Wówczas budowa domu rzeczywiście może kosztować mniej niż zakup gotowego.
Skąd więc bierze się czasami wyższa cena gotowego domu? Między innymi z uwagi na marżę deweloperów i koszty, które ponieśli na wcześniejszych etapach realizacji projektu. Mimo to zakup gotowego domu pozwala uniknąć wydatków, które czasami niespodziewanie wychodzą podczas budowy. W przypadku zakupu gotowego domu płacimy też nie tylko za ukończoną nieruchomość, ale wszystko, co obejmuje projekt – w tym działkę.
Należy dodać, że przy zakupie gotowego, nowego domu od dewelopera często można negocjować jego cenę. Możliwe jest też wybranie konkretnego standardu wykończenia, co pozwala kontrolować koszty związane z budową domu.
Czas realizacji budowy i elastyczność projektu
Budowa domu jest długotrwałym procesem. W zależności od skomplikowania projektu i używanych materiałów czas realizacji to od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Wydłuża go załatwianie niezbędnych formalności, warunki atmosferyczne i ewentualne opóźnienia związane z pracami budowlanymi. Kupno gotowego domu może jednak znacznie skrócić czas oczekiwania. To świetne rozwiązanie, jeśli jak najszybciej chcesz się wprowadzić do nowego miejsca.
Budowa domu od podstaw daje większą swobodę, jeśli chodzi o personalizację. Możesz zdecydować się na projekt doskonale dostosowany do oczekiwań. W ten sposób będziesz cieszyć się przestrzenią perfekcyjnie dopasowaną do stylu życia domowników. Podczas budowy możesz krok po kroku zadecydować o materiałach budowlanych i wykończeniowych, takich jak energooszczędne, które w przyszłości mogą przełożyć się na zmniejszenie kosztów utrzymania domu. Zakup gotowego projektu zmniejsza możliwość jego personalizacji.
Budowa czy zakup gotowego – jaki dom opłaca się bardziej?
Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Budowa domu naraża na nieprzewidziane koszty, problemy techniczne i opóźnienia. Mogą pojawić się trudności z działką, błędy w projekcie i kłopoty z ekipą budowlaną. Zmieniają się też ceny materiałów, co często zwiększa koszty budowy domu. Zakup gotowego minimalizuje większość wymienionych ryzyk. Budując dom od zera, możesz jednak wybrać jego dokładną lokalizację i projekt. W dłuższej perspektywie może to podnieść jego wartość. Jeśli dom zostanie dobrze zaprojektowany, stanie się bardziej pożądany niż nowe nieruchomości na obrzeżach miast.
Jak widzisz, decyzja o budowie domu lub zakupie gotowej nieruchomości nie należy do najłatwiejszych. Należy ją podjąć, uważając na konkretne czynniki: czas budowy, posiadany budżet, elastyczność projektu i ewentualne ryzyka. Budowa domu daje większe pole do manewru, jeśli chodzi o personalizację. Często bywa też tańsza. Jednak budowa domu to również wydłużony czas realizacji. Zakup gotowej nieruchomości jest wygodniejszy i pozwala szybciej zamieszkać w nowym domu. Możliwości personalizacji są jednak ograniczone, a cena często wyższa niż w przypadku budowy.
Co więc wybrać? Wszystko zależy od priorytetów, budżetu i oczekiwań. Zanim wybierzesz jedną z opcji, dokładnie przemyśl swoją decyzję, najlepiej konsultując się z odpowiednim specjalistą.