Budowa domu pod klucz czy stan deweloperski – co się bardziej opłaca?

Młoda para przed działką i projektem domu
Budowa domu pod klucz czy w stanie deweloperskim? Wady i zalety, fot. REDPIXEL
ikona podziel się
Opublikowano: 08.04.2024 r., 15:05 | Autor: Ewa Majkusiak
Samodzielne budowanie oraz wykańczanie domu to kosztowny i czasochłonny proces. Nie wszyscy chcą angażować się we wszystkie jego etapy i samodzielnie nadzorować lub nawet wykonywać prace. Dzięki usłudze budowy domu pod klucz można zlecić wszystko jednej firmie. Czy takie rozwiązanie jest jednak opłacalne? Jak podjąć decyzję i odpowiednio wybrać?

Co oznacza budowa domu pod klucz?

Budowanie domu pod klucz to forma wykończenia nieruchomości, którą można ustalić na wstępnym etapie prac. W zależności od oczekiwań oraz możliwości nabywca może wybrać wersję deweloperską, w której otrzymuje pusty lokal wyposażony w podstawowe instalacje, takie jak elektryka czy kanalizacja. Decydując się na opcję pod klucz, można odebrać mieszkanie gotowe do wprowadzenia – łącznie z meblami, lampami czy dekoracjami.

Dostępność różnorodnych stopni wykończenia domu pozwala bez trudu dopasować ją do potrzeb przyszłych mieszkańców. W zależności od trybu życia i środków finansowych każdy z nich może być uznany za odpowiedni. Opcja „pod klucz” zazwyczaj jest zróżnicowana, co pozwala zachować większą indywidualność na etapie remontu.

Firmy zajmujące się budową domów w takim wariancie zwykle oferują 3 stopnie – podstawowy, rozszerzony oraz premium. Stan podstawowy może obejmować, np. podłogi, łazienkę, pomalowanie ścian oraz montaż sprzętów w kuchni. Natomiast opcje rozszerzone i premium to najbardziej kompleksowe wykończenie mieszkania - montaż oświetlenia, sprzęt czy drobne meble. Każdy stopień może być dopasowany do budżetu, jakim dysponują właściciele.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przebiega budowa domu krok po kroku, zapoznaj się z tym artykułem.

Dom jednorodzinny na zielonej działce
Dom pod klucz czy stan deweloperski? Co wybrać?, fot. js-photo

Jak przebiega budowa domu pod klucz?

Budowa domu pod klucz przebiega w taki sam sposób jak wersja deweloperska z własnym remontem. Jedyną różnicą, którą można zaobserwować, jest zgranie usługodawców, które może znacząco przyspieszyć prace. Standardowo każda budowa obejmuje 4 podstawowe etapy:

 • Stan surowy otwarty
 • Stan surowy zamknięty
 • Stan deweloperski
 • Stan pod klucz

Zazwyczaj etap po stanie deweloperskim właściciele wykonują sami. Wiąże się to z dużym nakładem – zarówno czasu, jak i siły. Planując wykończenie, konieczne jest stałe koordynowanie wszystkich prac, zgrywanie ich zgodnie z możliwościami usługodawców, a także pilnowanie każdego kroku i wyboru. Osoby, które nie mają na to czasu lub energii, chętnie wybierają kosztowniejszy, lecz łatwiejszy system – budowę pod klucz. 

Budowa domu pod klucz trwa zwykle krócej niż w przypadku samodzielnego wykonywania lub koordynowania prac. Decydując się na firmę, która zajmie się wszystkim, można liczyć, że korzystają ona ze sprawdzonych usługodawców, którzy nie zajmują się pomiędzy zleceniami niczym innym, co zazwyczaj wydłuża prace. Jeśli właścicielom zależy na czasie, opcja „pod klucz” skraca budowę nawet o 3 miesiące.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje budowa domu o powierzchni 140 m2, zapoznaj się z tym artykułem.

Ile kosztuje budowa domu pod klucz, a ile samodzielne wykończenie?

Etap budowy do stanu deweloperskiego to podobne koszty niezależnie od sposobu docelowego wykończenia. Aktualnie wykończenie domu lub mieszkania od stanu deweloperskiego do gotowego własnymi siłami kosztuje co najmniej 1,5 tysiąca złotych za metr. W cenę tę wlicza się zabudowa łazienki i kuchni, a także meble, podłogi i wykończenie ścian, a także oświetlenie czy włączniki + usługodawcy.

Natomiast w opcji „pod klucz” można znaleźć oferty zaczynające się już od 2,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy mieszkania. W zależności od wybranego standardu czy zakresu prac cena ta może oczywiście wzrastać, lecz podobnie sytuacja wygląda w przypadku samodzielnego remontowania domu lub mieszkania. Podejmując decyzję, należy wziąć pod uwagę wszystkie koszty – zarówno finansowe, jak i nakład czasu oraz pracy.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wpływa na budowę domu, zapoznaj się z tym artykułem.

Źródła:

 • https://www.extradom.pl/porady/artykul-budowa-domu-pod-klucz-budowa-metoda-gospodarcza
 • http://howen-budownictwo.pl/dom-pod-klucz-czy-sie-oplaca/
 • https://freedom-nieruchomosci.pl/blog/mieszkanie-pod-klucz-czy-to-sie-oplaca/
 • https://solid-bud.eu/wykonczenie-domu-pod-klucz-czy-to-sie-oplaca/
 • https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/standard-deweloperski-czy-wykonczenie-pod-klucz/1457/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
 • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
 • Twórz nowe kosztorysy
 • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto