Czy deweloperzy dbają o potrzeby mieszkańców? Jakie wady ma tzw. nowe budownictwo?

Nowoczesny apartamentowiec
Czy nowocześni deweloperzy dbają o potrzeby mieszkańców?, fot. Tiberius Gracchus
ikona podziel się
Opublikowano: 10.04.2024 r., 17:19 | Autor: Ewa Majkusiak
Nowoczesne osiedla mieszkaniowe to doskonały wybór dla młodych małżeństw, rodzin z dziećmi, ale również singli i seniorów. Wygoda, wysoka jakość wykończenia, czy szereg udogodnień przyciągają wielu kupców. Dlaczego tak wiele osób chętnie wyprowadza się na nowe blokowiska? Jakie obowiązki ma deweloper i czy faktycznie codzienne życie wśród nowoczesnych apartamentowców jest wygodne? Sprawdź, czy nowe budownictwo jest dla ciebie!

Kim jest deweloper i jakie ma obowiązki?

Deweloperzy to osoby oraz przedsiębiorstwa odpowiedzialne za projektowanie oraz budowanie nieruchomości. Zakres ich prac nie dotyczy wyłącznie bloków mieszkalnych, ale również budynków usługowych. Jego obowiązki i cechy reguluje ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego – jest to tzw. ustawa deweloperska.

Wśród kluczowych obowiązków firmy deweloperskiej jest przede wszystkim nadzorowanie oraz kontrolowanie budowy na wszystkich jej etapach, a także koordynowanie procesu sprzedaży poszczególnych lokali. Nabywcy powinni zwrócić uwagę na zapisy umieszczone w umowie deweloperskiej – powinny obejmować umowę przedwstępną, przeniesienie prawa własności oraz kwestie zobowiązań finansowych.

Jeśli chcesz wiedzieć jak, zmieniały się standardy budowlane w ostatnich dekadach, sprawdź ten artykuł.

Czy mieszkania w nowych blokach są lepsze od „wielkiej płyty”?

Bloki budowane w latach siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych ubiegłego wieku nadal są chętnie wybieraną lokalizacją, zwłaszcza na pierwsze mieszkanie. Opcja zakupu z drugiej ręki wiąże się jednak z szeregiem niedogodności, a i same bloki po kilkudziesięciu latach intensywnej eksploatacji są w różnym stanie. Czy w takim razie nowe bloki we wszystkim przewyższają te wybudowane 40 lat temu?

Nowoczesne budownictwo gwarantuje nabywcom czyste, świeże wnętrza wykonane z aktualnych materiałów. Bloki powstające w ostatnich latach są zgodne z obecnym prawem budowlanym, które reguluje takie kwestie jak np. windy, komórki lokatorskie czy wymiary miejsc parkingowych. To szereg ułatwień, które mają bezpośredni wpływ na komfort mieszkańców.

Warto mieć jednak na uwadze, że mieszkania oddawane w tzw. stanie deweloperskim również mogą mieć wady, podobnie jak te budowane w latach siedemdziesiątych. Nierówności na ścianach, problemy z instalacjami czy tynkiem. Przewagą jest jednak kontakt z deweloperem – wiele tych problemów może zostać sprawnie naprawionych, co w mieszkaniach z drugiej ręki wiąże się z generalnym remontem.

Jeśli chcesz wiedzieć jak, wyglądają nowe standardy techniczne dla budynków, sprawdź ten artykuł.

Meble z okresu PRL w pastelowym pokoju
Czy aktualnie deweloperzy dbają o osiedla bardziej niż w czasach PRL?, fot. SirGorn

Czy nowoczesne osiedla mają odpowiednią infrastrukturę?

Osiedla budowane kilkadziesiąt lat temu miały jednocześnie projektowaną kompleksową infrastrukturę, która tworzyła z niech w pełni niezależne tereny. W obrębie osiedla budowano szkołę, przedszkole, przychodnię, sklepy spożywcze i pocztę. Wiele z nich miało również przystanki co najmniej kilku linii autobusowych, które gwarantowały dobre połączenie z centrum miasta. Pozwalało to młodym rodzinom na znaczne usprawnienie codzienności, zwłaszcza jeśli nie dysponowało się samochodem.

Kluczowym problemem wielu nowoczesnych osiedli jest lokalizacja. Często są budowane na obrzeżach miast, gdzie o wiele łatwiej o teren odpowiedniej wielkości. W efekcie dojazd do innych części miasta zabiera wiele czasu, a pomiędzy blokami nie ma miejsca na wybudowanie sklepów czy przedszkola. Codzienne obowiązki, takie zakupy, odwożenie dzieci do placówek czy dojazd do pracy stają się przez to bardziej skomplikowane i czasochłonne.

Szukając swojego wymarzone mieszkania, warto zwrócić uwagę również na te kwestie. Zwłaszcza że w przypadku wielu osób jest to decyzja na co najmniej kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, a pewne niedogodności będą się jedynie pogłębiały.

Jeśli chcesz wiedzieć, w jakim stopniu budownictwo psuje klimat, sprawdź ten artykuł.

Źródła:

  • https://www.nieruchomosci.biz/artykuly/szczegoly/31156_czy-deweloperzy-dbaja-o-integracje-mieszkancow
  • https://direct.money.pl/artykuly/porady/kto-to-jest-deweloper
  • https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowe-budownictwo-nie-lepsze-od-wielkiej,208,0,2400720.html
  • https://ladnydom.pl/zalety-i-wady-nowego-budownictwa-mieszkaniowego
  • https://alberoinvest.pl/blog/nowoczesne-osiedla-mieszkaniowe-co-je-charakteryzuje/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto