Czy fotowoltaika podnosi wartość domu? Pośrednik nieruchomości wyjaśnia
Instalacja fotowoltaiczna powoli staje się standardem w domach jednorodzinnych i jest obecna praktycznie na każdym dachu nowoczesnych budynków. Czy panele pozyskujące energię ze słońca mogą podnieść wartość obiektu? Poznaj stanowisko doświadczonego pośrednika nieruchomości.
Z tego artykułu dowiesz się:
Fotowoltaika wpływa na cenę nieruchomości – czy to prawda?
Opinie na temat fotowoltaiki wciąż są podzielone. Niektórzy wierzą, że jest to doskonała, długofalowa inwestycja, która przynosi zwrot pieniędzy już po kilku latach, a inni uważają, że takie rozwiązanie na dłuższą metę się nie sprawdza, a do tego generuje problemy z utylizacją zużytych paneli. Trudno nie zauważyć, że nieruchomości wyposażone w instalację fotowoltaiczną są uważane za bardziej atrakcyjne w oczach kupujących, a część nabywców jest w stanie zapłacić więcej za dom wyposażony w panele.
Pośrednicy nieruchomości przyznają, że klienci często zwracają uwagę na to, czy prezentowany dom jest wyposażony w fotowoltaikę. Jeden z doświadczonych agentów działających na Górnym Śląsku przypomina, że budynki pozyskujące prąd za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych umożliwiają zmniejszenie zależności od zewnętrznych dostawców energii.
Osoby poszukujące domu chętniej decydują się na nieruchomości wyposażone w instalację fotowoltaiczną, ponieważ w ten sposób mogą chociaż trochę uniezależnić się od dostawcy energii elektrycznej, a ich rachunki za prąd stają się niższe. Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej z USA opublikowało dane, z których wynika, że fotowoltaika podnosi wartość budynku średnio o 3,74%. Może się wydawać, że jest to niewielka kwota, jednak w przypadku drogich nieruchomości osoba sprzedająca może dodać do ceny nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Dlaczego instalacja fotowoltaiczna podwyższa wartość nieruchomości?
Sam fakt posiadania instalacji fotowoltaicznej nie sprawi, że dom zyska na wartości. Na jego ostateczną cenę będą wpływać między innymi:
- jakość montażu paneli,
- wydajność instalacji,
- wiek fotowoltaiki,
Właściciel domu z panelami fotowoltaicznymi powinien dopilnować, aby moc jego przydomowej instalacji zaspokajała potrzeby domowników. Prawidłowo zamontowany sprzęt wysokiej jakości będzie służył przez wiele lat i tylko takie panele rzeczywiście przyczynią się do wzrostu wartości nieruchomości. Kupujący może żądać od właściciela kompletu dokumentów oraz gwarancji udzielonej przez producenta paneli fotowoltaicznych. Dla niektórych nabywców będzie to kluczowa kwestia, która może zaważyć na decyzji dotyczącej kupna.
W pełni opłacalna instalacja fotowoltaiczna powinna w stu procentach pokrywać zapotrzebowanie na energię wraz ze zmagazynowaną nadwyżką. Takie panele będą warte najwięcej. Sprawny i efektywny system z pewnością podniesie cenę nieruchomości i sprawi, że zainteresowanie ofertą będzie wyższe. Chociaż panele fotowoltaiczne są uważane za długowieczny sprzęt, który odpowiednio konserwowany może wytrzymać ponad 40 lat, to instalacje wątpliwej jakości zaczną sprawiać problemy o wiele wcześniej. Właściciele przestarzałej fotowoltaiki raczej nie mogą liczyć na to, że przydomowa instalacja podniesie wartość nieruchomości – przyszły nabywca będzie musiał liczyć się z kosztem wymiany paneli, co będzie dobrym pretekstem do negocjowania ceny.
O czym pamiętać podczas sprzedaży domu z fotowoltaiką?
Część Polaków decydujących się na montaż paneli fotowoltaicznych skorzystała ze specjalnego dofinansowania. Ta forma wsparcia nie wyklucza sprzedaży domu, ale wymusza na dotychczasowych właścicielach dodatkowe kroki prowadzące do dostosowania warunków przeniesienia prawa własności do nieruchomości. Osoby wystawiające dom nie muszą zwracać dofinansowania, o ile spełnią warunki ujęte w umowie.
Właściciele nieruchomości, którzy skorzystali z programu „Mój Prąd”, muszą pamiętać, aby w trakcie przeprowadzania czynności cywilno-prawnych przenieść okres trwałości projektu na nowego nabywcę domu. Po udanej transakcji, osoby sprzedające powinny poinformować o zmianach Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodatkowe obowiązki nie będą dotyczyć osób, które zamontowały instalację wcześniej, a okres trwałości projektu już upłynął. W takim przypadku nie ma konieczności powiadamiania NFOŚiGW o zmianie właściciela.