Im większy taras, tym wyższy podatek? Czy od powierzchni tarasu płaci się podatek?
Kwestie podatkowe w Polsce związane z nieruchomościami regulowane są przez różne akty prawne. Najważniejszym wśród nich jest ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Podatek od nieruchomości dotyczy gruntów i budynków, a także ich części. Czy wobec tego od powierzchni tarasu trzeba płacić podatek? Wyjaśniamy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Podatek od nieruchomości a powierzchnia tarasu
Aby ustalić, czy od powierzchni tarasu przed domem trzeba zapłacić podatek, należy zrozumieć, czym jest powierzchnia użytkowa budynku. To kluczowy termin, dzięki któremu można lepiej zrozumieć, za co płaci się podatek. Według art. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych powierzchnię użytkową budynku lub jego części stanowi obszar, który mierzy się w wewnętrznym obrysie ścian we wszystkich kondygnacjach domu. Oznacza to, że powierzchnię użytkową stanowią nie tylko pomieszczenia mieszkalne, ale i łazienka, kuchnia, piwnica, korytarz, strych i inne przestrzenie wewnętrzne.
Według interpretacji prawnych taras jako przestrzeń znajdująca się na zewnątrz budynku zwykle nie wlicza się do powierzchni użytkowej. W takim przypadku powierzchnia tarasu nie podlega opodatkowaniu w ramach podatku od nieruchomości. Aby wliczyć taras do powierzchni użytkowej, musiałby zostać on wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, np. ścian. Jeśli taras będzie więc zabudowany np. jedynie z dwóch stron i zostanie przykryty dachem, wciąż jest to za mało, aby wliczyć go do powierzchni użytkowej.
Kiedy za taras trzeba płacić podatek?
Oczywiście istnieją wyjątki od zasady wyłączenia tarasu z powierzchni użytkowej. Jeśli jest zabudowany, a konstrukcja tarasu przypomina dodatkową przestrzeń mieszkalną, może zostać on włączony do powierzchni użytkowej domu. Taki taras nie przypomina już otwartej przestrzeni, zatem istnieją przesłanki do opodatkowania go.
Jeśli taras będzie zadaszony i oszklony z każdej strony, wówczas można traktować go jako integralną część budynku – już nie jako osobną powierzchnię zewnętrzną. Istnieją wówczas przesłanki do konieczności płacenia podatku. Wliczanie tarasu do powierzchni użytkowej zasadne jest w przypadku, jeśli taras zostanie zamknięty z każdej strony (np. ścianami konstrukcyjnymi) i dzięki nim zacznie stanowić integralną część mieszkania.
Czy za każdym razem sprawa wygląda tak samo? Cóż, podejście do opodatkowania tarasów może różnić się w zależności od poszczególnych gmin. Lokalne organy podatkowe przyjmować mogą różne stanowiska w zależności od interpretacji przepisów i konkretnych warunków lokalnych. Aby uzyskać wyczerpujące i precyzyjne informacje na ten temat, należy zgłosić się do lokalnego urzędu gminy lub miasta. Dzięki temu dowiesz się, w jaki sposób gmina traktuje powierzchnię tarasów w kontekście podatku od nieruchomości.
Podatek od posiadania tarasu – podsumowanie
Zwykle nie płaci się podatku od nieruchomości, jeśli ma się taras na zewnątrz. Nie jest on bowiem uznawany za powierzchnię użytkową budynku. Istnieją jednak wyjątki dotyczące zabudowanych i zamkniętych tarasów, które uznane są za część powierzchni użytkowej. W związku z tym powinny one podlegać opodatkowaniu. Ważne jest, aby w takim przypadku skontaktować się z lokalnym urzędem podatkowym. Pracownicy urzędu dostarczyć mogą szczegółowych informacji na temat obowiązujących zasad i interpretacji w danej gminie.
Dzięki świadomości gminnych zasad można uniknąć wielu niespodziewanych obciążeń podatkowych. Można też lepiej zrozumieć, w jakich sytuacjach na taras nałożony może zostać podatek. Liczne interpretacje prawne i orzecznictwo sądowe wskazują, że każdą sytuację najlepiej oceniać indywidualnie. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy taras powinien ulegać opodatkowaniu, zawsze warto poradzić się specjalisty w dziedzinie prawa podatkowego lub skonsultować z organami podatkowymi.