Czy Polacy chcą kredytu 0%? Odpowiedzi nie są jednoznaczne...
Jak zmieni się rynek nieruchomości, kiedy zacznie obowiązywać kredyt #naStart, czyli program obejmujący dopłaty do kredytów hipotecznych? Jedni upatrują w nim szansy na zakup wymarzonego mieszkania, a inni twierdzą, że ten projekt przyczyni się do ogromnych podwyżek cen nieruchomości. Zobacz, jakie jest zdanie Polaków na temat kredytu #naStart.
Z tego artykułu dowiesz się:
Niepewne losy kredytu 0% – ilu z nas czeka na dopłaty?
Oczekiwanie na wprowadzenie kredytu hipotecznego 0% sprawia, że coraz częściej dyskutujemy o zaletach i wadach tego programu. Okazuje się, że Polacy nie są zgodni w kwestii kredytu #naStart. W badaniu IBRIS przeprowadzonym na zlecenie „Rzeczpospolitej” poproszono mieszkańców kraju nad Wisłą o odpowiedź na pytanie: „Jak ocenia pan/pani dyskutowany w koalicji rządzącej pomysł kredytu 0%, który po spełnieniu określonych warunków mogłyby otrzymać osoby planujące zakup mieszkania?” Okazuje się, że w tej kwestii społeczeństwo jest podzielone, a głosy rozkładają się dość równomiernie:
- „zdecydowanie dobrze” – 12,3%,
- „raczej dobrze” – 33,2%,
- „raczej źle” – 18,3%,
- „zdecydowanie źle” – 18,4%,
- „nie mam zdania” – 17,8%.
Badanie pokazuje, że prawie 46% Polaków chciałoby wprowadzenia kredytu 0%, a niespełna 37% ankietowych sprzeciwia się temu pomysłowi. Nowy program najczęściej popierały osoby sympatyzujące z koalicją rządzącą, jednak poglądy polityczne nie odgrywały kluczowej roli w kształtowaniu opinii osób biorących udział w badaniu.
Wyniki ankiety świadczą o tym, że polskie społeczeństwo jest podzielone w kwestii kredytu 0%. Niemalże co drugi rodak chciałby wprowadzenia dopłat, ale co trzeci badany ma na ten temat inne zdanie. Warto zaznaczyć, że odpowiedź „zdecydowanie źle” padała częściej niż „zdecydowane dobrze”, co oznacza, że liczba stanowczych przeciwników kredytu #naStart przewyższała odsetek zagorzałych zwolenników tego pomysłu.
Co może się stać, jeśli kredyt #naStart wejdzie w życie?
Celem kredytu 0% jest poprawa dostępności mieszkań. Dzięki lepszym warunkom finansowania większy odsetek Polaków mógłby pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania. Kredyt #naStart w teorii powinien rozwiązać problemy młodych ludzi, a także rodzin, których dotychczas nie było stać na wymarzoną nieruchomość. Chociaż pomysłodawcom tego projektu przyświecają szlachetne idee, to eksperci ostrzegają – kredyt 0%, zamiast poprawić sytuację na rynku, może doprowadzić do sztucznego zawyżania cen mieszkań.
Zastrzeżenia do projektu ustawy o kredycie #naStart przedstawił Narodowy Bank Polski, a także ministerstwa funduszy, finansów, klimatu i sprawiedliwości. Wielu Polaków boi się powtórki z 2023 roku, kiedy „Bezpieczny Kredyt 2%” doprowadził do skokowego wzrostu cen i wykupienia praktycznie wszystkich lokali na sprzedaż. W ten sposób sytuacja mieszkaniowa obywateli nie ulegnie poprawie, ponieważ wraz z podwyżkami konieczne będzie wykazanie lepszej zdolności kredytowej.
Wiele mówi się o tym, że największymi beneficjentami nowego programu nie byliby zwykli Polacy, tylko deweloperzy. To oni w zeszłym roku obłowili się w wyniki ogromnego popytu generowanego przez „Bezpieczny Kredyt 2%”. Kolejne dopłaty z pewnością przyczyniłyby się do poprawy sytuacji finansowej firm deweloperskich.
Czy Polacy mają jeszcze szansę na dopłatę do kredytu?
Decyzja o uruchomieniu kredytu #naStart była wielokrotnie przekładana. Politycy nie zgadzali się co do ostatecznego kształtu ustawy, przez co termin wprowadzenia dopłat do kredytów hipotecznych przesunął się na początek przyszłego roku – jego wejście w życie miałoby nastąpić 15 stycznia 2025. Chociaż program został już zatwierdzony, to w parlamencie wciąż trwają prace nad pozostałymi filarami, które będą dotyczyć tanich mieszkań na wynajem oraz zwiększenia podaży lokali mieszkalnych.
Pod koniec września wiceminister rozwoju i technologii poinformował, że środki z Kredytu 0% zostały przesunięte na pomoc dla powodzian. Jacek Tomczak zapewnił jednocześnie, że pieniądze na ten program znajdują się w przyszłorocznych rezerwach. Oznacza to, że kredyt #naStart może ruszyć w 2025 roku, pod warunkiem, że w polskim parlamencie zostanie osiągnięty konsensus.