Gdzie najlepiej budować dom? Jak wybrać działkę, żeby cieszyć się spokojem we własnym ogrodzie?

Dom jednorodzinny na zielonej działce
Jak wybrać działkę odpowiednią na budowę domu?, fot. Anna
ikona podziel się
Opublikowano: 05.04.2024 r., 9:15 | Autor: Ewa Majkusiak
Wybór odpowiedniej działki budowlanej, na której powstanie wymarzony dom, to trudne zadanie. Wymaga przeanalizowanie aktualnych i przyszłych potrzeb rodziny, planów zagospodarowania przestrzeni i wielu innych kwestii, o których łatwo zapomnieć. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając działkę i gdzie szukać informacji!

Jak dopasować powierzchnię działki do potrzeb rodziny?

Od dobrze dobranej działki budowlanej może zależeć koszt budowy, kształt oraz wygląd domu, a także komfort późniejszej eksploatacji. Szukając odpowiedniej działki, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kształt oraz powierzchnię. Zakłada się, że minimalna powierzchnia działki pozwalająca na wybudowanie wolnostojącego domu jednorodzinnego to 450 metrów kwadratowych. Chcąc zagospodarować ogród, zaleca się wybranie co najmniej 700 metrów kwadratowych.

Zabudowa działki powinna stanowić 50% jej powierzchni. W efekcie im mniejsza działka, tym mniejszy dom będzie można postawić. Na powierzchnię zabudowy wpływają również wszelkiego typu altany, garaże oraz wiaty. Optymalnym rozwiązaniem jest także wybranie działki o regularnym, prostokątnym kształcie. To opcja pozwalająca na najbardziej efektywne zagospodarowanie przestrzeni.

Jeśli chcesz wiedzieć, jaki jest koszt uzbrojenia działki budowlanej, sprawdź ten artykuł.

Na co zwrócić uwagę, wybierając działkę budowlaną?

Wybierając działkę budowlaną, należy bardzo dokładnie przeanalizować swoje aktualne i potencjalne potrzeby, podobnie jak możliwości finansowe. Biorąc to pod uwagę, można świadomie oglądać działki i oceniać je pod kątem kilku podstawowych czynników.

Przede wszystkim dobra działka budowlana powinna mieć kształt zbliżony do prostokąta oraz powierzchnię co najmniej 1000 metrów kwadratowych. Dzięki temu możliwe jest wydajne wykorzystanie przestrzeni oraz wybudowanie praktycznego domu jednorodzinnego. Warto wybierać także działki, które mają wjazd na posesję od strony północnej, a teren jest równy i płaski. Świetną sytuacją jest także działka w pełni uzbrojona – wyposażona w prąd, wodę, kanalizację oraz gaz. To znacząco ułatwia budowę oraz przyspiesza wszystkie formalności.

Bardzo istotnym obszarem, który przez wielu przyszłych właścicieli jest bagatelizowany – sąsiedztwo działki. Zarówno kwestia domów wokół, jak i infrastruktury. Niewielka odległość od sklepu, przystanków czy placówek dla dzieci może znacząco usprawnić codzienność, zwłaszcza bez samochodu.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybudować dom na działce rolnej, sprawdź ten artykuł.

Kobieta analizująca mapę okolicy przed zakupem działki
Zasady wybierania działki budowlanej, fot. BlackMediaHouse

Czego unikać, szukając wymarzonej działki?

Wymarzona działka to w wielu przypadkach miejsce, gdzie planuje się spędzić życie. Budowanie domu rodzinnego dla dzieci czy planowanie spokojnej emerytury wymaga odpowiedniego podejścia już na wczesnych etapach. Oferowane obecnie działki budowlane kuszą świetną lokalizacją, komfortowym dojazdem czy magicznym otoczeniem. Czego jednak się wystrzegać?

Wybierając działkę pod budowę domu, warto zwrócić uwagę na odległość od miasta, a tym samym od pracy, szkół, sklepów i różnorodnych instytucji, które odwiedza się regularnie. Choć pozornie spokój i cisza mogą być ogromnymi zaletami, to warto uwzględnić codzienne obowiązki i tryb życia. Niektóre działki miewają także wady ukryte – takie jak zadłużenia w księdze wieczystej. Ogromnym problemem może być dopuszczenie zabudowy przemysłowej w najbliższej okolicy. Szukając idealnej działki, warto zwrócić uwagę także na odległość od różnorodnych zbiorników wodnych. Gdy znajdują się w pobliżu, mogą wpływać na powstawanie terenów podmokłych, które utrudniają budowę i znacząco zwiększają jej koszty.

Minusem wymarzonej działki może być także kwestia jej ukształtowania. Duże nierówności, nieregularny kształt lub zbyt mała szerokość mogą znacząco utrudniać wybranie docelowego projektu domu. W efekcie budowa może być bardzo kosztowna, a efekt nie będzie w pełni zgodny z oczekiwaniami.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje ar działki budowlanej na wsi, sprawdź ten artykuł.

Źródła:

  • https://new-house.com.pl/blog-akademia-budowlana/post/1535
  • https://www.extradom.pl/porady/artykul-wybor-dzialki-pod-budowe-domu-co-warto-wiedziec
  • https://www.tooba.pl/porady/Zakup-dzialki-pod-budowe-domu-10-porad
  • https://askarchitekt.pl/jak-wybrac-dzialke-budowlana/
  • https://budujemydom.pl/budowlane-abc/dzialka/a/21597-dzialka-idealna-jak-ja-wybrac
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto