Ile będzie cię kosztować wynajęcie miejsca parkingowego? Niektóre ceny zwalają z nóg

parking podziemny, bramy hali garażowej, wynajem miejsca parkingowego kosztuje kilkaset złotych miesięcznie
Ceny miejsc postojowych w dużych miastach są tak wysokie, że Polacy coraz częściej decydują się na wynajem, fot. hiphoto39/Mathias Wei
ikona podziel się
Opublikowano: 06.04.2024 r., 16:59 | Autor: Barbara Ochman
Z garażami i miejscami parkingowymi jest trochę tak, jak z mieszkaniami – ich ceny stale rosną i nic nie wskazuje na to, by podwyżki miały się skończyć. Posiadanie własnego garażu to przywilej, jednak znalezienie obiektu w sensownej cenie powoli staje się niemożliwe. Dobrą alternatywą okazuje się wynajem miejsca parkingowego.

Zakup garażu lub miejsca postojowego – wydatek, na który nie stać wielu z nas

Zaparkowanie na gęsto zaludnionym osiedlu mieszkalnym często graniczy z cudem. Osoby, które nie mają już cierpliwości do jeżdżenia po okolicy z nadzieją, że w końcu zwolni się jakieś miejsce parkingowe, z reguły decydują się na zakup garażu lub wydzielenie przestrzeni dla swojego samochodu. Niestety, popyt na miejsca parkingowe jest ogromny, a atrakcyjne okazje szybko znikają z rynku. To sprawia, że ceny garaży są bardzo wysokie – najgorzej jest w dużych miastach, gdzie skala problemu niewątpliwie jest też największa.

Wysokie ceny i niska dostępność nie zniechęcają najbardziej zdeterminowanych kierowców. Właściciele samochodów są gotowi, aby ponieść ten wydatek i w końcu nie przejmować się brakiem wolnych miejsc postojowych. Ile może kosztować garaż lub stanowisko parkingowe? Wiele zależy od lokalizacji oraz typu nieruchomości lub przestrzeni. Właściciele większych samochodów wybierają garaże wolnostojące – to najdroższa, a zarazem najwygodniejsza inwestycja. Ciekawym pomysłem będzie też wykupienie miejsca w hali garażowej.

Tradycyjne garaże murowane to wydatek rzędu 50-100 tysięcy złotych. To bardzo dużo, ale nawet astronomiczne stawki nie są w stanie odstraszyć części zdeterminowanych kierowców. W przestronnym garażu można wygospodarować warsztat, a wolną przestrzeń wykorzystać jako magazyn na opony oraz inne przedmioty. Cena miejsca w hali garażowej to koszt 20-30 tysięcy złotych, jednak są lokalizacje, gdzie obowiązują zdecydowanie wyższe stawki.

Ile kosztuje wynajęcie miejsca postojowego lub garażu?

Nie każdy z nas ma na koncie kilkadziesiąt tysięcy złotych, które chce przeznaczyć na zakup garażu lub miejsca postojowego. Na szczęście jest jeszcze jedna opcja – wynajęcie takiej przestrzeni. To dość wygodne rozwiązanie, na które decydują się tysiące Polaków. Niestety, comiesięczny koszt najmu odbije się na naszym domowym budżecie, ponieważ jest to niemały wydatek.

Koszty korzystania z garażu lub miejsca parkingowego na wynajem dość mocno się różnią – wiele zależy od lokalizacji, wielkości osiedla, typu nieruchomości, a także samego wynajmującego. W największych polskich miastach nikogo już nie dziwi miesięczna stawka w wysokości 600 zł. Kierowcy, którzy przeprowadzą sumienny research, mają jeszcze szanse na znalezienie garażu w cenie 300-400 złotych. Znacznie taniej wychodzi zarezerwowanie miejsca postojowego pod blokiem. Miesięczna opłata za takie udogodnienie oscyluje w okolicach 200 złotych.

Osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach lub na osiedlach znacznie oddalonych od centrum nie muszą płacić tak dużo. Na przedmieściach problemy z parkowaniem są zdecydowanie mniejsze, podobnie jak popyt na prywatne miejsca postojowe. Wynajęcie garażu w niewielkim mieście stanowi miesięczny wydatek w wysokości 150-250 złotych. Wiele zależy od tego, jakie warunki uda nam się wynegocjować – szczęściarze mogą trafić na właścicieli, którzy zgodzą się na wynajem za sto złotych miesięcznie, jednak takie przypadki należą dziś do rzadkości.

samochód na parkingu podziemnym, garaże na sprzedaż kosztują nawet sto tysięcy złotych
W centrum miasta trudno znaleźć miejsce postojowe w atrakcyjnej cenie, fot. ukasz

Masz miejsce postojowe na wynajem? O tym musisz pamiętać!

Należysz do szczęśliwców, którzy mają garaż w rozchwytywanej lokalizacji, jednak go nie potrzebujesz? Wynajmowanie miejsca postojowego to pasywna inwestycja, która zapewni Ci comiesięczny zastrzyk gotówki. Zamieszczenie ogłoszenia w internecie z pewnością sprawi, że zgłosi się do Ciebie wiele osób zainteresowanych użytkowaniem tej przestrzeni. Należy jednak pamiętać, że osoba wynajmująca garaż jest obaczona pewnymi obowiązkami. Pierwszym krokiem będzie zawarcie umowy najmu, która powinna zawierać:

  • Dane obu stron,
  • Datę i miejsce sporządzenia umowy,
  • Czas trwania umowy,
  • Wysokość miesięcznej opłaty i sposób płatności,
  • Zapis o okresie wypowiedzenia.

Właściciel garażu lub miejsca postojowego musi płacić podatek VAT od przychodów uzyskanych z wynajmu. Dostępne formy opodatkowania to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub progresywna skala podatkowa (zasady ogólne). Ten obowiązek nie dotyczy wszystkich Polaków – ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT mogą skorzystać obywatele, którzy w danym roku wykonywali czynności podlegające podatkowi VAT o wartości nieprzekraczającej limitu 200 000 złotych.

Źródła:

  • https://www.muratorplus.pl/biznes/wiesci-z-rynku/ceny-garazy-w-2024-sa-rekordowo-wysokie-nawet-200-tys-zl-za-garaz-na-jeden-samochod-w-warszawie-co-sie-stalo-aa-ALkm-vX5y-Ehqb.html
  • https://obido.pl/odkrywaj/wynajem-garazu-i-miejsca-parkingowego-czy-to-dobra-inwestycja.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto