Ile kosztuje metr kwadratowy nieruchomości? Szokujące statystyki
Chcesz kupić mieszkanie od dewelopera i szukasz najlepszych okazji? W takim razie zwróć uwagę na stawkę za metr kwadratowy. Czy wiesz, że ceny nieruchomości mogą się znacznie różnić w zależności standardu wykończenia, a także od metrażu? Zobacz, jakie lokale opłaca się dziś kupować, a które oferty mają znacznie zawyżoną cenę.
Z tego artykułu dowiesz się:
Niemałe i nieduże – jakie mieszkania z rynku pierwotnego są najtańsze?
Z reguły to kawalerki są uważane za najdroższe nieruchomości w przeliczeniu na metr kwadratowy – w tym stwierdzeniu jest sporo prawdy, ponieważ takie lokale w ciągu ostatniego roku podrożały o kilkadziesiąt procent – tak było na przykład w Warszawie. Osoby szukające nieruchomości o najmniejszym metrażu rzadko mogą natknąć się na prawdziwą okazję. Szczególnie ciężko znaleźć coś taniego w największych polskich miastach.
Okazuje się, że deweloperzy działający na lokalnych rynkach mają różne praktyki. Średnie ceny za m2 nowego mieszkania znacznie się od siebie różnią. W niektórych miastach zapłacimy najmniej za lokal o powierzchni 50-70m2, a w innych najbardziej opłaca się zainwestować w nieruchomość mającą więcej niż 70 m2. Serwis rynekpierwotny.pl stworzył zestawienie cen dla największych polskich miast. Okazuje się, że w poszczególnych miejscowościach najmniej zapłacimy za metr kwadratowy mieszkania o powierzchni:
- Od 30 do 50 m2 – w Rzeszowie,
- Od 50 do 70 m2 – w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy, Katowicach, Kielcach i Lublinie
- Od 70 do 100 m2 – w Krakowie, Łodzi i Olsztynie,
- Od 100 do 120 m2 – w Białymstoku,
- Od 120 m2 – we Wrocławiu.
Powyższe dane zostały zebrane w lutym 2024. Wartość mieszkań stale się zmienia, dlatego fakt, że w danym miesiącu cena za konkretny metraż jest najniższa, nie oznacza, że w marcu będzie tak samo. Ogólnopolskie dane wskazują jednak pewną zależność – najmniej opłaca się kupować mieszkania o metrażu nieprzekraczającym 30m2. W większości przypadków stosunkowo nieopłacalny jest także zakup przestronnych lokali o powierzchni większej niż 100 m2.
Dlaczego najwięcej płacimy za mieszkania o małym metrażu?
Okazuje się, że we wszystkich dużych miastach deweloperzy podnoszą stawki za metr kwadratowy kawalerek. Najdroższe mieszkania do 30 m2 znajdziemy na przykład w Warszawie, Krakowie, czy Wrocławiu. Dlaczego inwestorzy tak odważnie dyktują ceny dla małych nieruchomości z rynku pierwotnego?
Większość najdroższych mieszkań jest zlokalizowana blisko centrum lub znajduje się w miejscach o dobrym połączeniu komunikacyjnym. To doskonała okazja dla osób kupujących nieruchomości w celach inwestycyjnych. Budynki w samym sercu Warszawy, Krakowa, czy Wrocławia cieszą się dużym powodzeniem wśród przedsiębiorców, którzy planują przerobienie tych nieruchomości na lokale pod wynajem krótko- lub długoterminowy. Takie praktyki denerwują mieszkańców największych polskich miast, jednak dynamiczny wzrost cen kawalerek nie rzutuje na stawkach za metr kwadratowy większych nieruchomości, które także drożeją, ale zdecydowanie wolniej.
Czym kierują się deweloperzy podczas ustalania ceny nieruchomości?
Deweloperzy doskonale wiedzą, jakie nieruchomości cieszą się aktualnie największym powodzeniem, dlatego na bieżąco dostosowują ofertę do najnowszych trendów. Metraż mieszkania to jeden z najważniejszych czynników wpływających na końcową cenę lokalu z rynku pierwotnego, ale podczas szacowania wartości inwestycji przedsiębiorcy biorą pod uwagę o wiele więcej aspektów. Deweloperzy ustalają cenę nieruchomości na podstawie:
- Metrażu,
- Standardu wykończenia,
- Lokalizacji budynku,
- Wielkości/prestiżu osiedla,
- Czasu realizacji inwestycji,
- Popytu na dany typ nieruchomości.
Jednopokojowe mieszkanie w centrum Warszawy nigdy nie będzie kosztować tyle samo, co kawalerka na przedmieściach Katowic. Różnice często wynoszą kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. W najdroższej polskiej dzielnicy za metr kwadratowy nowego mieszkania zapłacimy ponad 38 tysięcy złotych, a w innych miejscowościach standardowe stawki nie przekraczają 10 tysięcy zł/m2.