Ile pieniędzy potrzeba na mieszkanie? Bez takiej kwoty nie warto szukać
Czy wiesz, ile pieniędzy trzeba mieć na koncie, aby kupić mieszkanie? Bez odpowiedniego wkładu własnego nie opłaca się szukać nieruchomości, ponieważ szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego są praktycznie zerowe. Zobacz, czy stać się na zakup lokalu mieszkalnego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Tyle oszczędności musisz mieć, by zyskać szansę na zakup mieszkania
Własne mieszkanie jest celem wielu Polaków. Niestety, trudna sytuacja ekonomiczna sprawiła, że część rodaków nie może sobie pozwolić na zakup swojego M. Największą barierą powstrzymującą nas przed spełnieniem marzenia jest brak gotówki. Na szczęście nie musimy dysponować wysokimi kwotami, by stać się właścicielem mieszkania – obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest finansowanie zakupu przy pomocy kredytu hipotecznego.
Niestety, kupno mieszkania przy pomocy kredytu hipotecznego jest możliwe tylko wtedy, gdy przyszły właściciel ma odłożoną pewną kwotę pieniędzy. Zdecydowana większość banków wymaga, aby klient był w stanie samodzielnie pokryć przynajmniej 20% ceny zakupu mieszkania. Oznacza to, że jeżeli chcemy stać się właścicielami nieruchomości kosztującej na przykład 300 tysięcy złotych, to musimy dysponować minimum 60 tysiącami. Im więcej kosztuje mieszkanie spełniające nasze potrzeby, tym wyższą kwotę trzeba w nie zainwestować.
O tym, ile pieniędzy potrzeba na mieszkanie decyduje między innymi lokalizacja. Przeciętna wartość dwupokojowego lokalu w Warszawie wynosi około 750 000 zł – w takim przypadku musielibyśmy odłożyć przynajmniej 150 tysięcy złotych. W nieco lepszej sytuacji znajdują się osoby poszukujące nieruchomości w mniejszych miastach. Podobne mieszkanie w Łodzi będzie kosztować około 400 000 zł, więc wymagany wkład własny wyniesie 80 tysięcy.
Co zrobić, gdy nie udało nam się zgromadzić wymaganego wkładu własnego?
Czy brak oszczędności może sprawić, że stracimy szansę na zakup własnego mieszkania? W większości przypadków tak. Co prawa niektóre banki zgadzają się na udzielenie kredytu hipotecznego z wkładem własnym w wysokości 10%, jednak w takiej sytuacji instytucja może wymagać pewnych procedur, które będą obwarowane dodatkowymi kosztami. W końcowym rozrachunku może się okazać, że taki kredyt jest obciążony o wiele większą marżą, co przełoży się na wyższe miesięczne raty.
Czasem jedynym sposobem na zgromadzenie wymaganego wkładu własnego jest zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Takie działanie powinno być jednak ostatecznością, ponieważ dodatkowe zobowiązanie pogorszy naszą zdolność kredytową, co może wpłynąć na wydanie negatywnej decyzji w sprawie udzielenia kredytu hipotecznego.
Ostatnim sposobem na zgromadzenie wkładu własnego jest pożyczenie pieniędzy od znajomych lub rodziny, jednak nie wszyscy są zwolennikami takiego rozwiązania. Jeżeli nie chcemy zadłużać się u bliskich, musimy odłożyć marzenia o własnym mieszkaniu do momentu, aż uda nam się uzbierać wymaganą kwotę.
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – czy to możliwe?
Nie każdy wie o tym, że państwo daje możliwość skorzystania z programu pomocowego „Rodzinny kredyt mieszkaniowy”. Jest to projekt skierowany zarówno do rodzin z dziećmi, jak i do singli, jednak osoby starające się o pokrycie kwoty równoważnej z wkładem własnym nie mogą posiadać prawa własności do innych nieruchomości mieszkaniowych (chyba że w skład gospodarstwa domowego wchodzi dwoje lub więcej dzieci). Beneficjentami programu mogą być wyłącznie osoby, które mają odpowiednią zdolność kredytową, ponieważ jego uczestnicy muszą spłacić całą pożyczoną kwotę wraz z wkładem własnym, który został pokryty przez państwo.
Środki z „Rodzinnego kredytu mieszkaniowego” można przeznaczyć na zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego wraz z jego wykończeniem, a także na zakup działki budowlanej oraz wybudowanie domu. Program w żaden sposób nie ogranicza metrażu nieruchomości. Znaczenia nie ma także wiek beneficjenta. Osoby starające się o pokrycie wkładu własnego mogą posiadać inne zobowiązania, o ile pozwalają one na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.
Część mieszkańców kraju nad Wisłą może kupić mieszkanie pomimo braku środków na wkład własny (o ile mają odpowiednią zdolność kredytową i spełniają inne warunki przystąpienia do programu). Chociaż w wielu przypadkach będziemy potrzebować przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych, aby starać się o kredyt hipoteczny, to dzięki specjalnemu programowi możemy spełnić marzenie o własnym mieszkaniu pomimo tego, że nie dysponujemy oszczędnościami.