Jak małym kosztem wyremontować mieszkanie? Szybkie triki, które odmienią wnętrze

Jasne i nowoczesne mieszkanie odświeżone tanim kosztem
Szybki i tani remont - patenty, fot. FollowTheFlow
ikona podziel się
Opublikowano: 03.05.2024 r., 12:47 | Autor: Ewa Majkusiak
Remont mieszkania to kosztowny i czasochłonny proces. Jednak w chwili, gdy pojawia się chęć zmian, odświeżenia czy wprowadzenia nowego stylu, nie ma konieczności wykonywać generalnych napraw. Zmiana koloru ścian, pomalowanie mebli czy dołożenie kilku dodatków potrafi całkowicie zmienić charakter wnętrza. Zapoznaj się z naszymi radami i zaplanuj szybki oraz tani remont mieszkania!

Od czego zacząć szybką metamorfozę? Planowanie i dodatki

Każde wnętrze może się znudzić. Zarówno to wymarzone, starannie zaplanowane kilka lat wcześniej, jak i dość lodowo wyremontowane mieszkanie na wynajem. W chwili, gdy kompleksowy remont nie wchodzi w grę z jakichkolwiek przyczyn, warto wybrać opcję szybkiego odświeżenia.

Taka metamorfoza może obejmować zakup nowych dodatków, przemalowanie mebli czy delikatną zmianę układu pomieszczenia. Pierwszym krokiem do udanego remontu powinien być plan. Choć spontaniczne malowanie lub przesuwanie kanapy wydaje się dobrym pomysłem, podczas działania zgodnie z planem można uzyskać o wiele lepsze efekty.

Warto dokładnie rozmierzyć pomieszczenie oraz przeanalizować zakres zmian, które można wprowadzić. Doskonałym pomysłem może okazać się przemalowanie ścian, położenie wykładziny czy dobranie nowych zasłon. Wszystkie pojedyncze, lecz duże elementy mogą szybko odmienić każde wnętrze. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto wybrać mniejsze dodatki – koc, narzuta, poduszki czy plakaty.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak uzyskać kredyt na remont domu, zapoznaj się z tym artykułem.

Wykorzystaj to, co masz – jak nadać nowe życie starym meblom?

Podstawą wielu niskobudżetowych, szybkich remontów może być wykorzystanie mebli i dodatków, którymi się dysponuje. Pozwala to odświeżyć wnętrze, bez konieczności inwestowania dużych kwot w nowe akcesoria.

Możliwość odmalowania frontów szafek i mebli to świetny sposób na nadanie całkiem nowego wyglądu każdemu pomieszczeniu. W większości przypadków zmatowienie powierzchni mebli i pomalowanie ich specjalną farbą (przeznaczoną do mebli + odpowiednio zabezpieczoną, np. lakierem) zajmie jedynie kilka dni, a efekt będzie spektakularny.

Również wiele dodatków można łatwo odnowić. Zmiana obicia na meblach tapicerowanych, dodanie barwnego akcentu czy wymiana zasłon – choć pozornie wydaje się to mało znaczące, wizualna różnica będzie ogromna. Ciekawym rozwiązaniem jest także zmiana koloru metalowych, drewnianych lub plastikowych dodatków – w tym celu można sięgnąć nawet po farby w spreju. Świetnie poradzą sobie z powierzchniami o różnej strukturze, a po zabezpieczeniu dobrej jakości lakierem, nie stracą na jakości przez wiele lat.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile może kosztować remont łazienki, zapoznaj się z tym artykułem.

Barwne wnętrze po szybkim remoncie
Szybkie tricki na tani remont mieszkania, fot. LEKSTOCK 3D

Zmiana koloru i oświetlenia

Wśród większych zmian, które nie muszą kosztować fortuny, a ich wprowadzenie potrwa jedynie weekend, z pewnością znajdzie się wymiana oświetlenia oraz przemalowanie ścian. Od rodzaju, ilości i natężenia źródeł światła w dużej mierze zależy klimat panujący w danym pomieszczeniu. Jeśli aktualny jest zbyt intensywny i chłodny, można dodać kilka mniejszych, bocznych źródeł światła, a w starych wymienić żarówki na łagodniejsze. Natomiast jeśli mieszkanie jest zbyt ciemne i nieprzyjazna, warto zadbać o dodatkowe oświetlenie, które ułatwi codzienną pracę – np. w kuchni.

Świeży kolor na ścianach, zarówno w wersji odświeżonej i pozbawionej dawnych śladów użytkowania, jak i całkowicie w innym odcieniu to skuteczna, łatwa i tania metoda zmiany wizerunku wnętrza. Nada on określonego stylu – zwłaszcza jeśli zostanie umiejętnie połączony z tapetą czy sztukaterią. Można z powodzeniem zmienić wygląd tylko jednej ściany, a różnica już będzie widoczna.

Jeśli poprzedni kolor był intensywny lub w innej tonacji (ciepłej lub zimnej) warto zadbać o odpowiedni podkład, który przyspieszy i ułatwi malowanie.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przygotować się do remontu mieszkania w kamienicy, zapoznaj się z tym artykułem.

Źródła:

  • https://www.sfmeble.pl/inspiration/metamorfoza-mieszkania-niskim-kosztem-te-triki-moga-sie-przydac
  • https://www.homebook.pl/artykuly/3619/odswiezamy-mieszkanie-jak-niewielkim-kosztem-odmienic-swoje-wnetrze
  • https://blog.twisto.pl/jak-niskim-kosztem-odmienic-swoje-wnetrze/
  • https://regiodom.pl/jak-zrobic-remont-w-jeden-weekend-to-mozliwe-poznaj-blyskawiczne-rozwiazania-dzieki-ktorym-odmienisz-wnetrza/ar/c9-15561534
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Zdobywajnajlepsze oferty!
  • Zapisuj i zarządzaj inwestycjami
  • Twórz nowe kosztorysy
  • Znajdź najlepszego wykonawcę
Załóż konto