Jak sprawdzić, czy mieszkanie jest zadłużone? Polegaj na rzetelnych informacjach!
Planujesz kupić mieszkanie, jednak obawiasz się, że trafisz na nieuczciwych sprzedających? Właściciele zadłużonych nieruchomości uciekają się do różnych sztuczek, aby nakłonić drugą stronę do kupienia problematycznego lokalu. Co prawda większość przekrętów zostanie zdemaskowana przez notariusza, jednak wszelkie próby oszustwa znacznie skomplikują finalizację transakcji.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nie tylko hipoteka! Gdzie jeszcze pojawia się zadłużenie?
Zakup mieszkania z rynku wtórnego to transakcja obarczona pewnym ryzykiem. Brak doświadczenia i zwykła niewiedza mogą sprawić, że kupujący wybiorą zadłużoną nieruchomość, co wpłynie nie tylko na finalizację samego zakupu, ale w niektórych przypadkach także na użytkowanie lokalu. Zaległości finansowe związane z danym mieszkaniem mogą dotyczyć różnych instytucji, a to sprawia, że znalezienie zadłużenia nie zawsze jest proste.
Zanim zdecydujemy się na zakup nieruchomości, powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy interesujący nas lokal nie jest zadłużony w banku. Jeżeli ciąży na nim hipoteka, to sprzedający będą musieli pozyskać dodatkowe dokumenty, na przykład promesę bankową. Zaległości finansowe mogą wynikać także z zaniedbań w zakresie uiszczania opłat do spółdzielni lub wspólnoty. Takie zobowiązania powinny zostać uregulowane przez stronę sprzedającą jeszcze przed przystąpieniem do umowy.
Część właścicieli mieszkań na sprzedaż nie opłaca obowiązkowych podatków od nieruchomości – to zła informacja, ponieważ organ pobierający daninę może nakładać kary za uchylanie się od tego obowiązku. W niektórych przypadkach spotkamy się także ze sprawami, gdzie właściciele zadłużyli się u dostawców prądu i wody, co będzie generować kolejne problemy.
W jaki sposób możemy sprawdzić, czy mieszkanie jest zadłużone?
Zakup mieszkania jest bardzo poważną transakcją, dlatego nigdy nie powinniśmy działać w pośpiechu. Nie należy też wierzyć właścicielom kuszącym atrakcyjną ceną, którym zależy na szybkiej sprzedaży – jako kupujący jesteśmy zobowiązani do weryfikacji stanu prawnego nieruchomości przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy przedwstępnej lub przyrzeczonej. Pierwszym, podstawowym krokiem jest weryfikacja księgi wieczystej. Analizując ten dokument, powinniśmy się skupić przede wszystkim na dziale IV, czyli hipotece oraz dziale III, który obejmuje wszelkie roszczenia oraz ograniczone prawa rzeczowe dotyczące nieruchomości. Najważniejsze informacje na temat mieszkania znajdziemy w internetowym rejestrze ksiąg wieczystych.
Przed dokonaniem zakupu powinniśmy osobiście odwiedzić spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową, aby sprawdzić, czy interesujące nas mieszkanie nie jest zadłużone lub poprosić sprzedających o dokument potwierdzający brak takowych zobowiązań. Warto skontaktować się także z organem podatkowym, aby zyskać stuprocentową pewność, że dotychczasowi właściciele mieszkania terminowo uiszczali wszelkie ustawowe opłaty. Zdecydowaną większość aktualnych roszczeń i obciążeń znajdziemy w księdze wieczystej, dlatego dokładna analiza tego dokumentu powinna być obowiązkowym krokiem poprzedzającym decyzję o zakupie interesującej nas nieruchomości.
O czym należy pamiętać, zanim zdecydujemy się na zakup nieruchomości?
Sprzedawca, który nie ma niczego do ukrycia, sam przedłoży potencjalnym kupcom wszystkie dokumenty potwierdzające stan prawny lokalu. Jeżeli dotychczasowy właściciel nie skompletował jeszcze potrzebnych zaświadczeń, przed podpisaniem umowy należy go poprosić o okazanie pism potwierdzających opłacanie:
- podatku od nieruchomości (nie dotyczy posiadaczy spółdzielczego własnościowego prawa do użytkowania lokalu),
- czynszu do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej,
- rachunków za prąd, gaz, wodę, śmieci itd.
Właściciele nieruchomości przed sporządzeniem aktu muszą przygotować także zaświadczenie z urzędu miasta, które potwierdza, że w mieszkaniu będącym przedmiotem transakcji nie ma osób zameldowanych. Kupujący powinni dokładnie zweryfikować, czy nikt nie będzie rościł sobie dożywotniego prawa do korzystania z lokalu mieszkalnego. Przyszli nabywcy nieruchomości muszą zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swoich interesów już w trakcie podpisywania umowy przedwstępnej. Najlepiej poprosić dotychczasowych właścicieli, aby złożyli oświadczenie stwierdzające, że lokal nie jest obciążony zaległościami.